از حاشیه تا متن / موج تحلیل رسانه ها از سفر روحانی به نیویورک
از حاشیه تا متن / موج تحلیل رسانه ها از سفر روحانی به نیویورک

خط امام : دومین سفر رییس جمهوری ایران و هیات همراه به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با توجه به همزمانی مذاکرات هسته ای و شرایط منطقه ای بویژه بحث مبارزه با داعش در کنار بسیاری از موضوعات حاشیه ای مورد توجه کشورهای غربی، بار دیگر نام ایران را کانون […]

خط امام : دومین سفر رییس جمهوری ایران و هیات همراه به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با توجه به همزمانی مذاکرات هسته ای و شرایط منطقه ای بویژه بحث مبارزه با داعش در کنار بسیاری از موضوعات حاشیه ای مورد توجه کشورهای غربی، بار دیگر نام ایران را کانون توجه رسانه های خارجی و محور تحلیل های متعدد و متنوع قرار داد.

دیدار با شخصیت ها و مقامات دیگرکشورها بویژه دیدار با نخست وزیر انگلیس و رییس جمهوری فرانسه،حضور در محافل رسانه ای و ملاقات با خبرنگاران مطرح بین المللی، دیدار احتمالی با باراک اوباما و بهبود روابط با عربستان سعودی، از دیگر مواردی بود که در کنار دو موضوع اصلی یعنی پرونده هسته ای و گروه تروریستی داعش خوراک تبلیغاتی این گروه از رسانه ها قرار گرفت.

*رسانه های انگلیس 
روزنامه های انگلیس روز سه شنبه با اشاره به برنامه دیدار دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، از آن به عنوان یک گام و دیداری تاریخی یاد کرده اند.
روزنامه ایندیپندنت نوشت: این برای اولین بار از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979میلادی است که مقامات دو کشور در این سطح قرار است به صورت رودرو با یکدیگر مذاکره و گفت وگو کنند.
تایمز نیز در شماره روز سه شنبه اش با اشاره به دیدار نخست وزیر انگلیس با رییس جمهوری ایران نوشت: کامرون در این دیدار خواستار کمک تهران برای مقابله با گروه داعش خواهد شد.
این روزنامه از دیدار نخست وزیر انگلیس با رییس جمهوری ایران به عنوان یک ‘گام تاریخی ‘ از سوی کامرون یاد کرده و آن را نشانه ای از خارج شدن تهران از محاصره دیپلماتیک و انزوای سیاسی دانسته است.
خبرگزاری رویترز در خبری به نقل از رییس جمهوری کشورمان نوشت: حسن روحانی که در نیویورک به سر می برد، گفته است که برنامه ای برای دیدار با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا ندارد.
وی در جمع شماری از خبرنگاران و اصحاب رسانه همچنین گفت که روابط با عربستان سعودی درخور بهبودی است و به نظر می رسد اختلافات بین دو کشور بزرگ خاورمیانه در حال کاهش است.
روزنامه انگلیسی دیلی میرور هم به مساله داعش پرداخت و گزارش داد: انتظار می رود دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس پس از دیدار و گفت و گو با حسن روحانی رییس جمهوری ایران در روز چهارشنبه (2 مهر) درباره نابودی داعش، اعلام کند که نیروهای انگلیسی به حملات هوایی علیه داعش مبادرت خواهند کرد. روزنامه آمریکایی واشنگتن پست هم گفت و گو پیرامون برنامه هسته ای ایران را سوژه تبلیغاتی خود قرار داد و در این باره نوشت: آمریکا و ایران یک سال پیش پیشرفت چشمگیری دربهبود روابط داشتند وحتی روسای جمهور دو کشور مکالمه تلفنی با یکدیگرانجام دادند اماهم اکنون پس ازیک سال، همه آن پیشرفت سیرقهقرایی پیدا کرده و دو کشور ابدا به ثبت یک توافق هسته ای نزدیک نشدند.
تلویزیون بی.بی.سی فارسی در این باره گفت: نقش ایران درجنگی که علیه دولت اسلامی درحال شکل گیری است، شاید درروزهای آینده و در نیویورک روشن تر شود.
بی.بی.سی همچنین در خبری به دیدار روسای جمهور ایران و فرانسه اشاره کرد و نوشت: رئیس جمهور ایران ابراز امیدواری کرده پرونده اتمی کشورش ‘به شکلی متوازن حل و فصل و نتیجه برد – برد برای طرفین حاصل شود.’
رئیس جمهور فرانسه هم گفته توافق جامع اتمی با ایران می تواند روابط دو طرف را در سایه اعتماد به سطحی بالاتر از گذشته برساند.

