خط امام : مقامات آمریکایی می گویند گروه خطرناکتری از داعش در سوریه شکل گرفته است. به گزارش خط امام ، این گروه نزدیک به القاعده، “خراسان” نام دارد و توسط یکی از اعضای کویتی القاعده به نام “محسن الفضلی” رهبری می شود. رهبر گروه “خراسان” قبل از این رهبری شاخه القاعده در ایران را […]

خط امام : مقامات آمریکایی می گویند گروه خطرناکتری از داعش در سوریه شکل گرفته است.

به گزارش خط امام ، این گروه نزدیک به القاعده، “خراسان” نام دارد و توسط یکی از اعضای کویتی القاعده به نام “محسن الفضلی” رهبری می شود.

رهبر گروه “خراسان” قبل از این رهبری شاخه القاعده در ایران را برعهده داشت. نام وی نیز قبل از این در فهرست افراد تحت تحریم سازمان ملل متحد درج شده بود.

او همچنین یکی از افراد حلقه نزدیک اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده به شمار می رود. به گفته وزارت خارجه آمریکا رهبر گروه خراسان یکی از معدود افرادی بود که از عملیات 11 سپتامبر 2001 قبل از وقوع آن اطلاع داشت.

همچنین سازمان های امنیتی آمریکا بیش از یک دهه است که وضعیت الفضلی را دنبال می کنند. دولت آمریکا او را در سال 2012 به عنوان “رهبر القاعده در ایران” توصیف کرده بود. دولت آمریکا همچنین جایزه ای به مبلغ 7 میلیون دلار برای ارائه کننده اطلاعاتی که به دستگیری الفضلی کمک کند تعیین کرده است.

الفضلی به همراه گروه کوچکی از اعضای القاعده در ایران بود. این گروه پس از حوادث 11 سپتامبر افغانستان را ترک کرد و بخشی از آنها به پاکستان و سوریه رفتند.

این گروه برخلاف داعش به دنبال توسعه و گسترش سرزمینی نیست بلکه تلاش می کند از طریق مواد منفجره مخفی، عملیات های تروریستی را در کشورهای اروپایی و آمریکا انجام دهد.
گروه خراسان از اعضای القاعده از مناطق مختلف خاورمیانه، جنوب آسیا، شمال آفریقا و کشورهای غربی تشکیل شده است.

شماری از مقامات امنیتی آمریکایی می گویند این گروه خطر بزرگی را برای آمریکا و اروپا ایجاد می کند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات امریکایی در این باره نوشت: این گروه در سال گذشته میلادی در سوریه تشکیل شد. این گروه بیش از دیگر گروه های افراط گرا به دنبال ضربه زدن به آمریکا یا مراکز آن در دیگر کشورها از طریق عملیات های تروریستی است.

“جیمز کلابر” مدیر سازمان اطلاعاتی امنیتی ملی آمریکا درباره تهدید گروه خراسان برای کشورش گفته است: گروه خراسان می تواند به مانند گروه تروریستی داعش خطرناک باشد.

نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان اضافه کرد: تمرکز بر گروه داعش در سوریه باعث شده تا دیگر گروه هایی که با استفاده از هرج و مرج جنگ داخلی سوریه در این سرزمین شکل گرفته اند از دایره توجه خارج شوند. از جمله این گروه ها به نقل از جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه و گروه خراسان اشاره کرد.
به نقل از عصر ايران