خط امام: عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: با کاهش دمای هوا و انجام روش های مکانیکی (استفاده از شوینده و فشار آب) توسط شهرداری تهران تا سه هفته دیگر مگس سفید از بین خواهد رفت. رحمت الله حافظی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد علل وجود افزایش مگس سفید […]

خط امام: عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: با کاهش دمای هوا و انجام روش های مکانیکی (استفاده از شوینده و فشار آب) توسط شهرداری تهران تا سه هفته دیگر مگس سفید از بین خواهد رفت.

رحمت الله حافظی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد علل وجود افزایش مگس سفید در شهر تهران اظهار کرد: یکی از دلایل تغییرات درجه حرارت محیط و دیگری استفاده غیر استاندارد و غیر علمی از سموم و آفت کش ها در شهرستانهای غرب تهران است که موجب شده تا ما با این حجم از مگس سفید مواجه شویم.
وی با بیان اینکه این مشکل طی سه هفته آینده حل خواهد شد، اظهار کرد: مگس سفید به غیر از اینکه از راه بینی و دهان وارد بدن انسان می شوند، برای انسان مخاطره آمیز نیست.
رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران به مردم توصیه کرد: در مناطقی که حجم بسیاری از مگس سفید وجود دارد افراد از ماسک معمولی استفاده کنند.
حافظی خاطر نشان کرد: مگس سفید برای کشاورزی نیز تهدید جدی محسوب نمی شود و تنها راه مقابله منطقی با آن روش مکانیکی استفاده از شوینده و فشار آب است.
وی افزود: چسب های دور درختان نیز یکی دیگر از راه های مقابله است اما مناسب ترین روش مکانیکی استفاده از شوینده ها است و پیش بینی می کنیم با کاهش دما ظرف سه هفته آینده این مشکل حل شود.
مگس سفید یا سفیدبالک حشره ای در خانواده سفیدبالکان (Aleyrodidae) است و سفیدبالک ها از آفات مهم و پلی فاژ برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق گرمسیری هستند .
سفیدبالک ها در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به ویژه در شرایط گلخانه ای بر روی گیاهان زینتی و محصولات گلخانه ای در جمعیت های خیلی بالا دیده می شوند.
این حشرات مانند شته ها تولید مقادیر زیادی عسلک می کنند که این عسلک در گیاهان باعث جذب گرد و خاک و به خصوص رشد قارچ های گَندروی می گردد و این عامل سبب کاهش مشتری محصولات گیاهان زینتی و گیاهان گلخانه ای در بازار می شود.
سفیدبالک ها مانند شته ها از توانایی بسیار بالایی در تولید مثل برخوردارند و جمعیت خود را در مدت زمان کوتاهی بسیار افزایش می دهند.
از دلایل مهم طغیان این حشره در محیط شهری تغییرات اکوسیستم است؛ یعنی حشرات شکارگر از جمله زنبورها (که مگس سفید را شکار می کنند) از بین می روند، در نتیجه مگس های سفید افزایش می یابند. بررسی ها نشان می دهد افزایش جمعیت مگس سفید با از بین رفتن پارازیت های حشره به دلیل سم پاشی های بی رویه و مبارزه شیمیایی با آفات در اطراف شهر تهران و در سطح شهر و برخی مناطق مانند منطقه شش ایجاد شده است.

ایرنا