خط امام : رئیس اتحادیه باغداران کشور گفت: رنگ آوری مرکبات نارس خارج از فصل برداشت، امری غیرعلمی و غیر اخلاقی است زیرا این امر می تواند برای سلامت جامعه مخاطره آمیز باشد. به گزارش خط امام مجتبی شادلو در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: در تمام دنیا رنگ آوری برخی از میوه […]

خط امام : رئیس اتحادیه باغداران کشور گفت: رنگ آوری مرکبات نارس خارج از فصل برداشت، امری غیرعلمی و غیر اخلاقی است زیرا این امر می تواند برای سلامت جامعه مخاطره آمیز باشد.

به گزارش خط امام مجتبی شادلو در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: در تمام دنیا رنگ آوری برخی از میوه های شیرین که دارای قند بالا هستند، مرسوم می باشد اما در هیچیک از کشورهای جهان، رنگ آوری مرکبات از جمله پرتقال که دارای اسید بالایی است، مرسوم نیست.
وی اظهار داشت: رنگ آوری میوه به معنی رنگ زدن میوه نیست بلکه به آن معنی است که میوه را از فرآیند حرکت دستگاه های حرارتی با هدف ایجاد تغییر رنگ در میوه، عبور می دهند.
وی تصریح کرد: استفاده از گاز یا گرما برای برخی میوه ها یک مزیت است اما افزایش دما برای میوهایی همچون پرتقال، نارنگی، گریپ فروت که دارای اسیدهای بالایی هستند نه تنها مزیت نیست بلکه امری غیراخلاقی و تهدیدی برای سلامت جامعه است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تنها یک نوع نارنگی قابل مصرف در بازار وجود دارد و از اواسط آبان ماه انواع دیگر نارنگی به بازار عرضه می شود، این در حالیست که پرتقال باید از آذرماه وارد بازار شود.
رئیس اتحادیه باغداران کشور گفت: متاسفانه پرتقالی که زودتر از فصل برداشت چیده و با رنگ آوری به بازار عرضه می شود نه تنها دارای مزیت نیست بلکه محصولی بی کیفیت و با ماندگاری پائین است.
وی اضافه کرد: انصاف نیست مصرف کنندگان پول گزافی را بابت میوه ای بپردازند تا میوه ای با اسید بالا و بی کیفیت را مصرف کنند.
شادلو افزود: در حال حاضر پرتقال طبیعی باید به رنگ سبز به بازار عرضه شود تا اگر مصرف کننده علاقمند بود از آن استفاده کند، بنابراین انتظار می رود مصرف کنندگان از میوه های رنگ آوری شده استفاده نکنند تا به دلیل عدم استقبال بازار، ورود چنین میوه هایی به بازار کاهش یابد.
وی درباره اینکه چه کسانی این اقدام را انجام می دهند، اظهار داشت: در حال حاضر تعدادی کارخانه فرآوری و سورتینگ میوه در مناطق تولیدی فعالیت دارند که علاوه بر عملیات سورتینگ، مرحله رنگ آوری مرکبات را نیز انجام می دهند.
رئیس اتحادیه باغداران کشور گفت: عملیات رنگ آوری در برخی میوه ها همچون موز معمول است چرا که موز از مسیرهای دور از جمله آمریکای جنوبی و جنوب شرق آسیا به دیگر کشورها ارسال می شود، ضمن آنکه موز از دسته میوه هایی است که باید کال چیده و صادر شود.
به گفته وی، زمانی که قرار است موز برای مصرف وارد بازار شود، برای تغییر رنگ، پوست در معرض دما و حرارت گازهای مخصوص قرار می گیرد، این در حالی است که این اقدام تنها با هدف تغییر رنگ پوست انجام می شود و میوه رسیده و برای مصرف مشکلی ندارد.
شادلو اضافه کرد: میوه ای چون ازگیل که در فصل پائیز برداشت می شود نیز به دلیل کال بودن باید به طور معمول در انبار با دمایی مناسب نگهداری شود تا به تدریج رسیده و قابل مصرف شود.
**
استفاده از واکس میوه مضر نیست
وی درباره استفاده برخی از فروشندگان از واکس میوه نیز گفت: عملیات واکس زدن روی پوست خارجی برخی میوه ها همچون مرکبات مضر نیست بلکه در علم روز برای نگهداری طولانی مدت میوه ها از این روش بهره گیری می کنند.
به گفته شادلو، واکس میوه علاوه بر دادن جلوه زیبا به پوست میوه در حفظ کیفیت آن نیز موثر است.