سمبل استقلال و ایمنی افراد
سمبل استقلال و ایمنی افراد

به قلم : سهیل معینی* پانزدهم اکتبر 23 مهر، روز جهانی نابینایان به نام عصای سفید، سمبل استقلال و ایمنی افراد دارای محدودیت های پایدار بینایی نامگذاری شده است. از زمانی که این مناسبت وارد تقویم سازمان ملل متحد شده است هر ساله در سراسر جهان مراسمی با هدف احترام به عزت نفس افراد نابینا […]

به قلم : سهیل معینی*

پانزدهم اکتبر 23 مهر، روز جهانی نابینایان به نام عصای سفید، سمبل استقلال و ایمنی افراد دارای محدودیت های پایدار بینایی نامگذاری شده است. از زمانی که این مناسبت وارد تقویم سازمان ملل متحد شده است هر ساله در سراسر جهان مراسمی با هدف احترام به عزت نفس افراد نابینا و کم بینا و شناسایی شأن شهروندی آنان و ایجاد بستر لازم برای برخورداری آنان از فرصت های برابر رشد و تعالی برگزار می شود.
در واقع این مناسبت فرصتی است برای سنجش عملکرد جوامع در ایجاد زمینه های لازم شکوفایی استعدادهای فردی و جمعی بیش از 250 میلیون انسانی که اگرچه برخوردار از محدودیت های جدی و پایدار حس بینایی با تکیه بر سرمایه های انسانی خود نه تنها چشم به ترحم های اجتماعی ندارند بلکه به خوبی اثبات کرده اند اگر فرصت های برابر برایشان فراهم شود که باید بشود شهروندانی هستند که علاوه بر اداره مستقل زندگی خویش می توانند به عنوان بخشی از سرمایه های اجتماعی هر کشور سهم بسزای خود را در توسعه جوامع دوشادوش سایر آحاد، ایفا کنند.
خوشبختانه کشور ما نیز نه تنها در این میان استثنا نیست بلکه جامعه نابینایان و کم بینایان ایران عزیز در صف اول رشد و توسعه کشورهای خاورمیانه نقش چشمگیر خود را در سازندگی میهن عزیزمان ایران سربلند ایفا می کنند. نگاهی به گذشته نه چندان دور نشان می دهد راه کمی نیامده‌ایم. امروزه شاهد فعالیت ده ها هزار نابینا و کم بینای برخوردار از مدارج عالی تحصیلی در پست های مختلف کارشناسی، مدیریتی و آموزشی درکشور هستیم و در عرصه خلاقیت های ورزشی، هنری و مذهبی نابینایان و کم بینایان از چهره های پرفروغند. پیوستن جانبازان سرافراز نابینا به جمع نابینایان تحصیلکرده و اثرگذار کشورمان به توان اثرگذاری اجتماعی شهروندان برخوردار از محدودیت های پایدار بینایی افزوده است. امروز در شورای اسلامی شهر تهران دو نماینده نابینا داریم و در بسیاری از پست هایی مدیریتی و مشاوران سطوح بالای اداری کشور نمایندگان اثرگذار بسیاری که به جرأت می توان گفت این از مهم ترین شاخص های افراد نابینا و کم بینا در مقایسه با سایر گروه های دارای معلولیت است.
فعالان نابینا در عرصه دفاع و پیگیری از حقوق اجتماعی شهروندان دارای معلولیت در صف نخست هستند. نمونه های بارز آن حضور کلیدی آنان در کمیته های تدوین پیش نویس های حقوقی مربوط به افراد دارای معلولیت و حضور فعال آنها در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری در مورد شهروندان معلول است. اما علی رغم این دستاوردهای پرغرور تا سرمنزل مقصود راه بسیار داریم. هنوز محیط های شهری ما برای تردد افراد نابینا و کم بینا ایمن و دسترس پذیر نیست. هنوز به سلامت رسیدن نابینایان به منزل پس از یک روز تلاش خستگی ناپذیر در عرصه های مختلف یک آرزوی لغزنده است. هنوز بسیاری از نابینایان کشورمان علیرغم برخورداری از تحصیلات عالی و مهارت های فنی و حرفه ی لازم صاحب مشاغل پایدار نشده اند.
هنوز اکثریت زوج های نابینا و کم بینای ما از مشاوره ها و پشتیبانی های درخور برای تشکیل خانواده و ازدواج و پرورش فرزندانشان برخوردار نیستند. هنوز علیرغم حضور هزاران دانشجوی نابینا و کم بینا در مراکز آموزش عالی، آنان از منابع آموزشی و امکانات برابری تحصیلی و پژوهشی محرومند. هنوز با وجود همه دستاوردهای پیش گفته افراد نابینا و کم بینا از وسایل توانبخشی به عنوان بخشی از حقوق شهروندی خود محرومند و در رأس آن محرومیت از داشتن عصاهای استاندارد که مهم ترین وسیله توانبخشی افراد نابیناست.
اما برای رسیدن به این سرمنزل نا امید نیستیم و توان بسیار ذخیره کرده یم. توان ما حضور نابینایان تحصیل کرده و متخصص در بالاترین مراکز تصمیم سازی کشور است. ارتباط نزدیک با فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی کلان شهرها و حضور کارشناسان سطح اول نابینا و کم بینا در کنار مدیران ارشد کشور این چشم انداز امیدبخش را شکل داده است که می توانیم گام های بلند دیگری برای حل مشکلات افراد نابینا و کم بینا برداریم بویژه اکنون که رویکرد مبتنی بر تدبیر در مدیریت ارشد کشور شکل گرفته است می توان مبتنی بر خرد جمعی و البته یگانگی و وحدت در هدف گذاری تلاش جمعی بر مشکلات فائق آمد و در آینده ای نزدیک جامعه‌ای مبتنی بر ایجاد زیرساخت‌های اجتماعی، تحقق حقوق برابر شهروندان دارای معلولیت ایجاد کنیم.

*مدیر عامل شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان