خط امام : فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: سقوط هواپیمای دو موتوره توربوی نیروی انتظامی در شنبه شب در استان سیستان بلوچستان یک حادثه هوایی است و عملیات تروریستی نیست. به گزارش ایرنا سردار ‘قاسم رضایی ‘ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در بوشهر افزود: این هواپیما برای انجام یک ماموریت رویه […]

خط امام : فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: سقوط هواپیمای دو موتوره توربوی نیروی انتظامی در شنبه شب در استان سیستان بلوچستان یک حادثه هوایی است و عملیات تروریستی نیست.

به گزارش ایرنا سردار ‘قاسم رضایی ‘ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در بوشهر افزود: این هواپیما برای انجام یک ماموریت رویه جاری از تهران به مقصد زاهدان در حرکت بود که به دلیل مشکلات دچار سانحه شد.

وی با بیان اینکه بررسی کارشناسی سانحه دردست اقدام است گفت: در این حادثه در مجموع هفت نفر به درجه رفیع شهادت نایل آمدند که سه نفر خلبان و کادر پروازی و مابقی نیز هم رزمان آنها بودند.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران افزود: چند نفر از عناصر حوادث اخیر تروریسی در سراوان، ایرانشهر و چابهار در چند روز گذشته دستگیر شده اند و مابقی نیز در رصد اطلاعاتی قرار دارند.

رضایی گفت: مرز کشور پاکستان محل استقرار، حضور و ایجاد آمادگی و آموزش تروریست ها شده است که این اتفاق بین دو کشور مسلمان و دوست قابل قبول نیست.

وی افزود: دولت و ارتش پاکستان قوی است و اگر عزمی باشد تروریست ها نمی توانند براحتی آنجا حضور پیدا کنند بر همین اساس این مطالبه مسوولان جمهوری اسلامی است که در نشست آینده با همتای پاکستانی خود بیان می شود.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر تا زمان نشست آینده با مسوولان پاکستانی این مطالبه اجرایی نشود ما حق خود می دانیم که با ترویست ها که کشور پاکستان را مامن برای خود قرار داده اند، برخورد کنیم.

وی افزود: وجود هشت هزار و 750 کیلومتر طول مرز ایران با 15 کشور نیاز به تجهیزات و انسداد دارد که تحقق این مهم مستلزم تامین اعتبار 80 هزار میلیارد ریال است.

رضایی گفت: از این مبلغ 30 هزار میلیارد ریال برای ابنیه و فعالیت های عمرانی و مابقی نیز برای تجهیز مرزبانی به امکانات پیشرفته است بطوریکه در مرزهای آبی کشور دریابانی به مفهوم کامل در دریا اعمال قانون کند.

وی افزود: امسال فقط 870 میلیارد ریال برای مرزبانی مصوب شده است که از این مبلغ نیز 330 میلیارد ریال درحال واگذاری است که با رقم 80 هزار میلیارد ریالی مورد نیاز تفاوت زیادی دارد.

رضایی گفت: دولت و مجلس باید در برنامه ششم توسعه طوری برنامه ریزی کنند که سالانه حداقل 10 هزار میلیارد ریال اعتبار به مرزبانی تخصیص یابد.

وی افزود: در شش ماه نخست امسال 26 تن انواع مواد مخدر کشف شده و کشفیات کالای قاچاق و مشروبات الکلی نیز در مقایسه با مدت مشابه افزایش چشمگیری دارد.

رضایی گفت: تا آبان پروژه انسداد 100 کیلومتر از مرزهای شرقی کشور در قالب ایجاد جاده، پاسگاه، برجک و رده های خدماتی بهره برداری خواهد شد و 70 کیلومتر باقیمانده نیز برای پروژه های بعدی هدف گذاری شده است.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی افزود: با اقتدار و اشراف اطلاعاتی مرزبانی و نیروهای مسلح هیچ گونه تعدی مرزی در شش ماه نخست امسال نداشته ایم و با برخی تردد های غیرمجاز نیز برخورد شده است.