این عشاق شگفت‌انگیز!
این عشاق شگفت‌انگیز!

«پیرمردی همسرش رو با “عزیزم” و “جونم” و “عشقم” صدا می‌زد. بهش گفتن حاج‌آقا دمت گرم بعد از پنجاه سال زندگی هنوزم همسرت رو اینجوری صدا می‌زنی. پیرمرد گفت: هیسسس؛ صداشو درنیار، دو ساله اسمشو یادم رفته، اگه بفهمه بیچاره می‌شم!» * * * این یک شوخی است؛ شوخی با زوج‌هایی که سال‌هاست با هم […]

«پیرمردی همسرش رو با “عزیزم” و “جونم” و “عشقم” صدا می‌زد. بهش گفتن حاج‌آقا دمت گرم بعد از پنجاه سال زندگی هنوزم همسرت رو اینجوری صدا می‌زنی. پیرمرد گفت: هیسسس؛ صداشو درنیار، دو ساله اسمشو یادم رفته، اگه بفهمه بیچاره می‌شم!»

* * *
این یک شوخی است؛ شوخی با زوج‌هایی که سال‌هاست با هم زندگی می‌کنند و شاید بعد از یک عمر زندگی مشترک، چالش‌هایی را در برابر خود ببینند: فراموشی و یکنواختی و غرق شدن در روزمرگی و … .

اما حالا زوج‌هایی در برابر دیدگانمان ایستاده‌اند که گذر عمر گویا تنها بر روی پوست و گوشت و استخوانشان تأثیر گذاشته ولی قلبشان همچون دوره جوانی می‌تپد؛ محکم و منظم. وقتی نگاهشان می‌کنی انگار دوران خوش نامزدی‌شان را برایت به نمایش گذاشته‌اند، انگار این «روز» و «سال» نیست که بر آنها حکم می‌راند بلکه «عشق»، حکمران آنهاست؛ یا اصلاً چرا حکمرانی؟ بهتر اینست که بگویم «عشق» زمزمه هر روزشان است.

* * *

اینجا، محل برگزاری یک همایش است، برای بزرگداشت بازنشستگان و پیشکسوتان شهرداری تهران. انبوهی از «عشاق هنوز جوان» با لباسی از جنس گذر زمان، در مسیر ورود به سالن با این ندای دعوت که می‌گفت پدرجان، مادرجان، همین‌جا بمان، می‌ایستند تا عکاس، عکسی یادگاری بیندازد برایشان، تا بهانه‌ای شود برای دیدن عکسشان و ذوق‌کردنمان!

بعضی‌هایشان طوری از قاب دوربین نگاهت می‌کنند که انگار اگر بگویی و بخواهند، می‌توانند بدوند و بپرند و هنوز مثل شیطنت‌های دوره نامزدی، جوانی کنند. عکاس‌باشی که طلب «ژست» می‌کند، طوری همدیگر را بغل می‌کنند و به سوی لنز لبخند می‌زنند که انگار شیرینی اولین بوسه را مزه مزه می‌کنند و هنوز چشمانشان از اولین نگاه عاشقانه برق می‌زند.

در بحبوحه اخبار افزایش نرخ طلاق و کاهش نرخ ازدواج و همه خبرهایی که شاید کم و بیش ناامیدمان کند، دیدن تصاویر زنان و مردان دوستداشتنی‌ای که پس از بیش از نیم قرن زندگی مشترک، هنوز «عاشقانه در کنار هم بودن» را بر روزمرگی ترجیح داده‌اند و نیک توانسته‌اند بر عدد صفحات اول شناسنامه‌شان غلبه کنند، به زندگی امیدوارترمان می‌کند.

* * *

امین خسروشاهی در حاشیه مراسم تقدیر از بازنشستگان شهرداری تهران همزمان با روز سالمند، ذوق به خرج داده و به جای تهیه عکس‌های شاید تکراری از یک همایش، عاشقانه‌های زوج‌های میهمان مراسم را به تصویر کشیده و آن را در قالب یک گزارش تصویری با عنوان «سال‌های عاشقی» منتشر کرده است. او در توضیح این عکس‌ها نوشته: «زوج‌های سالمند این گزارش بیش از پنجاه سال زندگی مشترک را با یکدیگر تجربه کرده‌اند. امروز روز سالمند است»

ایسنا – حسین هرمزی

برای دیدن تصاویر در ابعاد بزرگ بر روی تصویر راست کلیک و گزینه Open link in new tab را کلیک کنید

1412098055012_amin khosroshahi-1

 

1412098059895_amin khosroshahi-2 1412098065386_amin khosroshahi-3 1412098083997_amin khosroshahi-7 1412098110845_amin khosroshahi-14 1412098113684_amin khosroshahi-15 1412098768058_OKOK