نتانیاهو، مرد شکست و انزوا
نتانیاهو، مرد شکست و انزوا

خط امام : بنیامین نتانیاهو، احتمالاً ناکام‌ترین نخست‌وزیر مشغول به کار در جهان است. او هرچند توانست به یمن برتری حزب خود در کنست، برای سومین‌بار صاحب کرسی نخست‌وزیری شود اما چه در خانه خود و چه در خارج از مرزهای فلسطین اشغالی با مشکلات و بحران‌های چندی دست و پنجه نرم می‌کند. در نگاه […]

خط امام : بنیامین نتانیاهو، احتمالاً ناکام‌ترین نخست‌وزیر مشغول به کار در جهان است. او هرچند توانست به یمن برتری حزب خود در کنست، برای سومین‌بار صاحب کرسی نخست‌وزیری شود اما چه در خانه خود و چه در خارج از مرزهای فلسطین اشغالی با مشکلات و بحران‌های چندی دست و پنجه نرم می‌کند. در نگاه به سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو، می‌بینیم او با کل جهان در جنگی پنهان به سر می‌برد. غیرقابل انتظارترین این نبردها، نبرد پنهان او با باراک اوباما است. نتانیاهو تنها چند ماه پس از ریاست جمهوری باراک اوباما بر کرسی نخست‌وزیری نشست. اما درست از همان زمان دو طرف روابط سردی که در میان رؤسای جمهوری امریکا و نخست وزیران اسرائیل بی‌سابقه بوده را در پیش گرفتند. اوباما که با شعارهایی شیرین به میدان رقابت‌های 2008 آمده بود، قصد داشت مذاکرات سازش را به سرانجام برساند و طرح تشکیل دو کشور را در سر داشت. اما در اندیشه‌های نتانیاهو فقط تیر و تخته‌های شهرک‌سازی دیده می‌شد. نماد این اختلاف نظر در نخستین سفر جو بایدن به تل‌آویو کاملاً مشهود بود.

درحالی که جو بایدن در هواپیما نشسته بود تا به اسرائیل برود، اوباما در سخنانی در کاخ سفید خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها برای آغاز مذاکرات سازش شد. اما اندکی پس از آنکه هواپیمای جو بایدن در فرودگاه بن گوریون به زمین نشست و در زمانی که او مورد استقبال طرف‌های اسرائیلی قرار گرفته بود، رادیوهای رژیم صهیونیستی خبر از ساخت صدها دستگاه خانه و شهرک صهیونیستی دادند. در طول 5 سال گذشته بارها اوباما خواستار توقف شهرک‌سازی‌ها شده و هر بار پاسخی به عکس شنیده است. در آخرین مورد از این نوار درخواست‌ها و انکارها، رژیم صهیونیستی اعلام کرد 200 شهرک جدید بنا خواهد کرد. البته در مقابل دولت باراک اوباما نیز چندی پیش هنگام بازدید موشه یعالون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نسبت به او بی‌احترامی کرد و مقام اول پنتاگون حاضر به دیدار با او نشد و معاون خود را برای انجام این دیدار مأمور کرد. البته جنگ‌های کلامی بین دو طرف نیز دست کمی از چالش‌های عملی آن‌ها نداشته است تا جایی که چندی پیش یکی از مقامات کاخ سفید نتانیاهو را «فضله مرغ» خواند.
کاملاً طبیعی است که از رهگذر ساخت شهرک‌سازی‌ها و حملات علیه نوار غزه و چالش‌های مربوط به کرانه باختری، نتانیاهو تاکنون نه تنها از دستیابی به هر نتیجه‌ای که حتی بتواند مطلوب این رژیم باشد، بازمانده است بلکه با چالش‌های جهانی نیز مواجه شده است. اکنون تحت نخست‌وزیری نتانیاهو، اسرائیل در جایگاهی قرار گرفته که بهترین دوستان اروپایی‌اش در حال ترک او هستند. سوئد دو هفته پیش در حالی کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت شناخت که به طور سنتی از حامیان اسرائیل به شمار می‌رفته است. این کار باعث شد وزارت خارجه رژیم صهیونیستی سفیر سوئد در تل‌آویو را فرابخواند. انگلیس دیگر متحد این رژیم نیز در رأیی غیر الزام‌آور در پارلمان این کشور، کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت شناخت. اسپانیا و بلژیک نیز در تدارک چنین کاری هستند و فرانسه هم به رسمیت شناختن فلسطین را کاری بدیهی خوانده است. در این بین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که همواره به عنوان بهترین دوست سیاستمدار نتانیاهو شناخته شده است، اعلام کرده تصور می‌کند این نتانیاهو است که خاورمیانه را از رسیدن به صلح و آرامش بازداشته است. رواج احساسات ضد یهودی در اروپا و امریکا نیز از دیگر ناکامی‌های دولت نتانیاهو در عرصه سیاست خارجی محسوب می‌شود. ضمن آنکه نباید فراموش کرد اگر فلسطینی‌ها پس از سال‌ها تلاش برای مذاکره یک‌بار دیگر به سیاست انتفاضه روی آورده‌اند، به دلیل سیاست‌های افراطی دولت بنیامین نتانیاهو است.
یکی دیگر از ناکامی‌های عرصه سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو مسأله هسته‌ای ایران است. نتانیاهو در واکنش به مذاکرات هسته‌ای ایران مدعی شده است هر نوع توافقی با ایران یک توافق بد است. وی در حالی این اظهارات را بیان داشته که عرصه جهانی خود را برای انجام توافق نهایی هسته‌ای مهیا می‌کند و حتی آنچه در توافق مقدماتی ژنو حاصل آمده و مورد قبول گروه 1+5 قرار گرفته، مطلوب نتانیاهو نیست. اما ناکامی‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی منحصر به ناکامی‌هایش در عرصه سیاست خارجی نیست. او در داخل این رژیم و حتی حزب خود نیز با چالش‌هایی روبه‌رو است. اندکی پیش عمیرپرز، وزیر محیط زیست کابینه نتانیاهو با طرح این مسأله که نتانیاهو به جای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی در پی افزایش مشکلات این‌چنینی در کنار آن مشکلات دیپلماتیک است، از مقام خود استعفا کرد. شمار دیگری از وزیران کابینه نتانیاهو نیز همچون <عمیر پرز> معتقدند سی و سومین نخست‌وزیر اسرائیل بشدت افراطی است، طوری که با افکار افراطی خود باعث افزایش مصائب این رژیم شده است. <گیرنون سار> از دیگر وزیران کابینه اوست که قصد دارد استعفای خود را اعلام کند. نزدیکان به کابینه نتانیاهو معتقدند این شروع نوار استعفاها در این کابینه است و انتظار می‌رود نتانیاهو با چالش‌هایی جدی در دولت خود روبه‌رو شود، طوری که حتی احتمال می‌رود اسرائیل مجبور شود در اوایل سال 2015 مجبور به برپایی انتخاباتی زودهنگام شود و انفجاری غیر‌قابل انتظار در دولت صهیونیستی رخ دهد.

جیران عزیزی/ ایران