نهمین دور مذاکرات ایران و 1+5 پایان یافت
نهمین دور مذاکرات ایران و 1+5 پایان یافت

خط امام : مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 که روز سه شنبه و بعد از دو روز مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا به همراه کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه 1+5 در مذاکرات با ایران برگزار شد پایان یافت. به گزارش خط امام ،  به دنبال مذاکرات سه جانبه جان کری و […]

خط امام : مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 که روز سه شنبه و بعد از دو روز مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا به همراه کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه 1+5 در مذاکرات با ایران برگزار شد پایان یافت.

به گزارش خط امام ،  به دنبال مذاکرات سه جانبه جان کری و محمد جواد ظریف به همراه کاترین اشتون که 18 و 19 آبان در مسقط و در هتل البوستان این شهر برگزار شد، سایر کشورهای عضو گروه 1+5 برای روز سه شنبه خود را به مسقط پایتخت عمان رساندند تا از آخرین نتایج و تحولات صورت گرفته در روند دست یابی به توافق جامع مطلع شوند.

نشست معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 با حضور کاترین اشتون و محمد جواد ظریف صبح روز سه شنبه به مدت یک ساعت و به منظور مرور آخرین تحولات و پیشرفت ها در روند مذاکرات در هتل البوستان برگزار شد.

پس از نشست عمومی صبح ایران و 1+5 دیدارهای دو جانبه میان معاونان وزیر خارجه کشورمان با معاونان وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار و گفت وگو کردند.

هم چنین پیش از شروع نشست عمومی ایران و 1+5، معاونان وزیر خارجه ایران با نمایندگان هیات های مذاکره کننده روسیه و چین جداگانه دیدار کردند.

هیات‌های مذاکره‌کننده سه‌شنبه شب و چهارشنبه مسقط را به مقصد پایتخت‌هایشان ترک می‌کنند.

در پایان مذاکرات یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در جمع خبرنگاران در محل مذاکرات در مسقط حاضر شد و با بیان این که عمان در پنج سال گذشته برای دست یافتن به یک راه حل مسالمت آمیز درباره موضوع هسته ای ایران تلاش کرده است افزود: نشانه های مثبتی برای رسیدن به توافق وجود دارد و معتقدیم که نباید این فرصت از دست برود.

بن علوی گفت: عمان منطقه را خالی از تنش می خواهد.

وزیر خارجه عمان ادامه داد: هنوز دشواری‌ها و شکاف‌هایی وجود دارد اما می‌توانیم راه حلی پیدا کنیم. در این مذاکرات بر روی مسایل زیادی توافق شد که جای امیدواری دارد اما اختلافاتی هم وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد که عمان سعی در تاثیرگذاری بر مذاکرات ندارد و نقش ما تشویقی است و نگاهمان به آینده‌ای برای همه است.

بن علوی در ادامه از پایان مذاکرات هسته ای خبر داد.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه شب در محل مذاکرات در مسقط در جمع خبرنگاران اعلام کرد: رسیدن به توافق امکان‌پذیر شده است و طرف‌های مذاکره کننده هیچ طرح دومی (طرح ب) به عنوان طرح جایگزین برای شکست احتمالی مذاکرات پیش از موعد نهایی ندارند.

نماینده روسیه در گروه 1+5 با بیان این که “طرف‌های مذاکره کننده در حال مسابقه با زمان هستند تا پیش از 24 نوامبر به توافق نهایی برسند و در این رابطه قدم‌های بزرگی برداشته‌اند و اکنون امکان قوی برای رسیدن به توافق نهایی وجود دارد”، گفت: ما تاکنون نتایج مهمی به دست آورده‌ایم که سابقه نداشته است و این در واقع پیشرفت در حل پرونده هسته‌ای مورد مناقشه است.‬‎

ا‫و گفت: امکان توافق تا قبل از 24 نوامبر وجود دارد گرچه ضمانتی برای آن وجود ندارد‬‎.

‫ریابکوف هم‌چنین اظهار کرد: مذاکرات از سوی رهبران کشورهای حاضر در گفت‌وگوها با اهمیت پیگیری می‌شود‬‎.

نماینده روسیه در گروه 1+5 با اشاره به حضور رهبران برخی کشورهای عضو گروه 1+5 در پکن گفت: تعدادی از رییسان دولت‌های عضو گروه 1+5 که در پکن به سر می‌برند در اداره مذاکرات مسقط مشارکت داشته و آن را پیگیری می‌کنند.

وی گفت: ما اکنون از نیمه پر لیوان بحث می‌کنیم و از نیمه خالی آن صحبت نمی‌کنیم.

معاون وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: آن چه اکنون درباره‌اش مذاکره می‌شود موضوعات بسیار مهمی برای همه طرف‌ها تلقی می‌شود که شامل سطح غنی‌سازی در ایران، مدت زمان توافق نهایی و همین طور چارچوب برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران است.

او هم‌چنین گفت که مسائل ریز و تفصیلی درباره سایت اراک که با آب سنگین کار می‌کند مطرح شده است.

ایسنا