ديگر روشن شده دولت ترکيه مي‌خواهد با هرترفندي «بشار اسد» رييس‌جمهوري سوريه را سيبل حملات جامعه‌جهاني قرار دهد و نقشي حياتي در تصميم‌گيري‌هاي سياسي در مورد آينده سوريه بازي کند. از همين‌رو، کمک به کردهاي کوباني را منوط بر ايستادن در مقابل بشار اسد کرد و با رد اين درخواست از سوي کردها، آنها را […]

ديگر روشن شده دولت ترکيه مي‌خواهد با هرترفندي «بشار اسد» رييس‌جمهوري سوريه را سيبل حملات جامعه‌جهاني قرار دهد و نقشي حياتي در تصميم‌گيري‌هاي سياسي در مورد آينده سوريه بازي کند. از همين‌رو، کمک به کردهاي کوباني را منوط بر ايستادن در مقابل بشار اسد کرد و با رد اين درخواست از سوي کردها، آنها را زير حملات داعش به حال خود رها کرد. حالا «رجب‌طيب اردوغان» رييس‌جمهوري ترکيه مي‌گويد 1300نيروي ارتش آزاد سوريه براي کمک به کردها به کوباني مي‌روند؛ خبري که اگرچه در ابتدا گمانه تن‌دادن کردها به خواست ترکيه را پررنگ کرد، اما به‌سرعت از سوي صالح مسلم تکذيب شد.

«صالح مسلم» رييس حزب اتحاديه دموکرات کردها سخنان اردوغان درخصوص موافقت کردها با ورود 1300نيرو از ارتش آزاد به کوباني را تکذيب کرد و گفت: ما کانال ارتباطي با ارتش آزاد سوريه ايجاد کرده‌ايم، اما آنطور که اردوغان گفته است، چنين توافقي حاصل نشده است. صالح مسلم از ارتش آزاد سوريه خواست اگر واقعا مي‌خواهد به آنها کمک کند، جبهه ديگري عليه داعش در «تل ابياد» و «طرابلس» ايجاد کند. همزمان «زاهر الساکت» فرمانده شوراي نظامي در حلب اعزام نيروهايي از ارتش آزاد براي جنگ با داعش در کوباني را تکذيب و اعلام کرد اين نيروها در حال حاضر در حال جنگ در حلب هستند. با اين حال، شبکه الجزيره گزارش داد فرماندهي نيروهاي حمايت از مردم کرد با عبدالجبار العکيدي از فرماندهان برجسته در ارتش آزاد سوريه درخصوص ايجاد اتاق عمليات نظامي مشترک به توافق رسيده‌اند. در اين گزارش همچنين آمده است در پي تلاش «يگان‌هاي مدافع خلق» براي پيشروي به سمت شرق کوباني، تروريست‌هاي داعش يک خودرو بمب‌گذاري‌شده را در منطقه مکتله منفجر کردند.

