روایت حائری شیرازی از آیت‌الله منتظری،هاشمی رفسنجانی،خبرگان رهبری
روایت حائری شیرازی از آیت‌الله منتظری،هاشمی رفسنجانی،خبرگان رهبری

خط امام : حجت‌الاسلام حائری شیرازی، عضو مجلس خبرگان در گفت‌وگو با برنامه «شناسنامه» درباره آیت‌الله منتظری گفت: «آقای منتظری در زندگی به من بسیار کمک کردند، هم در زمانی که تبعید شدم و هم زمانی که ازدواج کرده بودم؛ در زمان ازدواج 500تومان آقای ربانی به من می‌دادند و 500تومان هم آقای منتظری. اکنون […]

خط امام : حجت‌الاسلام حائری شیرازی، عضو مجلس خبرگان در گفت‌وگو با برنامه «شناسنامه» درباره آیت‌الله منتظری گفت: «آقای منتظری در زندگی به من بسیار کمک کردند، هم در زمانی که تبعید شدم و هم زمانی که ازدواج کرده بودم؛ در زمان ازدواج 500تومان آقای ربانی به من می‌دادند و 500تومان هم آقای منتظری. اکنون هرجا سخن می‌شود بر خلاف انتظار برخی افراد خوبی‌های آقای منتظری را عنوان می‌کنم. آقای منتظری حتی نزد علما از شکنجه‌شدن پسر خود صحبت نکرد که بگوید پسرم را روی بخاری داغ گذاشته‌اند که آقای طالقانی و آقای ربانی و آقایان دیگر اعتراض کردند که چرا به ما نگفتید که محمد را این‌گونه شکنجه داده‌اند، او می‌گفت او را شکنجه داده‌اند من بهره‌برداری کنم؟»
او در ادامه درباره آیت‌الله منتظری افزود: «همان که حضرت‌امام(ره) گفت؛ کمی زودباور بود. وی زمانی که به عده‌ای اعتماد می‌کرد به عده‌ای دیگر بدبین می‌شد. در نامه حضرت امام(ره)، پیام خبرگان نوشته‌اند که به شورای رهبری و رهبر آینده می‌گویم الله‌الله در انتخاب یاران و اصحابتان. مبادا دشمنان اسلام به‌صورت صددرصد اسلامی و انقلابی به شما نزدیک شوند و با دست شما به اسلام سیلی بزنند؛ این در پیام امام در خبرگان اول رهبری است. بعد از این مطلب شایعه کردند که من مخالف آقای منتظری هستم و جریاناتی در نماز جمعه ایجاد شد و شعارها هم همین بود.»
هرکس با هاشمی رقابت کرد؛ شکست خورد
او همچنین درباره انتخابات ریاست خبرگان هم گفت: «هر کسی با آقای هاشمی رقابت کرد، شکست خورد؛ آقای جنتی آمد نشد، دیگران آمدند نشد. آقای مهدوی نیز به‌دلیل اینکه آقای هاشمی به احترام آمدن ایشان کاندید نشد، برگزیده شد. آقای مهدوی در نطق افتتاحیه خود گفت آقای هاشمی این منصب را به من تفویض کردند.»
او همچنین در پاسخ به اینکه نقل‌قول‌هایی بر این مبنا شده است که آقای هاشمی گفته‌اند اگر افرادی که از دید من ناصالح هستند نامزد شوند من نیز نامزد می‌شوم؛ آقای علم‌الهدی گفتند مگر در خبرگان فرد ناصالح وجود دارد؛ به نظر شما چنین برخوردهایی چه مضراتی دارد؟ گفت: «آقای علم‌الهدی باید بدانند که ناصالح برای خبرگان به معنای ناصالح نیست. ممکن است فرد بسیار صالح باشد ولیکن صالح‌بودن برای ریاست خبرگان باید کسی هم‌وزن آقای مهدوی باشد؛ نباید سخنان یکدیگر را به‌گونه‌ای معنا کرد که اعتراض بر آن وارد شود.»
حائری شیرازی همچنین در پاسخ به این سوال که در انتخاب آقای مهدوی و آقای هاشمی، آیت‌الله امامی کاشانی توصیه‌ای به رییس قبلی خبرگان کردند که بسیار فضا را آرام کرد؛ این توصیه چه بود؟ گفت: «کامل به یاد ندارم، تنها به یاد دارم جمله‌ای از ابوعلی سینا نقل کردند بر این مبنا که اگر برای ریاست مردم یا وزارت بین دانشمندتر و اعلم‌تر و زیرک‌تر تردید داشتید عاقل‌تر را رییس و اعلم‌تر را معاون او کنید.»
نامه به رهبری را نباید می‌نوشتم
او همچنین در پاسخ به اینکه در این 25سال اتفاق افتاده است نقد یا مشورت به رهبری داشته باشید، به ایشان بگویید و برخوردشان چه بوده است؟ هم توضیح داد: «گاهی در مسایل فقهی اختلاف‌نظر داشتیم و نظر خود را عنوان می‌کردم؛ در مسایل دیگر یک مورد بود؛ در زمان انتخابات که حماسه سیاسی بود به‌طور محرمانه برای ایشان نوشته بودم که به یک‌نفر علاقه و عقیده دارم که اگر ایشان بیاید، وارد صحنه می‌شوم. بعد هم می‌خواهیم حماسه سیاسی شود؛ یعنی همه بیایند، این چطور با آن می‌خواند. بنا به نشر این نامه نبود. بعد در سایت خود نوشتم که این را بر خود ایراد می‌گیرم. من نباید اجازه می‌دادم این کار بشود، زیرا فتح باب می‌شود و دیگران نیز این کار را تکرار می‌کنند.»
سال84 می‌خواستم به هاشمی رای دهم
او همچنین در پاسخ به این سوال که در سال84 به چه کسی رای دادید؟ هم گفت: «ابتدا قصد رای‌دادن به آقای هاشمی داشتم بعد دیدم افرادی که تبلیغات آقای احمدی‌نژاد را انجام می‌دهند بچه‌های مدرسه حقانی هستند؛ مثل آقا مرتضی و اینها. سوز اینها را بیشتر دیدم و به وی رای دادم.

به نقل از شرق