ايران نسبت به فاجعه انساني در عين العرب هشدار داد /  كمك هاي انسان دوستانه به كوباني ارسال خواهد شد
ايران نسبت به فاجعه انساني در عين العرب هشدار داد /  كمك هاي انسان دوستانه به كوباني ارسال خواهد شد

خط امام : سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته نسبت به شرایط انسانی فاجعه‌آمیز در منطقه کوبانی در سوریه که مدت‌ها است در معرض حمله گروه‌های تروریستی قرار دارد، هشدار داد.به گزارش ایرنا، مرضیه افخم بر ضرورت حمایت از دولت و ملت سوریه به منظور مقابله با تروریست‌های مهاجم به این منطقه و ارسال […]

خط امام : سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته نسبت به شرایط انسانی فاجعه‌آمیز در منطقه کوبانی در سوریه که مدت‌ها است در معرض حمله گروه‌های تروریستی قرار دارد، هشدار داد.به گزارش ایرنا، مرضیه افخم بر ضرورت حمایت از دولت و ملت سوریه به منظور مقابله با تروریست‌های مهاجم به این منطقه و ارسال کمک‌های انسانی برای ساکنان و نیز آوارگان آن تأکید کرد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی از بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی نسبت به سرنوشت مردم این منطقه نیز انتقاد کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران بزودی کمک‌های انسانی خود را برای ساکنان و آوارگان این منطقه از طریق دولت سوریه ارسال خواهد کرد.»

