سه شرط اصلی ایران برای توافق هسته‌ای
سه شرط اصلی ایران برای توافق هسته‌ای

خط امام : تداوم فعالیت‌های صلح آمیزهسته‌ای، تداوم غنی‌سازی و لغو تحریم‌ها شروط ایران برای هر نوع توافق هسته‌ای است . به گزارش خط امام ، رئیس جمهوری در جمع نخبگان اقتصادی ایرانی مقیم امریکا به مواجهه مستمر ایران با پدیده رکود تورمی بی‌سابقه طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ اشاره کرد و یادآور شد: ابتدا […]

خط امام : تداوم فعالیت‌های صلح آمیزهسته‌ای، تداوم غنی‌سازی و لغو تحریم‌ها شروط ایران برای هر نوع توافق هسته‌ای است .
به گزارش خط امام ، رئیس جمهوری در جمع نخبگان اقتصادی ایرانی مقیم امریکا به مواجهه مستمر ایران با پدیده رکود تورمی بی‌سابقه طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ اشاره کرد و یادآور شد: ابتدا به مردم ایران قول دادیم که نرخ تورم را تا پایان سال ۹۲ از ۴۲ درصد به ۳۵ درصد می‌رسانیم؛ البته برخی نسبت به تحقق این وعده تردید داشتند، اما تورم را ظرف مدت شش ماه به ۳۴ درصد رساندیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش برنامه ریزی دولت یازدهم برای مرتفع شدن مسائل زیست محیطی کشور اعم از بحران آلودگی هوا، خشک شدن دریاچه ارومیه و هامون، تالاب‌های خشک شده و ریزگردها اشاره کرد و از اندیشمندان ایرانی داخل و خارج کشور برای مشارکت در این حوزه دعوت کرد.رئیس جمهوری همچنین در دیدار با «تمام سلام» نخست‌وزیر لبنان که عصر جمعه در نیویورک برگزار شد، عزت، وحدت و آبادی لبنان را خواست قلبی ملت ایران دانست.

