درگیری‌های شدید در قدس و کرانه باختری
درگیری‌های شدید در قدس و کرانه باختری

خط امام : با وجود توافق سه جانبه‌ای که پنجشنبه گذشته بین وزیر خارجه امریکا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و پادشاه اردن مبنی بر تعهد طرف‌ها برای کاهش تنش‌ها در بیت المقدس و کرانه باختری امضا شد، مقامات رژیم صهیونیستی طبق رویه پیمان شکنی همیشگی خود نه تنها قدمی برای کاستن از تنش‌ها برنداشتند بلکه با […]

خط امام : با وجود توافق سه جانبه‌ای که پنجشنبه گذشته بین وزیر خارجه امریکا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و پادشاه اردن مبنی بر تعهد طرف‌ها برای کاهش تنش‌ها در بیت المقدس و کرانه باختری امضا شد، مقامات رژیم صهیونیستی طبق رویه پیمان شکنی همیشگی خود نه تنها قدمی برای کاستن از تنش‌ها برنداشتند بلکه با استقرار 2000 نیروی نظامی در قدس فلسطینی‌ها را تحریک کردند و روز جمعه درگیری‌های شدیدی میان فلسطینی‌ها با نیروهای رژیم صهیونیستی در قدس و کرانه باختری به وقوع پیوست.
بنیامین نتانیاهو در دیداری که با جان کری و ملک عبدالله دوم در پایتخت اردن داشت، تأکید کرد تل‌آویو متعهد است اوضاع کنونی در اماکن مقدس در قدس شرقی را حفظ کند و به نقش اردن برای حفاظت از اماکن مقدس در قدس و نظارت بر آنها احترام بگذارد. پلیس رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد، شرط سنی برای ورود فلسطینیان به مسجد الاقصی برداشته شده است اما مسئولان رژیم صهیونیستی به ساکنان کرانه باختری و نوار غزه اجازه رفتن به قدس برای اقامه نماز جمعه در مسجد الاقصی را ندادند. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری الجزیره، در جریان تازه‌ترین درگیری‌ها میان فلسطینی‌ها و نیروهای رژیم صهیونیستی در شهر الخلیل واقع در جنوب کرانه باختری چندین فلسطینی زخمی شدند.
این درگیری‌ها در پی راهپیمایی‌ به وقوع پیوست که جنبش حماس برای یاری قدس و مسجد الاقصی فراخوان برپایی آن را داده بود. در همین حال ده‌ها فعال مقاومت مردمی فلسطین توانستند با استفاده از نردبان‌های خاص از دیوار حائل رژیم صهیونیستی در اطراف فرودگاه قلندیا در اطراف قدس عبور کنند. آنها همچنین سیم‌های خاردار را بریدند و موفق شدند وارد فرودگاه شوند.
فعالان پرچم فلسطین را در داخل این فرودگاه برافراشتند و سپس برای رفتن به شهر قدس به سمت ایست نظامی حزما حرکت کردند اما نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی اجازه این اقدام را به آنها ندادند. فعالان فلسطینی اعلام کردند هدف از این اقدام رفتن به شهر قدس و حمایت از ساکنان آن و مخالفت با سیاست‌های رژیم صهیونیستی در حق این شهر بوده است. تشدید درگیری‌ها در قدس و کرانه باختری در حالی است که فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان دیروز به سرزمین‌های اشغالی سفر کرد تا بدون واسطه با مقامات فلسطینی و اسرائیلی درباره تنش‌ها و چرایی متوقف شدن روند صلح مذاکره کند.
دولت و مردم اردن نیز بشدت از رخدادهای کنونی بیت المقدس شرقی و کرانه باختری به خشم آمده‌اند به طوری که هزاران اردنی روز جمعه پس از اقامه نماز در محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مقدسات اسلامی قدس بویژه مسجد الاقصی در امان پایتخت اردن تظاهرات کردند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از امان، تعطیلی سفارتخانه این رژیم و لغو تمامی معاهدات صلح بین اردن و این رژیم شدند و با سردادن شعارهایی خواستار شکل‌گیری انتفاضه سوم شدند.
حماس: نبرد بعدی در قدس خواهد بود
مشیر المصری، از رهبران ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز روز جمعه در مراسم تکریم شهدای غزه اعلام کرد، نبرد بعدی ما با رژیم صهیونیستی در دفاع از مسجدالاقصی و در قدس خواهد بود.
ممانعت از ورود پزشک نروژی به فلسطین اشغالی
رادیو اوستن نروژ نوشت: رژیم صهیونیستی ورود «مادس گلیبرت»، پزشک نروژی معالج فلسطینیان را به فلسطین اشغالی ممنوع کرد و او را خطری برای امنیت خود خواند. به گفته یک مقام صهیونیست که نامش ذکر نشده، این تصمیم پس از آن گرفته شد که گیلبرت جنایات رژیم صهیونیستی را در کشتن کودکان و زنان و دیگر شهروندان فلسطینی در تجاوزهای مکرر به غزه، رسوا کرد.
گیلبرت در این خصوص گفت: من برای امنیت اسرائیل خطرناک نیستم، زیرا کاری خلاف آن انجام نمی‌دهم. اگر قلم، دوربین و گوشی پزشکی من که با آن بیماران را معاینه می‌کنم، خطرناک هستند، بنابراین باید بگویم که اسرائیل از واقعیت می‌ترسد