امربه معروف و نهی از منکراختصاص به فرد و جناحی ندارد/چند نفرخود را متولی اخلاق درکشور نپندارند
امربه معروف و نهی از منکراختصاص به فرد و جناحی ندارد/چند نفرخود را متولی اخلاق درکشور نپندارند

خط امام : رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به هیچ فرد، جناح و دسته ای ندارد»، گفت: زنان ایرانی، زنانی مسلمان و با عفت و طرفدار حجاب هستند؛ چند نفر خود را در این کشور متولی اخلاق نپندارند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، […]

خط امام : رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به هیچ فرد، جناح و دسته ای ندارد»، گفت: زنان ایرانی، زنانی مسلمان و با عفت و طرفدار حجاب هستند؛ چند نفر خود را در این کشور متولی اخلاق نپندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در جمع مردم استان زنجان افزود: امر به معروف و نهی از منکر، طبق آموزه های اسلام و نص قانون اساسی، یک عمل همگانی و متقابل است.
رییس دولت یازدهم تصریح کرد: پیام کربلا و ابی عبدالله الحسین (ع) پیام امر به معروف و نهی از منکر است و درسی که باید از کربلا بیاموزیم این است که همه یکدیگر را به خیر و صلاح و معروف و عمل صالح دعوت کنیم و اگر فردی و جمعی خدای ناکرده از مسیر هدایت فاصله گرفتند آنها را از منکر و منکرات نهی کنیم.
وی تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به هیچ فرد، جناح و دسته ای ندارد.هیچ کس نباید بگوید من آمر به معروفم و ناهی از منکرم و هیچ کس نمی تواند جناح و دسته و گروهی را به عنوان عمل کننده به منکر بیان کند.
رییس دولت تدبیر و امید گفت: اصل قانون اساسی ما راجع به امر به معروف و نهی از منکر آن است که ما باید همه را به خیر و نیکی دعوت کنیم. امر به معروف و نهی از منکر طبق آموزه های اسلام و نص قانون اساسی ما یک عمل همگانی و متقابل است یعنی باید شما بنده را و بنده نیز شما را امر به معروف و نهی از منکر کنم.

** 77 میلیون نفر آمر به معروف و ناهی از منکر هستند

روحانی با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است، اظهار داشت: یعنی 77 میلیون آمر به معروف و ناهی از منکر خواهند بود و به یاد داشته باشید این عمل متقابل است؛ من شمارا به خیر و شما من را به خیر و صلاح دعوت کنید.

رییس جمهوری تصریح کرد: مبادا یک روزی کلمه امر به معروف و نهی از منکر که وظیفه مهم بوده و امری است که باید وسیله ای برای ارتباط نزدیکتر جامعه به یکدیگر بوده و همچنین وسیله ای برای دعوت همگان به خیر باشد وسیله ای برای تفرقه و جدایی شود.

رییس قوه مجریه گفت: قرآن در زمینه امر به معروف و نهی از منکربه ما می گوید اول باید پیوند ولایت، محبت و اخوت باشد و اینکه هر کسی نسبت به دیگری حالت سرپرستی دلسوزانه را داشته باشد. همه باید نسبت به هم احساس پیوند ولایت کرده و آنگاه امر به معروف و نهی از منکر کنیم.

** پایان کار مجلس در مساله امر به معروف و نهی از منکر، انسجام بیشتر جامعه باشد

روحانی با بیان اینکه در اصل قانون اساسی ما در پایان آن نیز به همین موضوع اشاره شده است، افزود: خیلی دوست دارم که پایان کار مجلس شورای اسلامی در مساله امر به معروف و نهی از منکر انسجام بیشتر جامعه و وحدت بیشتر و هدایت کل جامعه به سمت نیکی باشد.

رییس جمهوری اظهار داشت: از دیدگاه اسلام یک گروه آمر به معروف و ناهی از منکر نیست همه مسلمانان این وظیفه را دارند.

** مبادا تحت لوای شعار زیبای امر به معروف و نهی از منکر، ناامنی در جامعه آغاز شود

روحانی ادامه داد: مبادا فردا که نخواهد بود، تحت لوای شعار زیبای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما ناامنی آغاز شود. اساس معروف امنیت است. اساس معروف احترام به یکدیگر است. مبادا که منکر را تنها به یک مساله خلاصه کنیم.

** مبادا بورسیه های غرقانونی، دروغ، تهمت و رشوه خواری را منکر نپنداریم

رییس جمهوری گفت: مبادا دروغ را منکر نپنداریم، تهمت را منکر نپنداریم، رشوه خواری را منکر نپنداریم، بورسیه های غیر فانونی را منکر نپنداریم و از صبح تا شب فقط یک مساله و آنهم بد حجابی را به عنوان منکر مطلق تلقی کنیم.

وی اظهار داشت: زنان ایران زنانی مسلمان و با عفت و همه آنها طرفدار حجاب هستند. چند نفر خود را در این کشور متولی اخلاق نپندارند.

