ظریف در رأس هیأت مذاکره‌کننده راهی وین شد
ظریف در رأس هیأت مذاکره‌کننده راهی وین شد

خط امام : هیأت مذاکره کننده هسته‌ای ایران برای شرکت در آخرین دور مذاکرات با 1+5 در چارچوب مذاکرات جامع بامداد روز سه‌شنبه راهی وین شد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ، آخرین دور مذاکرات جامع در هوای سرد و بارانی وین روز سه‌شنبه با ناهار کاری ظریف و اشتون در دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی […]

خط امام : هیأت مذاکره کننده هسته‌ای ایران برای شرکت در آخرین دور مذاکرات با 1+5 در چارچوب مذاکرات جامع بامداد روز سه‌شنبه راهی وین شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ، آخرین دور مذاکرات جامع در هوای سرد و بارانی وین روز سه‌شنبه با ناهار کاری ظریف و اشتون در دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین آغاز و براساس اعلام برخی منابع این گفت‌وگوها به طور رسمی عصر سه‌شنبه با نشست عمومی ایران و 1+5 به سرپرستی وزیر خارجه کشورمان و نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران در سطح معاونان وزیران خارجه آغاز می‌شود.

علاوه بر مقر سازمان ملل در وین، هتل کوبورگ از هتل های تاریخی این شهر در 10 ماه گذشته محل مذاکرات ایران و 1+5 بوده است.

به نظر می آید مسوولان وزارت خارجه اتریش با توجه به این که این هتل بیش از مقر سازمان ملل محل رفت و آمد هیات‌های مذاکره‌کننده و مورد توجه رسانه‌های مختلف است تمهیدات جدیدی را در نظر گرفته‌اند.

ایران و 1+5 از بهمن ماه 1392 مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع را آغاز کردند. این مذاکرات برای 6 ماه در وین انجام شد، اما دوطرف نتوانستند تا مهلت تعیین شده اولیه به نتیجه برسند از این‌رو با توافق دو طرف مذاکرات برای 4 ماه دیگر تا سوم آذر سال جاری تمدید شد. پس از مذاکرات وین 6 ،‌ سه دور مذاکره در نیویورک، وین و مسقط انجام شده است.

آخرین مذاکرات هسته‌ای هفته گذشته در مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

این برای اولین بار بود که مذاکرات هسته‌ای در پایتخت یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شد.

عمان در سال‌های پس از انقلاب و با توجه به تیرگی روابط سیاسی میان ایران و آمریکا در موضوعات مربوط به این دو کشور نقش میانجی را ایفا کرده به شکلی که مقامات ایران و آمریکا همواره از نقش مثبت و سازنده عمان استقبال کرده‌اند.

همچنین وزیر خارجه عمان روز یکشنبه هفته جاری در سفری غیرمنتظره و کوتاه به ایران آمد و با حسن روحانی، رییس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان دیدار کرد.

از محتوای ملاقات های صورت گرفته میان وزیر خارجه عمان و مقامات عالی کشور خبری منتشر نشده است.

گفتنی است پس از پایان مذاکرات هسته‌ای در مسقط، جان کری وزیر خارجه آمریکا که به پکن رفته بود تا به رییس‌جمهور کشورش بپیوندد، درباره موضوع هسته ای ایران نیز با اوباما گفت‌وگو کرد.وزیر خارجه آمریکا در بازگشت از چین توقف کوتاهی در مسقط داشت و با یوسف بن علوی همتای عمانی‌اش در فرودگاه این کشور دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در دولت یازدهم در حالی به راند آخر نزدیک می شود که در دو سوی میدان زمزمه هایی درباره تمدید مذاکرات شنیده می شود.

در این میان طرف‌های اروپایی عضو گروه 1+5 بیش از آن که بر رسیدن به توافق تا سوم آذر تاکید داشته باشند بر دست یافتن به یک توافق کامل به شکلی که اهداف از پیش تعیین شده این توافق را تامین کند، تاکید دارند اما آمریکا بیش از کشورهای اروپایی بر رسیدن به توافق تا سوم آذر تاکید دارد و زمان برایش از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایران نیز تلاش دارد تا در زمان باقی مانده تا سوم آذر تمام تلاش خود را برای رسیدن به توافق صورت دهد.

مذاکرات هسته‌ای در چند دور اخیر به بررسی دو اختلاف عمده میزان غنی‌سازی و چگونگی لغو تحریم‌ها پرداخته است. به نظر می‌آید مهم‌ترین اختلاف باقی مانده که مانع توافق و اتمام مذاکرات تاکنون شده است، بحث بر سر چگونگی لغو تحریم‌های یک جانبه و همه جانبه علیه ایران از سوی آمریکا است.

آمریکا حاضر نیست گام‌های متوازن با اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب توافق احتمالی جامع بردارد و سعی دارد به هر نحو شده موضوع “لغو” تحریم ها را به “افزایش نیافتن” یا “تعلیق” تحریم ها کاهش دهد. اما ایران اعلام کرده است که چنانچه مساله لغو کامل تحریم ها در چهار مسیر تحریم های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره و دستورات رییس جمهور آمریکا در توافق نیاید هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.