جامعه علمی،افکار عمومی در انتظار تدبیر مجلس
جامعه علمی،افکار عمومی در انتظار تدبیر مجلس

به قلم : جواد هروی* رأی عدم اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس به گزینه پیشنهادی وزارت علوم اگر چه امری منطبق بر قانون و از اختیارات نمایندگی به حساب می‌آید اما با این حال فرایند کسب رأی اعتماد یا استیضاح وزرا باید به گونه ای باشد که در پایان افکار عمومی و به عبارتی اکثریتی از […]

به قلم : جواد هروی*
رأی عدم اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس به گزینه پیشنهادی وزارت علوم اگر چه امری منطبق بر قانون و از اختیارات نمایندگی به حساب می‌آید اما با این حال فرایند کسب رأی اعتماد یا استیضاح وزرا باید به گونه ای باشد که در پایان افکار عمومی و به عبارتی اکثریتی از مردم که نمایندگان مجلس وکلای آنان به شمار می‌روند، از رأی حاصله راضی باشند. بخصوص که در جریان مذاکرات دیروز به گونه‌ای با وزیر پیشنهادی برخورد شد که به نظر می‌رسد شأن وزیر پیشنهادی و حتی شأن مجلس به اندازه لازم محترم شمرده نشد. چنین برخوردی ریشه در آتش تهیه رسانه‌ای داشت که از چند روز قبل علیه گزینه پیشنهادی از سوی برخی جریانات تندرو شروع شد.

از ابتدای معرفی ایشان به مجلس، در برخی رسانه‌ها شاهد انتشار اخبار ضد و نقیض و شایعاتی درباره وزیر پیشنهادی بودیم که در حقیقت معرف ماهیت کسانی بود که با این کیفیت ناخوشایند به موضوع ورود کرده بودند. در اثنای این نوع اطلاع‌رسانی و شایعه سازی، روایاتی نقل می‌شد که توأم با لحن کنایه و حتی تمسخر‌آمیز نسبت به دکتر نیلی بود و این مسلماً با شأن و اخلاق جامعه‌ای که خود را اسلامی می‌پندارد مغایرت دارد.

این البته می‌تواند تعبیر به تمرین دموکراسی هم بشود. ما باید یاد بگیریم که از فضاهای تمسخر، نیشخند و تخریب گذر کنیم و به سمت شرایط عادی و اخلاقی حرکت کنیم که رفتارها و مواضع، بیش از آنکه مبتنی بر احساسات و هیجانات باشد، منطبق بر فرهنگ و تمدن این سرزمین و آیات و روایات دینی باشد. در رسانه‌های مخالف تنها موضوعی که مورد توجه قرار نگرفت، برنامه وزیر پیشنهادی علوم بود و این رویه در جریان مذاکرات هم دیده شد.
متأسفانه گاهی برخی مسئولان هم این رویکردهای رسانه ای را دنبال می‌کنند در حالی که به هیچ وجه انتظار نمی‌رود از نمایندگان مجلس یا مدیران دولتی که با استفاده از واژه‌ها و اصطلاحات نادرست، جناح یا طرف رقیب را به چالش بکشند و شرایطی را ایجاد نمایند که جز دلخوری و کدورت چیزی حاصل آن نباشد. این در شأن یک جامعه اسلامی نیست و گاه موجب شرمندگی صاحبنظران و اصحاب فکر و اندیشه می‌شود.
موج تخریب دکتر نیلی از شب قبل از جلسه رأی اعتماد شدت بیشتری گرفت به گونه‌ای که ما شاهد یک بمباران تبلیغاتی علیه ایشان بودیم. در صحن علنی مجلس و به هنگام بررسی صلاحیت ایشان نیز همچون روزهای گذشته شاهد برخی الفاظ و نسبت‌ها بودیم که خیلی در شأن مجلس نبود. به فرموده رهبر معظم انقلاب، مجلس محل گفت و گوهای حکیمانه است نه گفت‌وگوهای کودکانه. لذا واژه‌ها و اصطلاحاتی که از سوی نمایندگان به کار برده می‌شود باید از عرف ادبیات موجود در جامعه اصطلاحاً یک سروگردن بالاتر و فرهیخته‌تر باشد. باید به گونه‌ای باشد که هر شنونده ای احساس امنیت اجتماعی و روانی کند. صدای مجلس باید صدای منطق، ادب و اخلاق باشد.
فردی از سوی رئیس جمهوری به مجلس معرفی شده و مجلس هم وظیفه دارد در چارچوب تعیین شده تشخیص دهد که این فرد صلاحیت و توانمندی لازم برای اداره این وزارتخانه را دارد یا نه. اینکه خارج از این چارچوب تعریف شده و با روش‌های نادرست و بدور از انتظار، شخصیت وی را تخریب کنیم و جایگاهش را تحقیر نماییم، شایسته مجلس شورای اسلامی نیست و نتیجه ای جز متشتت کردن فضای مجلس و جامعه نخواهد داشت.
گذشته از این، بلاتکلیف ماندن وزارت علوم بیش از حد به درازا کشیده شده است و چنین وضعیتی به مصلحت نهاد عالی علم و دانش در کشور نیست. حال آنکه اهمیت انتخاب وزیر علوم و خروج آن از بی‌سامانی و بلاتکلیفی بر کسی پوشیده نیست.

امروز جامعه دانشگاهی ما به همراه افکار عمومی انتظار دارند که با تعامل بین دولت و مجلس فرایند انتخاب و رأی اعتماد به وزیر علوم فرجام خوشایندی پیدا کند. در غیر این‌صورت هم دولت، هم مجلس و هم جامعه علمی ما آسیب می‌بینند. امروز از دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود که در این خصوص مدبرانه تصمیم بگیرد و از مجلس شورای اسلامی هم انتظار می‌رود دغدغه‌های جامعه دانشگاهی و اولویت‌ها را مد نظر داشته باشد تا در فرایند تعامل دو قوه، سایه سرگردانی از پیکره دانشگاه‌ها برداشته شود.

*استاد دانشگاه و نماینده مجلس/ایران