خط امام : سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش مردمی انصارالله یمن با هشدار درباره عواقب تأخیر در تشکیل دولت جدید یمن خواستار تشکیل فوری دولت شد. سید عبدالملک الحوثی در سخنانی خطاب به مردم این کشور که از شبکه تلویزیونی العالم به صورت زنده پخش شد، افزود: متأسفانه برخی از احزاب سیاسی یمن مطالبات مردم […]

خط امام : سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش مردمی انصارالله یمن با هشدار درباره عواقب تأخیر در تشکیل دولت جدید یمن خواستار تشکیل فوری دولت شد. سید عبدالملک الحوثی در سخنانی خطاب به مردم این کشور که از شبکه تلویزیونی العالم به صورت زنده پخش شد، افزود: متأسفانه برخی از احزاب سیاسی یمن مطالبات مردم این کشور را نادیده می‌گیرند و همچنان برخی از این احزاب به منافع خود فکر می‌کنند.
وی اضافه کرد: برخی از احزاب و گروه‌های داخلی وابسته به قدرت‌های خارجی و تابع دستورات این قدرت‌ها هستند. رهبر جنبش انصارالله گفت: برخی کشورها مانع اجرای توافقنامه آشتی ملی می‌شوند و القاعده را که ساخته و پرداخته امریکا است، بیش از پیش به خرابکاری و ایجاد ناامنی تحریک می‌کنند.
وی اضافه کرد: طرفداران علی محسن الاحمر (از ژنرال‌های رژیم سابق و برادر ناتنی علی عبدالله صالح دیکتاتور پیشین یمن که در نتیجه انقلاب مردمی از قدرت ساقط شد) در استان‌های «البیضاء»، «الحدیده» و «اب» به خرابکاری می‌پردازند و همه از این موضوع آگاهند، اما اقدامی نمی‌کنند؛ همچنین رئیس جمهوری و گروه‌های داخلی یمن هیچ اقدامی برای مقابله با فعالیت‌های تکفیری‌ها انجام نمی‌دهند. الحوثی افزود: تشکیل فوری دولت یمن ضروری است و ما تصمیمی برای مشارکت در دولت نداریم، بنا بر این جنبش انصار‌الله همه سمت‌هایی را که در دولت جدید تحویل خواهد گرفت، به برادران خود در جنوب واگذار خواهد کرد.

وی گفت: ما امیدوار بودیم که همه طرف‌های داخلی یمن برای جلوگیری از سیطره القاعده بر برخی از مناطق کشور همکاری کنند. ما از رئیس جمهوری، وزارت دفاع و کمیته امنیتی خواستیم که برای مبارزه با القاعده تدابیر لازم را اتخاذ کنند، اما آنها کوتاهی می‌کنند. الحوثی با تأکید بر اینکه کمیته‌های مردمی در کنار ارتش و دیگر نیروهای امنیتی ایستادگی خواهند کرد، افزود: ما برای جلوگیری از سیطره القاعده بر استان‌های یمن دست به کار شده ایم. نیروهای انصارالله پس از تسلط بر برخی از پایگاه‌های القاعده در استان بیضاء، هم‌اکنون در آستانه رسیدن به پایگاه‌های اصلی این تروریست‌ها در این منطقه هستند. در حملات پهپادهای امریکایی به مواضع گروه انصار الشریعه وابسته به القاعده در منطقه رداع در استان بیضاء نیز حدود 10 نفر کشته شدند.
خط لوله اصلی نفت یمن منفجر شد
اعضای قبایل مخالف دولت یمن خط لوله نفت این کشور را منفجر و جریان صادرات این فراورده را متوقف کردند. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این خط لوله که نفت خام را از میدان‌های نفتی «مارب» در مرکز یمن به بندر «رأس عیسی» در «دریای سرخ» منتقل می‌کند، در منطقه «وادی عبیده» توسط قبایل مخالف دولت صنعا منفجر شد. به دنبال این حمله، جریان نفت خام صادراتی یمن نیز متوقف شد. خط لوله مارب به طول 435 کیلومتر یکی از شریان‌های اصلی صادرات نفت یمن است و روزانه 70 هزار بشکه نفت را منتقل می‌کند.