** منکری بالاتر از بیکاری و فقر نیست

رییس جمهوری ادامه داد: درس عاشورا برای ما این است که همه باید به دنبال امر به معروف و نهی از منکر باشیم که قیام امام حسین (ع) هم برای همین بود و بدانیم باید کاری کنیم که جوان های ما شغل داشته باشند به اعتقاد بنده طلبه در حدی که از آموزه های اسلام می فهمم منکری بالاتر از بیکاری و فقر نیست.

رییس جمهوری گفت: بیاییم دست به دست هم دهیم تا فقر مبارزه کنیم، به زندگی مردم توجه کنیم، برای جوانان عزیز ما که فردا از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، به عنوان جوانان عزیز اندیشمند، صاحب نظر و متخصص شغل وکار فراهم کنیم.

**اولین معروف، توسعه است

روحانی افزود: اگر می خواهیم معروف را ترویج دهیم، اولین معروف توسعه در این کشور است، کشور ما باید در مسیر توسعه قرار گیرد، چرا ایرانی مسلمان به یک کشور صنعتی غربی برود و حسرت زندگی آن ها را داشته باشد؟

رییس جمهوری ادامه داد: چه چیز ما کمتر از آن هاست؟ ایرانی دارای استعداد، هوش، دارای محیط علم و دانش، سرزمین ما سرزمین معادن، برکت و توسعه انسانی ما در این کشور، توسعه فیزیکی همه چیز در کنار هم قرار گرفته است. چرا به اختلاف دامن می زنید؟

** گویی زندگی عده ای تنها در شکاف و تفرقه میان مردم و دولت و این جناح و آن جناح است

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، روحانی اضافه کرد: یکی از بالاترین منکرات اختلاف و تفرقه است، نگذاریم در جامعه ما تفرقه و اختلاف رخنه کند، شکاف ایجاد شود، یک عده، گویی زندگی شان تنها در شکاف است، شکاف و تفرقه بین مردم و دولت، شکاف و تفرقه بین مردم و مردم، بین این جناح و آن جناح.

رییس جمهوری تصریح کرد: بگذریم؛ اگر اشکال و گناهی بوده، به تفرقه دامن نزیم. ما تابع همان حسین ابن علی (ص) که توبه حر را هم قبول کرد و پذیرفت، باشیم

روحانی تاکید کرد: من درجامعه کسی را نمی یابم که گناهی بالاتر از حر در روز اول محرم سال 61 هجری قمری مرتکب شده باشد و عظیم الشانی را در تاریخ بعد از پیامبر و امیرالمومنین چون حسین بن علی نمی یابم، این حسین بزرگ تاریخ در برابر سری که حر خم کرد، گذشت و او را در آغوش کشید و به او در نهایت گفت انت حر فی الذنیا و انت حر فی الآخره کما سمتک امک.

رییس جمهوری تصریح کرد: ما درس برادری، درس محبت و اتحاد و وفاق را از حسین بن علی بیاموزیم، به هم نزدیک تر شویم، دست به دست هم دهیم.

**درس ابی عبدالله درس برادری و قبول توبه از یکدیگر است

روحانی یادآور شد: در دنیای امروز و در این منطقه شاهدیم که تفرقه در میان مسلمانان چه می کند، عده ای ناآگاه را به توحش دعوت کرده اند، در منطقه، در شام، لبنان، عراق، افغانستان و یمن. عده ای به نام جهاد و اسلام به ناروا جنایت وآدم کشی به راه انداخته اند.

رییس جمهوری با تاکید بر این که درس ابی عبدالله درس برادری، وحدت و قبول توبه از یکدیگر است، افزود: درس کربلا برای ما، درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است.

روحانی خطاب به مردم زنجان اظهار داشت: شما می دانید شب تاسوعا که شما در زنجان برگزار می کنید موجب غرور همه ایرانیان است، یا ابوالفضل شما، یا قمر بنی هاشم شما، ایران را به حرکت وا می دارد و در دل ها آشوب عشق برپا می کند، در همان شب تاسوعا می دانید که امام حسین(ع) خیمه ای برپا کرد و عمر سعد را به مذاکره دعوت کرد.

** به تعامل و مذاکره با دنیا برای حل مشکلات مردم ادامه می دهیم

رییس جمهوری یادآور شد: امام حسینی که می داند خون او و یارانش توسط همین عمر سعد و یاران نادانش ریخته می شود، اما به دنیا اتمام حجت کرد. شب تاسوعا ساعت ها با عمر سعد مذاکره کرد تا مساله به جنگ پایان نیابدغ نه امام حسین از جنگ می ترسید و نه از شهادت بلکه به استقبال شهادت می شتافت اما به ما یاد داد حتی با خصم و دشمن باید به گونه ای رفتار کنیم که دنیا منطق ما را پیروز در صحنه مذاکره بداند.

