با رای عدم اعتماد مجلس وزارت علوم همچنان بدون وزیر ماند !
با رای عدم اعتماد مجلس وزارت علوم همچنان بدون وزیر ماند !

خط امام : «فخرالدین احمدی دانش آشتیانی» چهارمین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای تصدی وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس نهم نشد. به گزارش خط امام ،  دانش آشتیانی از مجموع 257 نماینده حاضر در جلسه تنها 70 رای موافق نمایندگان را کسب کرد و وی نیز از راه […]

خط امام : «فخرالدین احمدی دانش آشتیانی» چهارمین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای تصدی وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس نهم نشد.

به گزارش خط امام ،  دانش آشتیانی از مجموع 257 نماینده حاضر در جلسه تنها 70 رای موافق نمایندگان را کسب کرد و وی نیز از راه یابی به دولت یازدهم بازماند.

در این رای گیری، 171 نماینده رای مخالف و 16 نماینده رای ممتنع دادند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد که ریاست ساعاتی از جلسه رای اعتماد را برعهده داشت، پس از اعلام رای گفت: همکاران در مجلس با اعتقاد به ضرورت حمایت و پشتیبانی کامل در مسیر انقلاب و نظام از دولت، امیدوار هستند برای معرفی وزیر بعدی با ویژگی های شایسته علمی و مدیریتی در نظر گرفته شود.

در جلسه رای اعتماد فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ابتدا حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به دفاع از چهارمین وزیر پیشنهادی خود پرداخت و سپس نمایندگان مخالف و موافق به بیان نظرات خود پرداختند.

وزیر پیشنهادی علوم نیز 30 دقیقه به سخنان مخالفان و مواردی که به وی نسبت داده بودند، پاسخ داد سپس رای گیری با ورقه انجام شد که بر روی هر کارت سه گزینه مخالف، موافق و ممتنع وجود داشت که نمایندگان باید یکی از گزینه ها را انتخاب می کردند.

پیش از فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، محمود نیلی آبادی در پی استیضاح رضا فرجی دانا، نخستین وزیر علوم دولت یازدهم، 30مهرماه به مجلس معرفی شد که نتوانست از مجلس رای اعتماد کسب کند.

جعفر میلی منفرد نخستین وزیر پیشنهادی دولت تدبیر و امید بود که وی نیز نتوانست از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد. رضا فرجی دانا که به عنوان وزیر علوم از مجلس نهم رای اعتماد گرفت پس از حدود 9 ماه توسط مجلس استیضاح شد.

وزارت علوم در فاصله این فراز و نشیب ها که در یک سال گذشته مواجه بوده، تاکنون دو بار سرپرست داشته است که نخستین بار، جعفر توفیقی و سپس محمد علی نجفی به عنوان سرپرستان این وزارتخانه منصوب شدند.

نجفی هم اکنون سرپرست وزارت علوم است.

irna.ir