درحالی که در کوبانی، داعش موفق به ورود به سه منطقه شرقی این شهر کلیدی مناطق کردی سوریه شده است و نبرد خیابان به خیابان بین کردها و تروریست‌های داعش در جریان است، در اروپا هزاران کرد همراه با حمایت مردمی این کشورها دست به تظاهرات گسترده در اعتراض به سیاست‌های ناکام امریکا در مبارزه با داعش زدند. در ترکیه نیز تکاپوهای گسترده‌ای در مواجهه با خطرات احتمالی داعش علیه این کشور و سیاست‌های مقابله‌ای با آن به چشم می خورد.
گزارش‌ها از شهر کوبانی حاکی است، داعش که از سه هفته پیش در تلاش است شهر راهبردی کوبانی در شمال سوریه را به کنترل خود درآورد، دیروز سرانجام موفق شد سه منطقه شامل منطقه صنعتی، منطقه مقتل الجدیده و کانی عربان در شرق این شهر را به طور کامل تصرف کند. آنها پس از عملیات انتحاری چند نفر از عناصر خود و با استفاده از چند دستگاه تانک و خودروی بمب گذاری شده، موفق به ورود به شهر شدند. همزمان با ورود داعش به کوبانی نیروهای کرد که در این مدت به مقابله با داعش رفته‌اند با اعلام کوبانی به عنوان منطقه بسته نظامی، نبرد با داعش را خیابان به خیابان ادامه دادند. به گزارش خبرگزاری فرانسه،سخنگوی کردهای کوبانی خبر داده است، نزدیک به دو هزار غیرنظامی روز دوشنبه از کوبانی خارج شدند.
در همین حال صالح مسلم محمد، رئیس حزب اتحادیه دموکراتیک کرد سوریه که مبارزان آن صف محکمی در دفاع از شهر کوبانی ایجاد کرده‌اند، نسبت به عملکرد ائتلاف ضد داعش اظهار تردید کرد. وی با اشاره به اینکه ائتلاف جهانی، ترکیه و نیروهای پیشمرگ عراق برای نیروهای مردمی سلاح نمی‌فرستند و از آنان حمایت نمی‌کنند،‌ تأکید کرد: «کردهای حاضر در کوبانی برای مقابله با داعش فقط به سلاح نیاز دارند.»
نگرانی در ترکیه
کردهای کوبانی درحالی از کمک‌های ترکیه و ائتلاف ضد داعش ناامید شده‌ و خود در حال جنگ با داعش هستند که جنگنده‌های ائتلاف حملات هوایی پراکنده‌ای را به پایگاه‌های گروه داعش در تپه «مشدی نور» در شهر کوبانی انجام دادند. فرماندهی مرکزی امریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پایگاه‌های داعش در عراق و سوریه را هدف قرار داده است.» این درحالی است که برخی گزارش‌ها حاکی از حمله هوایی نیروهای ائتلاف در عراق به نیروهای وابسته به جناح مقتدی صدر است.
ترکیه نیز هفته پیش قول داده بود مانع سقوط کوبانی شود و پارلمان این کشور نیز مجوز عملیات نظامی علیه داعش را صادر کرد. اما به نظر نمی‌رسد این کشور اقدامی برای جلوگیری از پیشروی داعش صورت داده باشد. با این حال تکاپو‌های بسیاری در ترکیه در خصوص داعش در جریان است.
احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با سی ان ان تأکید کرد: «اگر همه طرف‌ها در حمله بین‌المللی علیه گروهک تروریستی داعش نقش خود را ایفا کنند، ترکیه آماده مداخله زمینی در سوریه است.» عصمت ییلماز، وزیر دفاع ترکیه نیز که از حملات احتمالی داعش نگران به نظر می رسد، گفت: «در صورت هدف قرار گرفتن خاک ترکیه، ناتو طبق ماده پنج این سازمان باید مسئولیت‌های خود در قبال ترکیه به عنوان یک کشور عضو را انجام داده و وارد عمل شود.» نگرانی ترکیه در این خصوص دیروز ژنرال خلوصی آکار و ژنرال آکین اوزترک از فرماندهان نیروهای زمینی و هوایی ترکیه را واداشت، در نقطه ای مقابل شهرکوبانی از واحدهای نظامی ترکیه دیدارکنند. در همین حال خبری از روزنامه حریت ترکیه حاکی است، ژنرال جان آلن، نماینده ویژه رئیس جمهوری امریکا در ائتلاف ضد داعش و برت مک گورک، نماینده وزارت امور خارجه امریکا در ترکیه قرار است طی روزهای آتی با مقام‌های آنکارا در خصوص همکاری احتمالی آن‌ها در ائتلاف، بحث و رایزنی کنند.
تظاهرات سراسری کردها در اروپا
کردها در اعتراض به حملات داعش به شهر کوبانی سوریه و انفعال بین‌المللی و ناکامی حملات نیروهای ائتلاف به خیابان‌های استانبول و دیگر شهرهای کشورهای اروپایی آمدند.
اوج تظاهرات کردها در ترکیه رقم خورد. در این کشور هزاران نفر از کردهای این کشور ضمن راهپیمایی در خیابان‌های استانبول و دیگر شهرهای این کشور با مردم کوبانی اعلام همبستگی کردند. آنها همچنین موضع آنکارا را در قبال تروریست‌های داعش محکوم کردند. افزون بر این، یکی از گروه‌های حامی کرد‌ها در منطقه گزی استانبول یک اتوبوس را به آتش کشید. به گفته شاهدان، صدها نفر از کرد‌ها نیز در شهر مرزی سروچ ترکیه تجمع کردند. کردهای ترکیه از دولت این کشور خشمگین هستند و آنکارا را به همکاری با پیکارجویان داعش متهم کرده‌اند.
بر پایه گزارش‌ها، در هلند نیز صدها نفر از معترضان کرد در ساعات پایانی دوشنبه با اشغال ساختمان پارلمان هلند در شهر لاهه خواهان تلاش برای مبارزه با گروه داعش و نجات مردم شهر کردنشین کوبانی شدند.معترضان کرد همچنین در لندن نیز تظاهراتی برگزار کردند که به تعطیلی ایستگاه متروی «آکسفورد سرکس» در این شهر انجامید.مردم معترض آلمان در شهرهای برلین، هامبورگ، فرانکفورت، برمن، کلن، بن و دورتموند نیز به تجمعات خیابانی با محوریت اعتراض به سیاست های امریکا، ترکیه و غرب دست زدند. گزارش ها نشان می‌دهد کردهای اتریش نیز دست به تظاهراتی مشابه زدند.