ممنوعیت سوخت گیری کامیون های ترک
ممنوعیت سوخت گیری کامیون های ترک

خط امام : مدیرکل ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: با عملیاتی شدن پلمپ مخزن سوخت کامیونهای ترکیه در مرزهای ورودی، از اواخر آبان ماه جاری رانندگان ترک حق سوختگیری در داخل خاک ایران را ندارند. به گزارش خط امام ، محمدجواد عطرچیان روز پنجشنبه در گفت […]

خط امام : مدیرکل ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: با عملیاتی شدن پلمپ مخزن سوخت کامیونهای ترکیه در مرزهای ورودی، از اواخر آبان ماه جاری رانندگان ترک حق سوختگیری در داخل خاک ایران را ندارند.

به گزارش خط امام ، محمدجواد عطرچیان روز پنجشنبه در گفت و گویی، افزود: هم اکنون با تمام دستگاهای اجرایی از جمله گمرک، استانداری ها، فرمانداری ها و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال هماهنگی هستیم تا با آماده سازی بسترهای لازم این تقاضای دولت ترکیه را عملی کنیم.

وی تصریح کرد: با بروز مشکلات مربوط در بخش دریافت عوارض غیرقانونی از رانندگان ایرانی، درخواست مذاکره با مقامات ترکیه را کردیم اما طرف ترکیه با این خواسته ما موافقت نکرد و پلمپ کردن مخزن سوخت کامیونهای این کشور در داخل خاک ایران را مطرح کرد.

مدیرکل ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد: با هماهنگی صورت گرفته با دستگاه های ذیربط، مخزن سوخت تمام کامیونهای ترکیه در بدو ورود به ایران پلمپ و مبادی خروچی پلمپ ها چک می شوند و برای اطمینان بیشتر در طول مسیر نیز مکان هایی برای کنترل پلمپ مخزن سوخت این کامیون ها آماده می شود تا هیچ کامیون ترک در ایران نتواند، سوختگیری کند.

عطرچیان با اشاره به کاهش تردد تعداد کامیونهای ایرانی از خاک ترکیه، یادآور شد: از نیمه دوم مهرماه سال جاری که دولت ترکیه دریافت عوارض غیرقانونی از رانندگان ایرانی را آغاز کرد، تردد کامیون های ایرانی به ترکیه 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: اقدام متقابل به مثل ایران برای دریافت عوارض از کامیون های ترکیه نیز سبب شده، هم اکنون تردد کامیون های ترکیه از نیمه دوم مهرماه سال جاری حدود 15 درصد کاهش پیدا کند.

به گفته این مقام مسئول، هم اکنون در تمام گمرکات کشور درحال آماده سازی چاله سرویس های مورد نیاز هستیم تا پس از انتقال کامیون های ترکیه بر روی این چاله سرویس ها، گمرک نسبت به پلمپ کردن مخزن سوخت آنها اقدام کند.

مدیرکل ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با بیان آنکه با اجرای عملیات پلمپ حتی یک قطره سوخت نیز به کامیونهای ترکیه فروخته نخواهد شد، تصریح کرد: با توجه به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هرگونه دست کاری پلمپ مخزن سوخت برای رانندگان ترکیه عواقب وخیمی خواهد داشت و با این اقدام به شدت برخورد خواهد شد.

یادآور می شود، براساس موافقتنامه حمل و نقل ایران و ترکیه از آنجا که قیمت گازوییل در ترکیه بسیار گرانتر از ایران است، لذا طی سالهای گذشته جمهوری اسلامی ایران به ازای هر 100 کیلومتر پیمایش 25 یورو بابت مابه التفاوت سوخت از رانندگان ترکیه دریافت می کرد تا کامیونداران این کشور بتوانند در داخل خاک ایران سوختگیری کنند، اما با توجه به اینکه ترکیه از نیمه دوم مهر ماه سال جاری پرداخت عوارض 50 یورویی را برای کامیونهای ایرانی برقرار کرد، ایران نیزدر یک اقدام متقابل عوارض 50 یورویی بابت مابه التفاوت سوخت و عوارض تردد برای کامیونهای ترکیه وضع کرد و قرار است از اواخر آبان ماه سال جاری هیچ کامیون ترکیه حق سوختگیری در ایران نداشته باشد.