شنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۷

پرونده ویژه ماه/ اصلاح الگوی مصرف ، مدیریت منابع

آب و برق مجانی چه شد!؟

آب و برق مجانی چه شد!؟

خط امام : پذیرش این واقعیت که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی معطوف به جنبه های صرفا اقتصادی و رفاهی نبوده ، حرفی به دور از واقعیت نیست اما هستند کسانی که وجود کمبود های اقتصادی و نارسایی های معیشتی را با کمی افراط با کلیت حرکت انقلاب و نهضت امام گره زده و خواسته از روی عمد وگاه نا خواسته آن را وسیله برای حمله به انقلاب و امام خمینی قرار میدهند در مقابل هستند طیف های از علاقمندان به امام و انقلاب که هر گونه انتقاد به نارسایی و کمبود های اقتصادی و رفاهی را مردود دانسته و با این جمله نسبتا آشنا که (مگر ما و مردم ما برای شکم انقلاب کرد) راه را بر هر نوع انتقاد و نقد سد میکنند .

البته به استناد سخنرانی های امام خمینی (ره) و اسناد به جا مانده  هیچ کدام از این دو رویکرد با اندیشه ایشان قابل انطباق نیست.

در رقابت میان این دو طیف افراطی و تفریطی در شناخت اهداف اصیل انقلاب ، جریانی خود را در جایگاه نا مبارک تحریف نشانده و دروغ های خود را به کمک انواع روشهای رسانه ای و تبلیغاتی مطرح میکند ، که گاه در ذهن جامعه پذیرفته می شود یا به عنوان سوالی بی جواب و ابهامی آزار دهند باقی می ماند که البته عدم پرداختن به آن به مرور زمینه های نشر تحریفات دیگر و همچنین پذیرش آن را به همراه خواهد داشت .

آب و برق مجانی و نسبت دادن آن به امام موضوعی است که معمولا هر از چندگاهی که موضوع اصلاح الگوی مصرف و مدیریت مصرف در کشور طرح شود ، بهانه ای برای برخی داستان سرایی های بی اساس می گردد.

کنکاشی در اصل موضوع نشان می دهد که اساسا موضوع آب و برق مجانی اولین بار از سوی سخنگوی دولت موقت به عنوان خبری از آخرین تصمیمات و مصوبات هیئت دولت موقت در تاریخ ۸ اسفند ۵۷ در روزنامه کیهان درج شده است آنهم با قید فعلا و برای اقشار کم درآمد، نه برای همیشه و همه مردم.

پس از این تصمیم کلیه سخنرانی ها و مواضع امام (ره) در این خصوص ناظر به تصمیم دولت موقت و در تکمیل و تشریح آن است مهم تر اینکه هم دولت موقت و هم حضرت امام در سخنان خود بر اجرای این طرح برای طبقات کم بضاعت و محروم آنهم موقتا تا بهبود شرایط تاکید دارند .37834_826

سخنان امام دراین مورد در صحیفه نور آمده است که به آن اشاره می کنیم, ایشان در پیام ۹ اسفند ۵۷ یک روز پس از اعلام خبر دولت موقت فرمودند: من به دولت راجع به مجانى کردن آب و برق و بعضى چیزهاى دیگر فعلًا براى طبقات کم بضاعتى که در اثر تبعیضات خانمان برانداز رژیم شاهنشاهى دچار محرومیت شده‏اند- و با برپایى حکومت اسلامى به امید خدا این محرومیتها برطرف خواهد شد-سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد.(صحیفه نور، ج۶، ص۲۶۲)

همچنین ایشان در سخنرانی ۱۰ اسفند ۵۷ در مدرسه فیضیه قم فرمودند: آب و برق را مجانى مى‏کنیم براى طبقه مستمند، اتوبوس را مجانى مى‏کنیم براى طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت مى‏دهیم‏… ( صحیفه نور , ج۶ ص ۲۷۳)

در روز ۱۱ اسفند ۵۷ نیز فرمودند: هر چه زودتر باید مشکل مسکن براى بى‏خانمانها و فقراى ایران حل گردد؛ و براى هر خانواده، مسکن مورد نیازشان تأمین شود، آب و برق براى فقرا و بى‏بضاعتها باید مجانى گردد. (صحیفه نور، ج۶، ص۲۹۷)

اینها تنها مواردی هستند که امام از آب و برق مجانی سخن گفته اند وهمین طور که ملاحظه می شود برخلاف آنچه در اذهان عمومی مطرح است , امام هیچگاه ادعای مجانی کردن آب وبرق را برای عموم مردم نداشتند و تنها برای قشر محروم و مستضعف جامعه چنین مطلبی را بیان فرمودند.

فارغ از اینکه طرح این موضوع برای اولین بار چگونه و از سوی چه شخص و یا اشخاصی بیان شده است قطعا هم اکنون هم میتوان به جرعت بر تنظیم شرایط عادلانه و تعیین نرخ هزینه متفاوت برای مصرف از منابع در طبقات مختلف پای فشرد اما دلیل مانور برخی جریانات بر این موضوعات آن هم با تحریف آن نشان از این واقعیت دارد که موضوع نحوی تخصیص و تامین منابع نقشی کلیدی و حیاتی دارد تا آنجا که با تحریف و دروغ پردازی تلاش می شود تا همراهی جامعه در این جهت را تضعیف کنند چرا که یکی از پارامتر های مهم موفقیت نظام های سیاسی و دولت ها غلبه بر این بحران و مشکل است.

 

 

نوشته شده توسط خط امام در جمعه, ۲۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۹:۱۰ ب٫ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    درست است که ذکر این مسائل منجر به بسته شدن سایتتون می گردد ولی تشریح این مسائل جلو خیلی حرف ها را که علیه امام می زنند می گیرد.

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.