کوبانی به آزادی نزدیک شد
کوبانی به آزادی نزدیک شد

خط امام : بعد از هفته‌ها جنگ تن‌به‌تن و خیابانی در کوبانی، نیروهای مسلح کرد در این شهر توانستند بخش‌های زیادی از مناطق اشغالی را از داعش بازپس بگیرند. در آن سوی مرزهای سوریه در عراق نیز بخش‌هایی از شهرهای تکریت و بیجی توسط نیروهای امنیتی از سیطره داعش آزاد شد. به گزارش ایرنا به […]

خط امام : بعد از هفته‌ها جنگ تن‌به‌تن و خیابانی در کوبانی، نیروهای مسلح کرد در این شهر توانستند بخش‌های زیادی از مناطق اشغالی را از داعش بازپس بگیرند. در آن سوی مرزهای سوریه در عراق نیز بخش‌هایی از شهرهای تکریت و بیجی توسط نیروهای امنیتی از سیطره داعش آزاد شد.
به گزارش ایرنا به نقل از بی‌بی‌سی عربی، «بهارین کندال» از فرماندهان نیروهای کرد گفت: «نیروهای داعش از اکثر پایگاه‌های کوبانی عقب رانده شده‌اند.»
کندال اظهار امیدواری کرد تمام نقاط کوبانی به طور کامل آزاد شده و تروریست‌ها زمینگیر شوند. برخی مقامات کرد در نیروهای موسوم به یگان‌های حفاظت از خلق (YPG) که مسئول دفاع از کوبانی هستند گفتند که سلاح‌هایی به آنها رسیده است اما در این باره توضیحی ندادند.
رویترز گزارش داد تنها در روز پنجشنبه 14 حمله از سوی جنگنده‌های امریکایی به مواضع داعش صورت گرفت. روزنامه آ. ب. ث اسپانیا هم نوشت: «کوبانی پس از یک ماه کشمکش نفس راحتی کشید.» آ.ب.ث افزود: «اکنون فقط دو نقطه در شرق کوبانی همچنان در کنترل داعش قرار دارد.» بیش از 200 هزار نفر از آوارگان کوبانی به ترکیه پناهنده شده‌اند. دولت آنکارا قصد دارد گروهی از کردهای سوری را که از شهر مرزی کوبانی وارد این کشور شده‌اند، اخراج کند چرا که به نظر آنکارا، آنها مظنون به ارتباط با گروه‌های شورشی کرد هستند.
به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه حریت، ابراهیم آیهان، یکی از قانونگذاران حزب مردم دموکراتیک (HDP) گفت: «گروهی متشکل از 150 کرد همچنان تحت نظر دولت ترکیه هستند اما به دلیل پیشروی‌های داعش در سوریه تمایلی به بازگشت ندارند. مقام‌های دولت ترکیه هفته گذشته حدود 270 کرد سوریه را که از کوبانی آمده بودند، به اتهام داشتن ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) بازداشت کردند.»
انفعال ترکیه در کمک به کردهای کوبانی فرضیه همکاری آنکارا با داعش را قدرت بخشیده است. تظاهرات داخلی کردهای ترکیه در اعتراض به سیاست آنکارا در هفته‌های گذشته بیش از 37 کشته برجای گذاشت.
در تازه‌ترین دور اعتراضات، اعضای حزب دموکراسی سوسیالیست ترکیه دفتر شبکه تلویزیونی الجزیره را به نشانه اعتراض، به اشغال خود در آوردند و پس از بیرون کردن کارکنان دفتر الجزیره، پارچه‌ای که روی آن «کوبانی پیروز خواهد شد» نوشته شده بود، به یکی از پنجره‌های ساختمان آن نصب کردند. با مداخله پلیس 9 نفر از معترضان دستگیر شدند. در ادامه تظاهرات کردها در اروپا نیز حامیان پ. ک. ک با بمب‌های دودزا به دفتر رایزن وزارت فرهنگ ترکیه در رم حمله کردند. سرکوب آوارگان و حامیان کوبانی در حالی است که ترکیه به 13 نفر از سران معارضان خارج نشین سوری، تابعیت این کشور را داد. به گزارش روزنامه جمهوریت، «جورج صبرا» و «احمد طعمه» از جمله سران ائتلاف معارضان سوری هستند که اخیراً تابعیت ترکیه را دریافت کردند.