با ادامه درگيري‌ها، صالح مسلم در سخناني اعلام کرد اگر نيروهاي کرد به سلاح‌هايي دست نيابند که با آن بتوانند با تانک‌ها و خودروهاي زرهي داعش مقابله کنند، درگيري کوباني به جنگ فرسايشي تبديل خواهد شد. اين مقام کرد عنوان کرد که اطلاع موثقي در خصوص تصميم تروريست‌هاي داعش براي استفاده از سلاح‌هاي شيميايي از طريق خمپاره‌ها در اختيار دارد. به گفته مسلم؛ 40تانک داعش در اطراف کوباني و همچنين تعداد غيرمشخصي از خودروهاي هامفي که ساخت آمريکاست، مستقر هستند و اگر سلاح‌هاي پيشرفته به‌دست ما برسد که با آن تانک‌ها و خودروهاي زرهي داعش را هدف قرار دهيم، مي‌توانيم تغيير چشمگيري در درگيري‌ها ايجاد کنيم. در همين‌حال، مقامات آمريکايي در فرماندهي مرکزي ارتش آمريکا اعلام کردند جبهه‌هاي درگيري ميان داعش با نيروهاي کرد از يک‌هفته قبل تغيير نکرده است، اما پيشروي‌هاي داعش متوقف شده است. اين درحالي است که ابوبکر البغدادي سرکرده داعش که خود را خليفه مسلمانان جهان معرفي کرده است، در يک نوار ويدیويي به شکست داعش در عمليات جرف‌الصخر در برابر ارتش عراق اقرار کرد.
شمال لبنان همچنان ناآرام
با وجود آنکه داعش هرروز در جبهه جديدي فعاليت خود را آغاز مي‌کند، اما در همه جبهه‌ها به سختي مهار مي‌شود. اخيرا درگيري‌هاي لبنان بالا گرفته و گزارش‌ها حاکي از آن است که ردپاي داعش و جبهه النصره در اين درگيري‌ها ديده مي‌شود. درگيري‌هاي شمال لبنان که از پنجشنبه آغاز شد، روز گذشته نيز با زخمي‌شدن هشت‌نظامي لبنانی ادامه داشت. اين درگيري بين عناصر شورشي با ارتش لبنان در بخش‌هاي مختلف اين شهر از جمله منطقه الزاهريه و بازارهاي داخلي شهر و قلعه باستاني طرابلس ادامه پيدا کرد. يگان‌هاي ارتش لبنان همچنين با اقدام به بازرسي خانه‌به‌خانه در برخي مناطق شهر اقدام به بازداشت تعدادي از تروريست‌هاي تحت‌تعقيب از جمله رشيد ضناوي، ابورجب و… کردند. روزنامه الاخبار لبنان نيز به نقل از منابع وزارتي گزارش داد کساني که رهبري ناامني طرابلس را در دست داشتند، عناصري از جبهه النصره، داعش و برخي گروه‌هاي سلفي بومي بوده‌اند. از سوي ديگر، روزنامه السياسه کويت نوشت: پس از حمله تروريست‌هاي النصره به نيروهاي حزب‌الله که به شهادت 10نفر از نيروهاي حزب‌الله و زخمي‌شدن چندين‌نفر ديگر انجاميد؛ «سيدحسن نصرالله» دبيرکل حزب‌الله لبنان نشستي را در ضاحيه جنوبي بيروت با فرماندهان عالي نظامي برگزار کرد تا اتخاذ تدابير لازم براي جلوگيري از تکرار حملات تکفيري‌ها به مرزهاي لبنان را مورد بررسي قرار دهد. روزنامه السياسه مدعي شد در اين نشست تدابيري اتخاذ شد که دستور اجراي هرچه سريع‌تر آن داده شد که مهم‌ترين اين تصميمات، تعيين فرمانده جديد در القلمون سوريه بوده که اين فرمانده از مسوولان برجسته در حزب‌الله و از دوستان «عماد مغنيه» موسسه شاخه نظامي حزب‌الله است.
داعش در ليبي تشکيل حکومت داد
داعش هرروز در حال گسترش قلمرو خود است؛ قلمرويي که پس از سوريه و عراق اکنون به ليبي در شمال آفريقا نيز رسيده است. براساس گزارش‌ها، منطقه نفت‌خيز برقه در شرق ليبي پس از گذشت يک‌سال از تشکيل دولت محلي هم‌اکنون صحنه حضور برنامه‌هاي بلندپروازانه داعش براي گسترش قلمرو خود در شمال آفريقا شده است. سازمان تروريستي داعش براي دستيابي به اهداف خود اقدامات زيادي در برقه انجام داده و مي‌توان گفت: با ايجاد «پليس اسلامي» و «محکمه قضايي» که اقدامي سياسي براي تقويت ادعاي تشکيل دولت است، ستون‌هاي خيمه خلافتش را استوار و سلفي‌هاي اين منطقه را متحد کرده است.