روحانی ادامه داد: ما در سایه تعامل سازنده، امروز با قدرت های بزرگ مذاکره می کنیم، در اولین قدم ها در سال گذشته به پیروزی های قدم اول دست یافتیم، امید ما به خداوند است و اتکای ما به ارواح طیبه ائمه و توجهات حضرت ولی عصر اروحنا له الفدا است اما پشتیبانی شما مردم و هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی پشتوانه اصلی مذاکرات ما هست. به تعامل سازنده با جهان و به مذاکره برای حل مشکلات مردم به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ملت بزرگ ایران بداند ما از حق و حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد اما در عین حال با همه قدرت در پی آنیم تا دیوار ظالمانه تحریم را برای همیشه از میان برداریم.

رییس جمهوری خطاب به حضار در ورزشگاه کارگران زنجان گفت: مردم بزرگ و غیور زنجان، گرچه دولت به عنوان خادمان شما هرقدمی بردارد در برابر ایثار و کرامت و در صحنه بودن شما کاری انجام نداده است ،ما به زنجان آمدیم تا چهره نورانی ولایت مدار شما را زیارت کنیم.

روحانی افزود: ما به زنجان آمدیم تا مطالبات و پیشنهادات شما را بشنویم، به زنجان آمدیم تا برای توسعه فردای زنجان با هم همفکری کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: ما انشاءالله بحول و قوه الهی با تصمیماتی که در شورای اداری فردا جزییاتش اعلام خواهد شد، 71 پروژه برای استان زنجان انشاء الله ظرف سال 93 و 94 اجرایی و به اتمام خواهد رسید.

روحانی اضافه کرد: مبلغ 387 میلیارد تومان برای این پروژه ها مد نظر قرار دادیم، ما به خاطر وضع هوا نمی توانیم قول دهیم امسال این پروژه ها تمام شود اما قول می دهیم که در سال 94 همه این طرخ ها به اتمام خواهد رسید و همه مردم زنجان از آن استفاده خواهند کرد.

رییس جمهوری اظهار داشت: چند طرح مهم دیگر هم هست که انشاء الله و بحول و قوه الهی در طول مدت دولت یازدهم که کمتر از سه سال از عمر این دولت باقی مانده است، در سه سال آینده عملیاتی و اجرایی خواهیم کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: اولین طرح دو خطه کردن راه آهن زنجان، قزوین خواهد بود، من در تهران در جمع وزرا این طرح را اولویت دار اعلام کردم و وزارت راه را مکلف کردم که کار این پروژه را شروع کند و استاندار هم انشاء الله این طرح را دنبال خواهند کرد.

رییس جمهوری افزود: مساله دوم توسعه دانشکده های صنعتی در استان زنجان است، برخی از رشته های مهندسی در این استان وجود دارد، برخی از رشته های مهندسی مهم که مورد نیاز استان است در این استان نیست، انشاء الله دانشکده های لازم طراحی وعملیاتی خواهد شد.

روحانی عنوان کرد: طرح سوم، گازرسانی به روستاهایی است که امروز از نعمت گاز برخوردار نیستند، 320 روستای بالای 20 خانوار در این استان وجود دارد که لوله کشی گاز به آن ها نرسیده و طراحی شده که از همین امروز این طرح آغاز می شود و کل این پروژه در سه سال پیش رو اجرایی خواهیم کرد انشاء الله این استان اولین استانی خواهد بود که همه روستاهایش دارای نعمت گاز باشد.

رییس جمهوری گفت: مساله چهارم، این استان به عنوان یکی از مراکزی که مرکز را به غرب متصل می کند و استعداد فراوانی از جمله در زمینه انرژی است، پتروشیمی استان را توسعه خواهیم داد.

روحانی افزود: مشکالت اجرای این برنامه تقریبا حل و فصل شده است، نیازی به فاینانس دارد، 265 میلیون یورو نیاز داد که این حل و فصل شده و این پروژه به حول و قوه الهی ادامه خواهد یافت.

رییس دولت یازدهم با بیان این که این طرح ها با آن 71 پروژه متفاوت است، ادامه داد: استان زنجان به عنوان یکی از قطب های الکترونیک و آی. تی کشور باشد.

روحانی یادآور شد: مساله بعدی این که در استان زنجان برای آبیاری تحت فشار در سال های گذشته قدم هایی برداشته شده اما در این دولت، ظرف امسال تا پایان سال 94 انشاء الله 25 هزار هکتار زمین کشاورزی تحت برنامه آبیاری مدرن و تحت فشار قرار خواهد گرفت.

رییس جمهوری اضافه کرد: لایحه منطقه ویژه اقتصادی به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی داده شده است که انشاء الله مجلس آن را تصویب می کند، از هم اکنون به مسوولان و استاندار محترم ابلاغ می کنم که این طرح را در استان زنجان شروع کند.

روحانی ادامه داد: انشاء الله استان زنجان به نقطه آماد برای مناطق مرکزی و غربی کشور تبدیل شود، انشاء الله همه این طرح ها در سه سال پیش رو عملیاتی واجرایی خواهد شد.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی