حضور 15 هزار تروریست خارجی در سوریه و عراق
حضور 15 هزار تروریست خارجی در سوریه و عراق

خط امام : گزارش‌ها حاکی است ورود تروریست‌های خارجی به سوریه نه تنها شتاب بیشتری گرفته بلکه تعداد نیروهای اعزامی نیز قابل توجه‌تر از قبل شده است. طوری که تصور می‌شود، داعش در تدارک حمله‌ای بزرگ در عراق یا سوریه است. گزارش جدید سازمان ملل حاکی از حضور 15 هزار تروریست خارجی در سوریه و […]

خط امام : گزارش‌ها حاکی است ورود تروریست‌های خارجی به سوریه نه تنها شتاب بیشتری گرفته بلکه تعداد نیروهای اعزامی نیز قابل توجه‌تر از قبل شده است. طوری که تصور می‌شود، داعش در تدارک حمله‌ای بزرگ در عراق یا سوریه است. گزارش جدید سازمان ملل حاکی از حضور 15 هزار تروریست خارجی در سوریه و عراق است و مقامات امریکایی نیز اعتراف کرده‌اند ماهانه حدود 1000 تروریست‌ خارجی وارد سوریه می‌شوند که به این ترتیب ورود آنها به سوریه نه تنها حملات هوایی نیروهای ائتلاف به مواضع تروریست‌ها در سوریه و عراق را بی‌اثر می‌سازد که نشان می‌دهد کشورهایی که مدعی بودند در تلاش هستند مانع پیوستن افراطی‌های خود به گروه‌های تروریستی سوریه و عراق شوند، در سیاست‌های خود شکست خورده‌اند. علاوه بر این روند افزایشی این آمار نشان می‌دهد حملات امریکا در سوریه باعث تحریک افراطی‌ها برای شرکت در جنگ سوریه با نیت مبارزه با دخالت جویی‌های امریکا شده است. بنا بر این گزارش، مقامات امریکایی مدعی هستند سهولت سفر این تروریست‌ها از آسیای میانه، اروپا و شمال آفریقا باعث تشدید این روند شده است.
در همین حال به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش جدید سازمان ملل نشان می‌دهد حداقل 15 هزار تروریست خارجی در سوریه و عراق حضور دارند. بنا بر این گزارش، از سال 2010 تعداد شبه نظامیان خارجی که به گروه‌های تروریستی پیوسته‌اند از تعدادی که در سال‌های دهه 1990 به این گروه‌ها ملحق شدند، بیشتر است و این نشان دهنده رشد بیش از حد گرویدن شبه نظامیان و افراط‌‌گرایان خارجی به این گروه‌هاست. این در حالی است که آژانس‌های اطلاعاتی امریکا هم‌اکنون بر این باورند که بیش از 16 هزار داوطلب از 80 کشور جهان به سوریه سفر کرده‌اند تا در گروه‌های شبه‌نظامی مختلف از جمله در کنار تروریست‌های داعش بجنگند. با این حال تحلیلگران بر این باورند که شمار تروریست‌های خارجی بیش از آماری است که مقام‌های امریکایی اعلام کرده‌اند.
اروپا صادر‌کننده نخست تروریست به سوریه و عراق
در گزارش این گروه همچنین آمده است: اکثر این شبه نظامیان خارجی از فرانسه، فدراسیون روسیه و انگلیس به همراه ایرلند شمالی هستند. علاوه بر این استفاده گسترده از شبکه‌های اجتماعی توسط این گروه‌ها بویژه داعش به یک معضل بدل شده است. گزارش سازمان ملل متحد می‌گوید: شمار ستیزه‌جویانی که از کشورهای خارجی به صفوف «داعش» پیوسته‌اند، بیش از آن است که پیش‌تر تخمین زده می‌شد. یک مقام اطلاعاتی امریکا هم در همین خصوص گفت: افزایش شمار شبه‌نظامیان خارجی در سوریه به‌گونه‌ای است که طی 10 سال گذشته چنین چیزی مشاهده نشده بود. ما در جنگ‌های افغانستان، یمن، سومالی و مناطق دیگر با چنین چیزی روبه‌رو نبودیم.
ارتش عراق پاکسازی بیجی را آغاز کرد
ارتش عراق بعد از پایان فصلی طولانی از تعقیب و گریز با تروریست‌های داعش در اطراف بیجی که دربرگیرنده بزرگترین پالایشگاه نفت عراق است و بعد از سلسله درگیری‌ها و حملات متقابل میان دو طرف از 12 ژوئن، سرانجام توانست وارد شهر بیجی شود تا این شهر را از تصرف تروریست‌های داعش خارج کند. در همین حال وزیر دفاع عراق یک ماه به نیروهای امنیتی در استان الانبار مهلت داده است تا این استان را از تروریست‌های داعش پاکسازی کنند. منابع نظامی عراق اعلام کردند نیروهای عراقی توانستند دو منطقه را در جنوب بیجی که در نزدیکی بزرگترین پالایشگاه نفت در عراق قرار دارد، بازپس بگیرند. در همین حال حسن مخلف، فرمانده نیروهای واکنش سریع که در عملیات پاکسازی بیجی مشارکت دارد، اعلام کرد: این پیشروی‌ها در بیجی مانع از حمله داعش به دانشگاه تکریت می‌شود. خبردیگری نیز حاکی است، ده‌ها نفر از تروریست‌های مسلح در تونلی 46 متری در دیرالزور سوریه کشته شدند. این تونل در الجبیله دیرالزور واقع بود و علاوه بر انفجار آن یک ساختمان نیز در منتهی الیه این تونل منهدم شد که طی آن ده‌ها فرد مسلح کشته شدند.
در همین حال نعیم الکعود یکی از شیوخ عشیره البونمر در عراق در مصاحبه با شبکه سومریه نیوز اظهار کرد: تروریست‌های داعش روز جمعه 50 تن از اعضای عشیره البونمر و اهل سنت را تیرباران کرده و 200 تن دیگر از جمله زنان و کودکان را در شمال رمادی محاصره کرده‌اند. اخیراً آیت‌الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق از دولت این کشور خواسته است به قبایل سنی که با داعش در حال نبرد هستند هرچه زودتر کمک مؤثر نماید.
زن مالزیایی متهم به حمایت از داعش شد
«ام کلثوم باهوک» زن 25 ساله مالزیایی در دادگاهی در مالزی متهم به حمایت از گروه تروریستی داعش شد.  به گزارش ایرنا، این زن مالایی قصد داشت با هواپیما به برونئی سفر کرده و از آنجا راهی استانبول ترکیه شود تا خود را به «عقف حسین راهازیا» عضو تروریست داعش برساند و با وی ازدواج کند. براساس قانون این کشور در صورت اثبات جرم، وی به 30 سال یا بیشتر زندان یا جریمه نقدی محکوم می‌شود.  وی پنجم اکتبر (13 مهرماه) هنگام خروج از مالزی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور بازداشت شد. وزارت کشور مالزی اعلام کرد: هم‌اکنون 39 تبعه این کشور با تروریست‌های داعش در عراق و سوریه همکاری می‌کنند.  حدود پنج تروریست مالزیایی طی چند ماه گذشته در عراق و سوریه کشته شده‌اند