خط امام : با گذشت دو هفته از آغاز حمله داعش به کوبانی، این حملات دیروز به درگیری های تن به تن کشیده شد. با وجود اینکه این درگیری های شدید موجب عقب نشینی چند کیلومتری داعش از شرق این شهر مرزی شد اما بسیاری از کارشناسان براساس پیشروی های جدید داعش، سقوط کوبانی را […]

خط امام : با گذشت دو هفته از آغاز حمله داعش به کوبانی، این حملات دیروز به درگیری های تن به تن کشیده شد. با وجود اینکه این درگیری های شدید موجب عقب نشینی چند کیلومتری داعش از شرق این شهر مرزی شد اما بسیاری از کارشناسان براساس پیشروی های جدید داعش، سقوط کوبانی را پیش بینی می کنند.

به گزارش شفقنا به نقل از منابع خبری، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت وگوهایی با نخست وزیر ترکیه در مورد کوبانی داشته است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گرچه بر عدم تمایل آمریکا به سقوط کوبانی تاکید می کند، بازپس گیری میادین نفتی تحت تسلط داعش را هدف اصلی آمریکا می داند. در مورد ترکیه نیز تاکنون اقدامی در جهات جلوگیری از ورود داعش به کوبانی مشاهده نشده است و شواهد نشان می دهد اراده ای نیز در این جهت وجود ندارد.

در عین حال ژنرال دمپسی از ترس خود برای از دست دادن شهری مهم مثل کوبانی و در اختیار داعش قرار گرفتن آن گفته است. با توجه به موثعیت استراتژیک شهر کوبانی، تسلط داعش بر آن را می توان به معنای اشراف و کنترل بر بخش های مستقر در مرز شمالی سوریه دانست.

با وجود حملات هوایی علیه مواضع داعش در این شهر اما در چند روز گذشته به پیشروی خود ادامه داده است. به گونه ای که بسیاری این شهر را در آستانه سقوط می دانند. مسعود بارزانی نیز در بیانیه ای خواستار کمک ائتلاف مقابله با داعش برای نجات کوبانی از دست این گروه تروریستی شده است.

باید نسبت به این مساله هشدار داد که کنترل داعش بر این منطقه و در اختیار گرفتن بخش های مرزی شمال سوریه موجب حمله گسترده تر داعش به شمال عراق و سوریه و ایجاد ناامنی در این مناطق خواهد شد. تحلیل هایی نیز تهدید ثبات کشورهای اروپایی از طریق دسترسی مستقیم داعش به مرزهای ترکیه در کوبانی را مورد توجه قرار داده است.