داستان یک عکس: از آب تا سراب…!
داستان یک عکس: از آب تا سراب…!

خط امام : دریاچه لار این روزها حال خوشی ندارد؛ رود جاری به آن، آب باریکه ای شده که مارپیچ وار به دور خود می گردد و راهی به سد نمی یابد. تمام تابستان همه اندوخته اش را گذاشته تا آب شرب و کشاورزی بخش هایی از تهران را تأمین کند، اما به شهریور که رسید […]

خط امام : دریاچه لار این روزها حال خوشی ندارد؛ رود جاری به آن، آب باریکه ای شده که مارپیچ وار به دور خود می گردد و راهی به سد نمی یابد.

تمام تابستان همه اندوخته اش را گذاشته تا آب شرب و کشاورزی بخش هایی از تهران را تأمین کند، اما به شهریور که رسید دیگر چشمش به راه بارش یک قطره باران خشک شد.

از درختچه ها و گل های شقایق روئیده بر حاشیه دریاچه لار هیچ خبری نیست. همه در آفتاب داغ تابستان سوخته اند و حالا باید چشم هایتان را ببندید و تصور کنید این جا زمانی پر از آب بوده و سد لار رونقی داشته است. مطالعات مربوط به احداث سد لار سال 1353 و با توجه به توسعه شهر تهران آغاز و سال 1361 به بهره برداری رسید. این سد بر روی رودخانه هراز، در پای کوه دماوند و در ارتفاع 2500 متری و به فاصله 75 کیلومتری شمال شرق تهران و 100 کیلومتری شهر آمل قرار دارد.
از آب تا سرابدریاچه لار از جاذبه های طبیعی این منطقه است و گونه های بعضاً کمیاب ماهی قزل آلایش امتیاز ویژه ای به آن داده بود. این سد در عمر 32 ساله خود چنین خشکی ای را به خود ندیده است. هفته گذشته بود که معاون اول رئیس جمهور در بازدید از سد لار گفت که این سد تنها چند روز دیگر کفاف تأمین آب تهران را می دهد. حالا در مخزن سد خشک شده لار، قایق ها به گل نشسته اند و ماشین به راحتی در آن حرکت می کند. قرار است سد ماملو در چند روز آینده به جای سد لار آب شرب تهران را تأمین کند و کارشناسان گفته اند در تلاش هستند برای جلوگیری از فرار آب از سد لار، پروژه ای را اجرایی کنند. عکس وضعیت امروز دریاچه لار را حمیدرضا دستجردی – عکاس ما- 27 شهریور امسال از این دریاچه گرفته و در قالب گزارشی با نام «زلزله خاموش در تهران» منتشر کرده است. او در توصیفش نوشته است: «وضعیت مطلوبی در ذخیره آب سدها نداریم؛ این در حالی است که پیش بینی می شود این روند در پاییز امسال نیز ادامه یابد و با کاهش بارش ها مواجه باشیم. کاهش بارندگی عامل اصلی خشکسالی و تداوم آن است به شکلی که دو سال است تهران با کاهش 25 تا 30 درصدی بارش در مقایسه با سال پیش از آن مواجه بوده و این موضوع موجب شده تا روان آب ها یا میزان ورودی آب به مخازن سدها نیز با 20 درصد کاهش روبرو شود.» برای درک حال امروز دریاچه و سد لار، لازم نیست راه دوری بروی. این عکس سال گذشته از دریاچه لار گرفته شده است. از دوره ای که در آن دریاچه در مقایسه با امروز اوضاع بهتری داشته است. با این حال در نگاه اول می توان داغی آب را کنار دریاچه و روی سنگ های حاشیه آن دید که خبر از روزهای پرآب گذشته دریاچه می دهد. لار به فاصله یک سال آنچنان خشک شده که کویری می نماید.

ایسنا