*رسانه های فرانسه 
سفر رییس جمهوری ایران در رسانه های فرانسوی هم بازتاب گسترده ای داشت و خبرگزاری فرانسه به اظهارات روحانی قبل از سفر به نیویورک پرداخت و نوشت: ایران از دولت های سوریه، عراق و نیز کردهای اقلیم کردستان در مبارزه با گروه های تندرو حمایت می کند اما رسما مشارکت در ائتلاف بین المللی ایجاد شده توسط آمریکا را رد کرده است.
پایگاه اطلاع رسانی روزنامه ‘لو فیگارو’ و پایگاه رادیو ‘ار ت ال’ فرانسه نیز با اشاره به برنامه دیدار ‘دیوید کامرون’ نخست وزیر انگلیس با رییس جمهوری ایران ، عنوان کرد: دیداری در این سطح از سال 1979 میلادی تاکنون سابقه نداشته است.
هفته نامه ‘لو پوئن’ به نقل از بیانیه ‘الیزه’ کاخ ریاست جمهوری فرانسه به برنامه دیدارفرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه با حسن روحانی اشاره و اعلام کرد: دو رییس جمهوری در حالی در مورد مسئله عراق گفت وگو خواهند کرد که فرانسه نخستین حملات هوایی را علیه مواضع داعش صورت داده است.
اعلام برنامه دیدار اوباما و نتانیاهو دربحبوحه مذاکرات هسته ای با ایران از جمله محورهایی بود که مورد توجه برخی رسانه ها قرار گرفت و خبرگزاری فرانسه دراین باره نوشت: کاخ سفید اعلام کرده است که باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو در اول اکتبر (9 مهر ماه) دیدار می کنند.
برنامه این دیدار در حالی اعلام می شود که نخست وزیر رژیم صهیونیستی به کشورهای غربی در مورد کاهش تحریم های اعمالی بر ایران در قبال حمایت جمهوری اسلامی از برنامه مبارزه با داعش، هشدار داده است.

**رسانه های امریکا 
خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبری نوشت: رییس جمهوری ایران حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در سوریه را غیر قانونی خواند.
روزنامه های واشنگتن پست ، دیلی تلگراف نیز اظهارات رییس جمهوری کشورمان را در جمع شماری از خبرنگاران و اصحاب رسانه و مصاحبه با شبکه ان بی سی پوشش دادند.
خبرگزاری آمریکایی ‘اینترپرس سرویس’ نیز در گزارشی اعلام کرد که مسائل مربوط به درگیری های منطقه ای، مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 را که این هفته در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد، پیچیده می کند.
سازمان خبرنگاران بدون مرز در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی آن منتشر شد، نوشت: در دیدار ‘حسن روحانی’ رئیس جمهوری ایران از نیویورک برای شرکت در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل باید از وی درباره وضعیت آزادی رسانه ها در ایران سوال شود.
برخی دیگر از رسانه های آمریکایی همچون ‘سیاتل تایمز’ و ‘ای بی سی نیوز’ نیز در گزارش هایی ، اظهار نظر روحانی در خصوص غیر قانونی بودن حملات هوایی تحت رهبری آمریکا به سوریه را برجسته سازی کردند.
** رسانه های خاورمیانه 
شبکه خبری المیادین در پوشش اظهارات رییس جمهوری کشور ایران نوشت: روحانی در اظهارتش اشاره کرد که هیچ برنامه ای برای دیدار با رییس جمهوری آمریکا ندارد.
به گزارش المیادین رییس جمهوری ایران افزود که شایسته است که روابط ایران با عربستان بهتر شود و مواضع عربستان بیشتر از قبل به ایران نزدیک شده است.
المیادین می افزاید: رییس جمهوری ایران عملیات نظامی آمریکا در سوریه را به دلیل عدم موافقت شورای امنیت و کسب رضایت دمشق، غیر قانونی خواند.
پایگاه خبر ی مصری الیوم السابع نیز گزارش داد که حسن روحانی در اظهاراتش به حملات هوایی ائتلاف بین المللی ضد داعش در سوریه انتقاد کرده و آن را غیر قانونی و فاقد مشروعیت خوانده است.
وی همچنین هر گونه برنامه قبلی برای دیدار با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را رد کرد.

ایرنا