فاجعه انسانی در کمین کردهای کوبانی
فاجعه انسانی در کمین کردهای کوبانی

خط امام : غلبه ملاحظات سیاسی بر داعیه های حقوق بشری کشورهای مدعی ائتلاف علیه داعش موجب شده است برخی مناطق زیر محاصره داعش از جمله شهر «کوبانی» در سوریه در آستانه بروز فاجعه ای انسانی قرار گیرند. اول مهرماه جنگنده های آمریکایی نخستین حملات علیه مواضع این گروه تروریستی در عراق را انجام دادند […]

خط امام : غلبه ملاحظات سیاسی بر داعیه های حقوق بشری کشورهای مدعی ائتلاف علیه داعش موجب شده است برخی مناطق زیر محاصره داعش از جمله شهر «کوبانی» در سوریه در آستانه بروز فاجعه ای انسانی قرار گیرند.

اول مهرماه جنگنده های آمریکایی نخستین حملات علیه مواضع این گروه تروریستی در عراق را انجام دادند و پس از تشکیل آنچه واشنگتن «ائتلاف بین المللی علیه داعش» می خواند، دور تازه حملات هوایی با همکاری بحرین، قطر، اردن، امارات و عربستان علیه مواضع این گروه در سوریه آغاز شد.

فرانسه و انگلیس نیز به این جمع پیوسته اند و تاکنون برخی مواضع داعش در عراق را با حملات هوایی خود مورد هدف قرار داده اند.

کشورهای دیگری از جمله استرالیا آمادگی خود را برای همکاری در حملات هوایی به مواضع داعش اعلام کرده اند و به نظر می رسد همچنان این فهرست بلندتر خواهد شد.

با وجود همه این اقدام ها، سایه جنایت تروریست های داعش همچنان بر سر مردم سنگینی می کند.

شهر «کوبانی» سوریه از جمله شهرهایی است که وحشت تروریسم داعشی بر آنجا سایه افکنده است و به نظر می رسد نیروهای ائتلاف نیز توجه چندانی به این مساله نمی کنند.

داعش همچنان به پیشروی به سوی شهر کوبانی ادامه می دهد و واکنش ها به این تهدید در سطح قابل قبولی نیست.

از سوی دیگر، نیروهای ائتلاف نیز تلاش چندانی برای در هم کوبی مواضع داعش نزدیک کوبانی ندارند.

هر چند حملات محدودی علیه مواضع تروریست ها در اطراف شهر کوبانی طی روزهای گذشته صورت گرفته، اما محدود بودن دامنه این حملات و ارایه نکردن کمک های تسلیحاتی به مردم محاصره شده کوبانی، فضا را برای پیشروی بیشتر تروریست ها به سوی این شهر آماده کرده است.

شواهد نشان می دهد ملاحظات سیاسی از ارایه چارچوبی منسجم برای مبارزه با داعش به ویژه در مناطقی که ترس از بروز فاجعه انسانی زیاد است، جلوگیری می کند.

** مبارزه نظامی با ملاحظات سیاسی

رخدادهای سوریه و عراق و عملکرد داعش نشان می دهد واکنش رهبران کشورهای مدعی حقوق بشر همچنان بر ملاحظات سیاسی استوار است و حقوق بشر زیر سایه سنگین دیدگاه های سودجویانه کمر خم می کند.

هرچند حملات علیه مواضع داعش در عراق و سوریه آغاز شده است، اما مواضع هدف گیری شده نشان می دهد قصد نهایی، تاکید بر منافع شخصی کشورهای مداخله گر است نه آنچه آمریکایی ها دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم می نامند.

دور تازه حملات هوایی نیروهای ائتلاف در سوریه پالایشگاه هایی را که در کنترل گروه داعش بود، مورد هدف قرار داد. این امر به منظور تلاش برای قطع منابع مالی این گروه صورت گرفت.

تشدید حملات علیه داعش در مناطقی مانند «رقه»، «دیرالزور» و «ابوکمال» در حالی صورت می گیرد که تروریست ها در چند کیلومتری شهر کوبانی قرار دارند و هر لحظه احتمال دارد شهر به دست تروریست ها بیفتد و فاجعه ای بدتر از کشتار در شهر «سنجار» عراق رخ دهد.

در واکنش به پیشروی داعش به سوی مرزهای ترکیه، این کشور پیشنهاد ایجاد منطقه حایل در مرزهای ترکیه با سوریه را داده و طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع را مطرح کرده بود.

این کشور به دلیل منافع ویژه ای که دنبال می کند تا پیش از دهم مهرماه که مجلس این کشور به دولت برای دخالت نظامی در سوریه و عراق مجوز دهد، در ائتلاف علیه داعش شرکت نکرده بود اما سرانجام یازدهم مهرماه جنگنده های اف- 16 ارتش ترکیه اطراف شهر کوبانی در شمال سوریه را بمباران کردند.

به همین دلیل تردیدهای زیادی درباره رفتارهای این کشور در قبال داعش ایجاد شده است.

قرار گرفتن شهر کوبانی نزدیک مرزهای ترکیه و وجود مقبر «سلیمان شاه» پدر بزرگ «عثمان قاضی» موسس سلسله عثمانی، همچنین نگاه راهبردی ترک ها به مبارزه با برخی گروه های کرد در این قسمت از خاک سوریه، اهمیت این شهر برای ترکیه را نشان می دهد.

همین امر سبب می شود ترک ها اجازه ندهند دیگران در این منطقه دخالت کنند.

همچنین، ترکیه به دلیل دیدگاه های ویژه خود تلاش دارد در مبارزه با داعش راه خود را برود تا افزون بر اینکه بتواند ابتکار عمل را همچنان حفظ کند، از فرصت های ایجاد شده نیز به بهترین شکل ممکن بهره ببرد.

این امر به ملاحظات این کشور در رقابت های منطقه ای و تلاش برای نفوذ در جهان عرب باز می گردد.

پیوندهای راهبردی آمریکا با ترکیه و روشن نبودن راه مبارزه با داعش برای آمریکا، این فضا را برای ابتکار عمل ترک ها فراهم ساخته است؛ البته این به معنای پیروزی سیاست ترکیه در قبال تحولات سوریه و عراق یا تایید آن نیست.

بنابراین می توان گفت با وجود اینکه آمریکا با هدف جلوگیری از گسترش دامنه تروریسم داعش در قالب ائتلافی بین المللی علیه این گروه تروریستی وارد جنگ شده است، اهداف پشت پرده کشورهای شرکت کننده در ائتلاف و پیچیدگی های معادلات منطقه ای سبب شده است در این مبارزه، همه کشورها رویکرد یکسانی نداشته باشند.

همین امر خلاء هایی را در مناطق مورد مناقشه (از جمله در مرزهای سوریه و ترکیه) برای تروریست ها داعش مهیا می کند تا با استفاده از این فضاها همچنان به حضور خود در بسیاری از مناطق ادامه دهند؛ به ویژه اگر این مناطق دارای اهمیتی راهبردی باشند.

آنچه در این میان مغفول می ماند، پشتیبانی از مردم بی گناه در مناطقی همچون کوبانی است که قربانی ملاحظات سیاسی کشورها و نفرت داعش می شوند.

از مهدی جوکار- ایرنا