- خط امام - http://khateemam.com -

میرزاده : بررسی پرونده بورسیه‌های بدون آزمون در دانشگاه آزاد

به گزارش خط امام روزنامه شرق نوشت : رییس دانشگاه آزاد روز گذشته در جمع خبرنگاران حاضر شد و به برخی سوالات پاسخ داد. وی در این نشست از پیگیری بورسیه‌های مساله‌دار و عدم‌پرداخت شهریه توسط یک‌گروه از دانشجویان در این دانشگاه، خبر داد. حمید میرزاده در این نشست با بیان اینکه سالانه پنج‌هزار هیات علمی به جمع استادان دانشگاه آزاد افزوده می‌شود و این دانشگاه هم‌اکنون دارای ۳۷هزار استادیار به بالاست، گفت: تامین وام برای کارکنان دانشگاه آزاد به مبلغ ۴۰میلیون‌تومان و اعضای هیات علمی با مبلغ ۶۰میلیون‌تومان در دستور کار قرار گرفته است.

در این زمینه، دانشجویان مقطع دکترا ۱۰میلیون‌تومان، دانشجویان کارشناسی‌ارشد ۵میلیون‌تومان و دانشجویان کارشناسی ۵/۲میلیون‌تومان وام دریافت می‌کنند. این وام طی قراردادی با سیستم بانکی به‌صورت وام ارزان‌قیمت در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر وام ۱۰میلیون‌تومانی ازدواج برای دانشجویان دانشگاه آزاد با بهره ۱۱درصدی اختصاص داده شده و دانشجویانی که از ششم‌شهریور سال‌جاری عقد کرده باشند می‌توانند از شرایط این وام بهره‌مند شوند.

وی در ادامه از عدم‌دریافت شهریه از دانشجویان دکترای پژوهش‌محور خبر داد و افزود: ثبت‌نام از متقاضیان پذیرش در دکترای پژوهش‌محور از سه‌شنبه هفته جاری آغاز می‌شود. از دانشجویانی که در این دوره پذیرش می‌شوند هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌شود. ۵۰درصد این شهریه را دانشگاه آزاد و ۵۰درصد باقیمانده را استاد از طریق اعتبار پژوهشی پرداخت می‌کند.

رییس دانشگاه آزاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به توسعه کیفی این دانشگاه، درباره طرح جامع آموزشی، اظهار کرد: طرح جامع آموزشی دانشگاه آزاد به تصویب شورای راهبردی این دانشگاه رسیده و در بودجه سال‌جاری عملیاتی می‌شود.

میرزاده در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار «شرق»، با یادآوری اینکه دانشگاه‌های جهان کمتر از ۲۵درصد به شهریه وابستگی دارند و ۷۰درصد شهریه‌شان از طریق اعتبارات پژوهشی خارج از دانشگاه تامین می‌شود، افزود: در تلاشیم تا در پنج‌سال آینده، وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه ۴۰درصد کاهش یابد. همچنین به واحدهای دانشگاه آزاد اعلام شده که ۱۲درصد از درآمد خود را از طریق منابع غیرشهریه‌ای کسب کنند.

۰ [1]
۰ [1]