داعش هواپیمای جنگنده دارد
پس از استفاده از تانک، توپ و موشک‌های پیشرفته این بار منابع محلی سوریه از پرواز هواپیماهای نظامی داعش بر فراز شهر حلب و مناطق اطراف آن خبر دادند. به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در شهر حلب مدعی شد که سه فروند هواپیمای نظامی در آسمان این شهر و مناطق اطراف آن به پرواز درآمدند که نیروهای داعش آنها را هدایت می‌کردند.
به گفته این منابع، نیروهایی از ارتش عراق که به داعش پیوسته‌اند در حال آموزش خلبان‌های داعشی هستند تا در آینده بتوانند حملات هوایی علیه مواضع دیگر گروه‌های مخالف یا مواضع دولت سوریه ترتیب بدهند. آموزش خلبان‌های داعش در یک فرودگاه نظامی در شهر حلب انجام می‌شود. اشاره‌ای به نوع هواپیماهای به پرواز درآمده در این گزارش نشده است اما گفته می‌شود این هواپیماها جنگی بوده و بر فراز فرودگاه نظامی جراح در شمال سوریه پرواز کردند. داعش پیشتر اعلام کرده بود که چندین هواپیمای نظامی را در فرودگاه نظامی طبقه در استان رقه و دیگر فرودگاه‌های نظامی سوریه به کنترل درآورده است.
 آزادسازی بخش‌هایی از تکریت و بیجی
همزمان با عقب‌نشینی داعش در کوبانی، در جبهه شرقی جنگ با این گروه تروریستی نیز پیروزی‌هایی به دست آمد. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری عراقی «السومریه نیوز»، سرلشکر «ایاد حمید اللهیبی» فرمانده لشکر سوم واکنش سریع در وزارت کشور عراق گفت: «نیروهای نظامی موفق شدند روستاهای «المهکن» و «التقدم» در مسیر منطقه الحمرا و شمال تکریت را آزاد کنند.
وی افزود: «این منطقه آزاد شده یکی از مهم‌ترین مراکز داعشی‌ها بود و تروریست‌ها از آن به عنوان نقطه حرکت برای حمله به نیروهای نظامی و امنیتی و مردم استفاده می‌کردند. «رائد ابراهیم» استاندار استان «صلاح الدین» عراق از آغاز عملیات نظامی گسترده‌ای برای آزاد‌سازی مناطق شمالی تکریت و بیجی از چنگال تروریست‌های تکفیری داعش خبر داد. از سوی دیگر، یک مقام امنیتی عراقی در فرماندهی پلیس استان «الانبار» گفت: «نیروهای نظامی و امنیتی در شهر «الرمادی» از جمعه تا اطلاع ثانوی، قانون منع آمد و شد اعلام کردند.» در همین حال، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس گفت: «لندن برای مقابله با داعش در عراق و سوریه به دنبال استقرار مجدد پهپادهایش در عراق و هدف قرار دادن مواضع این گروه تروریستی است. روبرتا پینوتی وزیر دفاع ایتالیا هم گفت کشورش 280 نظامی، دو پهپاد و مقادیری اسلحه برای کردهای عراق می‌فرستد تا در جنگ با داعش از آنها استفاده شود.»
200 کشته و زخمی در انفجارهای بغداد
براساس گزارش‌ منابع امنیتی و پزشکی عراقی در سلسله انفجارهای روز پنجشنبه بغداد، بیش از 50 نفر کشته و نزدیک به 150 نفر دیگر زخمی شدند. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، به دنبال سقوط هفت خمپاره در شهر الشعله واقع در شمال شرق بغداد، 8 شهروند کشته وده‌ها نفر دیگر زخمی شدند. یک سرهنگ ارتش عراق اعلام کرد: «در حمله انتحاری با یک خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی ایست و بازرسی پلیس در شهرک الصدر بغداد، 7 نفر کشته و 23 نفر دیگر زخمی شدند. منطقه المحمودیه واقع در جنوب بغداد و خیابان‌ اصلی منطقه الدولعنی واقع در شمال غرب بغداد نیز شاهد چندین انفجار خونین دیگر بود.»