رئیس جمهور در آخرین بخش از سفر خود به سازمان ملل در نیویورک به بیان شروط اصلی ایران برای توافق هسته‌ای پرداخت و تصریح کرد: تداوم فعالیت‌های هسته‌ای، تداوم غنی‌سازی و لغو تحریم‌ها شروط ایران برای هر نوع توافق هسته‌ای است.  حجت‌الاسلام حسن روحانی که در نشستی با نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی شرکت کرده بود، با بیان اینکه پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای طی یک سال گذشته در مذاکرات هسته‌ای داشته‌ایم، تأکید کرد: فکر می‌کنم پس از ۱۲ سال فراز و نشیب باید نسبت به آینده و درباره این مسأله، شجاعانه تصمیم گرفت.
وی تحریم را به ضرر همه ملت‌ها و دولت‌های تحریم کننده و تحریم شونده دانست و افزود: ایران هیچ گاه از فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای دست برنخواهد داشت، غنی‌سازی در ایران ادامه خواهد یافت و هر توافقی که در آن غنی‌سازی ملحوظ نشده باشد، از نظر ما قابل قبول نخواهد بود. همچنین تحریم‌ها باید برداشته شود و هر توافقی که مسأله پایان تحریم به صراحت و قاطعانه در آن بیان نشده باشد، از دید مردم ایران قابل قبول نخواهد بود.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما به فکر یک مصالحه برد – برد هستیم که احترام دو طرف در آن حفظ شده و به نفع دو طرف باشد، افزود: زمان باقی مانده برای مذاکره  کوتاه‌است و پیشرفت‌هایی که در روزهای گذشته مشاهده کرده‌ایم بسیار بسیار کند بوده است. ما باید حرکتی سریع‌تر در پیش گرفته و با توجه به واقعیت‌ها این توافق را به نتیجه برسانیم. این توافق نه تنها به نفع ایران و ۱+۵ بلکه به نفع ثبات و امنیت کل منطقه و آغازی برای راه طولانی همکاری و مشارکت خواهد بود.
به گفته روحانی، ایران تعدیل‌های ممکن در چارچوب منافع خود را انجام داده و اکنون این طرف مقابل است که باید نسبت به خواسته‌هایی که امروز مطرح می‌کند تجدیدنظر نماید تا سریع‌تر به توافق دست پیدا کنیم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی اساس مصالحه را برداشتن همه تحریم‌ها از سوی طرف مقابل و شفافیت بیشتر از سوی ایران دانست و درباره عزم و اراده سران برای حل مشکل هسته‌ای گفت: واقعاً هیچ زمانی مثل روزهای اخیر لحن جدی برای حل مسأله تا این حد ندیده بودم. در طول ۱۲ سال گذشته مذاکراتی با غرب بود، اما امروز جدیت بسیار زیادی در کلام مشاهده می‌شود که نمی‌تواند جدای از اراده جدی باشد.
روحانی درعین حال خاطرنشان کرد که در این کار مهم باید شجاعت به خرج بدهیم. اراده توأم با رویکرد و انعطاف لازم می‌تواند همه طرفین را به هدف برساند، از لحن مذاکرات اینگونه برداشت کردم که آن‌ها نیز از طولانی شدن مذاکرات خسته شده‌اند، زیرا ادامه وضعیت موجود به ضرر همه کشورهاست.
مبارزه نمایشی با تروریسم مؤثر نیست
رئیس دولت اعتدال در ادامه با بیان اینکه مبارزه نمایشی با تروریسم نمی‌تواند دنیا را به هدف بلند ثبات و امنیت رهنمون کند، تصریح کرد: تروریسم منابع مختلفی دارد که اگر می‌خواهیم با این خطر بزرگ منطقه‌ای و جهانی مبارزه کنیم، باید آن منابع که اعم از منابع ایدئولوژیکی، انسانی، مالی و تسلیحاتی هستند، قطع شوند.
رئیس جمهوری، بار بزرگ مسئولیت مقابله با تروریسم را بر دوش علما، دانشمندان، اندیشمندان، فرهیختگان و نویسندگان دانست و با تأکید اینکه «در مبارزه با تروریسم، به جای کار نمایشی، به کار ریشه‌ای بپردازیم»، تصریح کرد: با بمباران چند نقطه، تروریسم از بین نخواهد رفت؛ از سال ۲۰۰۱ تا کنون که بمباران هوایی در کشورها و مناطق مختلف تحت عنوان مبارزه با تروریسم انجام شده است، نتیجه‌اش این بوده که تروریسم گسترش پیدا کرده و قوی‌تر و دارای جاذبه بیشتری برای برخی ناآگاهان شده است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه خاورمیانه هیچ گاه مثل امروز در معرض بی‌ثباتی و خشونت نبوده و این خشونت تنها در خاورمیانه باقی نخواهد ماند، تأکید کرد: آن بمبی که همه باید از آن بترسیم بمب خشونت است که این بمب هر روز در منطقه‌ای در حال انفجار است؛ بنابراین باید تصمیمی بگیریم تا اساس خشونت بخشکد.وی درباره پرسش «گاردین »مبنی بر کمک ایران به ارتش امریکا، انگلیس و فرانسه برای مبارزه با داعش توضیح داد: هرگونه عملیاتی باید در چارچوب مقررات بین‌المللی و طبق درخواست آن دولت باشد و آنچه ما در منطقه انجام می‌دهیم، همواره با مجوز دولت‌های منطقه بوده است.
رئیس دولت یازدهم در این باره تصریح کرد که کشورهای منطقه مشکل و ریشه‌های تروریسم را بهتر می‌شناسند و باید در کانون این مبارزه قرار داشته باشند. اگر عراق مورد هجمه قرار گرفته باید مرکزیت بر عهده عراق باشد، نه یک کشور خارجی.
مسأله حقوق بشر هر کشور مربوط به همان کشور است
روحانی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت اجتماعی و حقوق شهروندی در ایران نیز با بیان اینکه بعد از انتخابات پرشور سال ۱۳۹۲ در ایران، جامعه ایرانی امروز احساس آرامش، وحدت و انسجام بیشتری دارد، حقوق بشر هر کشوری را مربوط به همان کشور دانست که باید در چارچوب فرهنگ آن کشور مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد. وی اضافه کرد که به عنوان رئیس جمهوری، به اجرای اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی بسیار پایبند هستم و در این مسیر حرکت می‌کنم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی درباره رابطه با امریکا نیز با بیان اینکه قرار نیست برای همیشه روابط بین ایران و امریکا تنش‌آمیز و خصمانه باشد، خاطرنشان کرد: روزی روابط برقرار می‌شود و باید زمان درست آن را پیدا کنیم لذا ضرورت دارد دو کشور شرایطی را فراهم کنند که آینده بهتر ازگذشته باشد.روحانی به خبرنگار «سی ان ان» که سؤال کرد شما ناراحت نمی‌شوید اگر امسال کسی پس از پایان سفرتان به شما تلفن نکند، پاسخ داد: ما باید به دنبال اهداف بلند مدت باشیم. مکالمه تلفنی چیز مهمی نیست، مهم چگونگی حرکت به سمت آینده بهتر است و حرکتی که به نفع همه مردم و ملت‌های جهان باشد.
مذاکره، تنها راه
رئیس جمهوری در گفت‌و‌گو با کریستین امانپور، خبرنگار شبکه خبری  CNN نیز تحریم، تهدید و هر برنامه‌ای که مردم ایران را از توسعه و فناوری باز دارد ، راهی نادرست خواند و گفت: در صورتی که همه به سمت جلو برای توافق حرکت کنند، توافق امکان‌پذیر است.
روحانی در این گفت‌وگو، تنها راه توافق بر سر موضوع هسته‌ای ایران را «مذاکره» و «گفت‌وگو» دانست و با اشاره به وجود اختلاف‌نظرهایی در مسیر باقیمانده از مذاکرات هسته‌ای تأکید کرد: باید راه‌حلی برای اختلاف‌نظرها پیدا شود و به حل‌و فصل برسد؛ با توجه به آثار مهمی که این توافق دارد، طرف‌های مقابل نباید با وقت گذاشتن روی مسائل توهمی یا جزئی و خرد، منافع بسیار بزرگتری برای منطقه و جهان را از دست دهند.
رئیس قوه مجریه با بیان اینکه اگر توافق انجام گیرد، بلافاصله می‌تواند تحریم قطع شود و قطعنامه‌های قبلی علیه ایران ابطال و موضوع نیز از دستور کار شورای امنیت به طور کامل خارج شود، اضافه کرد: انعطاف، مرز دارد، وقتی به مرز برسیم، شاید انعطاف دیگر به معنای انعطاف نباشد بلکه به معنای زیر پا گذاشتن حقوق مردم تلقی شود. ایران تا جایی که لازم بوده، در مذاکرات انعطاف به خرج داده، اما در عین حال اگر احساس کند طرف مقابل به دنبال زیاده‌خواهی است یا توافق را سخت و بر سر راه آن ایجاد مشکل می‌کند، گزینه‌های متنوعی در اختیار خواهد داشت.

روزنامه ایران