رشد4/6 درصدی در عیار علم اقتصاد
رشد4/6 درصدی در عیار علم اقتصاد

دکتر مهدی طغیانی* اواخر هفته گذشته بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی در بهار 93 را اعلام کرد. بر اساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی با احتساب درآمد نفت 4/6 درصد و بدون درآمدهای نفتی 4/4 درصد اعلام شد. حال با توجه به اینکه چنین نرخ رشدی از سوی هیچ‌کدام از مسئولان دولتی و کارشناسان پیش‌بینی […]

دکتر مهدی طغیانی*

اواخر هفته گذشته بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی در بهار 93 را اعلام کرد. بر اساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی با احتساب درآمد نفت 4/6 درصد و بدون درآمدهای نفتی 4/4 درصد اعلام شد. حال با توجه به اینکه چنین نرخ رشدی از سوی هیچ‌کدام از مسئولان دولتی و کارشناسان پیش‌بینی نشده بود برخی بر این باور هستند که این نرخ خوش بینانه است. به اعتقاد منتقدان، ‌از آنجا که تولید‌کنندگان و مردم تفاوتی در کار و معیشت خود احساس نمی‌کنند چنین رشدی قابل باور نیست. اما علم اقتصاد می‌تواند به این سؤال منتقدان پاسخ دهد. با اعلام نرخ رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی برخی‌ها عدد به دست آمده را قبول ندارند و می‌گویند اگر چنین رشدی حاصل شده است چرا احساس نمی‌شود و این امر در معیشت مردم نمود ندارد. مردم نیز از رشد اقتصادی سیگنال مثبتی نمی‌گیرند و تصور می‌کنند این اعداد واقعی نیست. اما علم اقتصاد غیر از این موضوع می‌گوید.

در بحث‌های تخصصی ما با دو مقوله روبه‌رو هستیم، ‌رشد و احساس رشد، فقر و احساس فقر یا تورم و احساس تورم. این موارد با یکدیگر متفاوت هستند. اگر گفته می‌شود رشد اقتصادی به دست آمده این دلیل بر احساس رشد اقتصادی در بین مردم نیست. چنانکه احساس تورم در بین مردم به منزله افزایش نرخ تورم در کشور نیست. بدین جهت در ابتدا باید این موارد را از یکدیگر تفکیک کرد. نداشتن احساس رشد اقتصادی توسط مردم به منزله به دست نیامدن آن نیست. بانک مرکزی شاخص‌های کلان کشور چون کشاورزی، صنعت، ‌ساختمان، معدن، گروه نفت و غیره را بررسی می‌کند. لذا اعداد به دست آمده از سوی بانک مرکزی درست است و می‌توان به آن استناد کرد. بانک مرکزی با ارزیابی تمام شاخص‌ها در سراسر کشور به نتیجه رشد اقتصادی رسیده است. یعنی آنکه موارد عنوان شده در تمام شهرهای کشور مورد بررسی قرار گرفته است. شاید در زندگی مردم رشد نرخ اقتصادی قابل رؤیت نباشد اما این امر دال بر رد کردن خروج از رکود و رشد اقتصادی نیست. مردم نباید رشد اقتصادی را با احساس بسنجند چرا که در این صورت چنین رشدی برای آنها غیر قابل باور است. همان‌طور که اعلام شده برخی از تولیدات صنعتی کشور رشد تولید داشته است، ‌مانند خودرو که تا سال پیش کاهش بیش از 50درصد را تجربه کرد اما اکنون در مسیر رشد تولید قرار گرفته است. ولی این رشد به منزله افزایش تمام تولیدات صنعتی نیست و چه بسا در این مدت در برخی از کالاها رشد تولید رخ نداده باشد. لذا یک واحد تولیدی به دلیل افزایش نیافتن حجم تولیدش نمی‌تواند منکر افزایش نرخ رشد اقتصادی شود. اما گروه‌هایی که این رشد را تجربه کردند می‌دانند که کشور از رکود خارج شده و به سمت توسعه در حال حرکت است. البته با ادامه توسعه اقتصادی کشور می‌توان امیدوار بود که معیشت مردم به مرور زمان بهبود پیدا کند و از سویی با کاهش نرخ بیکاری، مردم بتوانند رشد‌های به دست آمده را حس کنند. خوشبختانه دولت یازدهم برنامه خوبی برای خروج از رکود و توسعه اقتصادی کشور دارد که از این‌رو امیدوار هستیم تمام برنامه‌ها محقق شود. تورم، بیکاری، ضعف پایه‌های تولید، بی‌ثباتی بازارهای مالی از جمله مواردی هستند که باید به مرور زمان اصلاح شوند.

*استاد دانشگاه

ایران