شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸

تخیل پطروس تا حقیقت فهمیده‎

تخیل پطروس تا حقیقت فهمیده‎

خط امام : با وجود اختلاف سلیقه های سیاسی و حتی زمزمه هایی که گاه و بیگاه از تفاوت دیدگاه ها درباره دفاع مقدس شنیده می شود اما شهید حسین فهمیده به اسطوره ای تبدیل شده که همه شان آن را پاس داشته و کوچکترین خدشه ای به آن وارد نمی کنند.

در میان خیل شهیدان جنگ، این نوجوان ۱۳ساله در کانون توجه امام راحل قرار گرفت و با جمله: ‘رهبر ما آن طفل ۱۳ ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است، با نارنجک، خود را به زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم کرد و خود نیز شربت شهادت نوشید ‘ سند ماندگاری این حماسه برای همیشه امضا شد.

اما صفای باطن و خلوص این بزرگ مرد کوچک موجب شد راه وی بی رهرو نماند و ۶۳هزار و ۶۶۰دانش آموز پایه دوم راهنمایی در استان های هرمزگان ،بوشهر ،خوزستان و سیستان و بلوچستان ،نام خود را به عنوان رهروان شهید فهمیده ثبت کرده و از سال ۸۴تاکنون در سالروز شهادت این الگوی راستین فداکاری با تجمع و راهپیمایی و برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی با وی تجدید پیمان می کنند.

در هرمزگان نیز این طرح با استقبال فراگیر مواجه شده و امسال نیز ،۶هزار و ۹۵۰ دانش آموز در سراسر استان این مراسم را برگزار کردند.

اما همزمانی سالروز شهادت شهید فهمیده با ایام محرم رنگ و بوی دیگری به این مراسم داد و در بندرعباس ، دو هزار دانش آموز ۱۳ساله روز شنبه با بستن سربندهای یاحسین(ع) و تجمع در گلزار شهدا ،با آرمان های شهید حسین فهمیده بیعت و بر ادامه راه این شهید تاکید کردند.

دانش آموزان پایه دوم راهنمایی ،ابتدا در زمین ورزشی خورشید بندرعباس تجمع و سپس در قالب هیات های عزاداری سینه زنی و زنجیر زنی به سمت گلزار شهدای این شهر حرکت کردند.

این برنامه در قالب طرح ‘رهروان شهید فهمیده’ و با مدیریت و برنامه ریزی نیروی دریایی سپاه پاسداران برگزار شد.

احیا و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن بزرگ مرد کوچک و بهره گیری از این ظرفیت مناسب برای انتقال و گسترش ارزش های ماندگار هشت سال دفاع مقدس به آینده سازان میهن اسلامی را می توان بخشی از ابعاد طرح رهروان شهید فهمیده دانست.

پرداختن به این حماسه که در واقع تجلیل از کرامت و بزرگی یک عنصر فداکار و نمونه است، فرصت شایسته ای است که پشتوانه سازی فرهنگی و تکمیل حلقه های دفاعی نتیجه قهری مترتب بر آن است و از سوی دیگر، پیگیری آن می تواند آثار و برکات معنوی دیگری نیز برای کلیت نظام و از آن جمله مجموعه نیروی دریایی سپاه در پی داشته باشد.

بر اساس این طرح ویژه برنامه ای به اهتمام نیروی دریایی سپاه در سالروز حماسه شهید فهمیده با مشارکت و همکاری سازمان بسیج و آموزش و پرورش و حضور دانش آموزان ۱۳ ساله استان های ساحلی جنوب کشور به مرحله اجرا در می آید که در حقیقت جشن تولد ارتباط این دانش آموزان با سپاه و بسیج است و این طرح می تواند یک گام عملیاتی در جهت توسعه فرهنگ و ارزش های انقلابی و کادرسازی برای آینده انقلاب و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به شمار آید.

افزون بر کارکردهای فرهنگی طرح که بخشی از مأموریت نیروی دریایی سپاه نیز هست و بر اساس آنچه این نیرو منتشر کرده ،این طرح ناظر به تقویت توانمندی نیز هست که در جریان شکل گیری این طرح در استان های ساحلی جنوب کشور به این موضوع نیز توجه شده است.

با اجرای این طرح ها و بهره گیری از حضور پرنشاط جوانان و نوجوانان، علاوه بر این که به آینده موضوعات امنیتی استان های جنوبی و مرزهای آبی کشورمان توجه می شود، برای آینده سپاه نیز از میان همین طیف، کادر سازی خواهد شد.

برپایی دوره های آموزشی خاص برای اعضای طرح، مشارکت دادن آنان در برنامه های گشت دریایی، برقراری دوره های آموزش مجازی و حضوری، توزیع جزوه ها و بروشورهای آموزشی و فرهنگی از جمله بخش هایی است که حلقه های این زنجیره را می تواند مستحکم تر کند.

بر پایه منشوری که برای این طرح ترسیم شده ، اعضای طرح رهروان شهید فهمیده اولویت جذب و تأمین نیروی انسانی مجموعه نیروی دریایی سپاه خواهند بود و بنا به شرایطی که اعضا دارند، در عضویت سربازی، پایور و بسیجی فعال تمام وقت به کارگیری خواهند شد.

انتظار می رود در پرتو ظرفیت و امکانی که در همه بخش ها فراهم می شود، ضمن توسعه و گسترش چنین طرح هایی، شاهد روزی باشیم که هر شناوری در خلیج فارس و دریای عمان از شناورهای کوچک تا اقیانوس پیما، سرنشینان، خدمه، ملوانان و ناخداهایش، خود یک بسیجی به معنای واقعی کلمه و مدافع مرزهای آبی باشند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی

نوشته شده توسط خط امام در یکشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۹:۳۳ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.