خط امام : برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد که میزان کمک های غذایی به جنگ زدگان سوری به دلیل کمبود بودجه، کاهش یافته است. به گزارش خط امام ، به نقل از ایرنا، ‘الیزابت راسموسن’ دستیار اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل دیروز (دوشنبه) گفت: از ماه میلادی جاری کاهش کمک های غذایی […]

خط امام : برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد که میزان کمک های غذایی به جنگ زدگان سوری به دلیل کمبود بودجه، کاهش یافته است.

به گزارش خط امام ، به نقل از ایرنا، ‘الیزابت راسموسن’ دستیار اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل دیروز (دوشنبه) گفت: از ماه میلادی جاری کاهش کمک های غذایی به حدود چهار میلیون و 200 هزار نفر سوری آواره در داخل خاک این کشور آغاز شده و ارزش سبد غذایی ارایه شده به جمعیت نیازمند به 60 درصد کاهش یافته است.

وی دلیل این اقدام را کمبود شدید بودجه اعلام کرد.

به گفته وی، این تصمیم حدود دو میلیون پناهجوی سوری در لبنان، اردن، ترکیه، عراق و مصر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

راسموسن افزود: برنامه جهانی غذای سازمان ملل تا پایان سال میلادی جاری به بودجه ای حدود 352 میلیون دلار نیاز دارد و هم اکنون به دلیل اتمام بودجه، این نهاد کاملا به ‘سازوکارهای مالی داخلی’ متکی است.

راسموسن دیروز به منظور حضور در نشست حامیان مالی کمک به سوریه به کویت سفر کرد. مقام های کویتی در این نشست از عملی نشدن وعده های برخی کشورها ابراز نارضایتی کردند.

کویت در ژانویه (دی/بهمن) سال 2013 و سال جاری میزبان دو نشست سطح بالا در زمینه کمک به جنگ زدگان سوری بوده است. شرکت کنندگان در این دو کنفرانس وعده دادند که بیش از شش میلیارد دلار به آوارگان سوری کمک کنند.

راسموسن همچنین از سومین کنفرانس در این زمینه خبر داد که در ماه ژانویه (دی/بهمن) آتی برگزار خواهد شد. مکان این نشست هنوز تعیین نشده است.

به گفته این مقام سازمان ملل، کاهش کمک های غذایی به پناهجویان در کشورهای همسایه سوریه از ماه آینده آغاز خواهد شد و پناهجویان سوری در لبنان 20 تا 30 درصد کم تر از قبل کمک غذایی دریافت خواهند کرد.

وی افزود که پناهجویان ساکن اردوگاه های ترکیه در ماه آینده سبد غذایی دریافت نخواهند کرد.

بر اساس اظهارات راسموسن، عامل اتمام بودجه سازمان ملل و برنامه غذا، بحران های متعدد سراسر جهان، به ویژه در منطقه خاورمیانه و کشورهای ‘ابولا زده’ در غرب آفریقا بوده است.

وی افزود: بودجه تقریبی برنامه غذا برای سال 2014 بالغ بر چهار میلیارد و 300 میلیون دلار اعلام شده، اما اکنون این نهاد به هشت میلیارد و 500 میلیون دلار بودجه نیاز دارد.

برنامه جهانی غذا در حدود هشت میلیون و 500 هزار نفر در سوریه، عراق و سودانی جنوبی را تحت پوشش دارد.