کشف هفت کهکشان جدید که بطور ناگهانی ظاهر شده‌اند
کشف هفت کهکشان جدید که بطور ناگهانی ظاهر شده‌اند

خط امام : گروهی از اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ سوبارو در ژاپن، هفت کهکشان جدید را کشف کردند که به نظر می‌رسد بصورت ناگهانی از جایی در فضا ظاهر شده‌اند. به گزارش  ایسنا، خوشه‌های کهکشانی، پرجرم‌ترین اجرام در کائنات محسوب می‌شوند و حاوی صدها تا هزاران کهکشان هستند که توسط گرانش به یکدیگر متصل […]

خط امام : گروهی از اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ سوبارو در ژاپن، هفت کهکشان جدید را کشف کردند که به نظر می‌رسد بصورت ناگهانی از جایی در فضا ظاهر شده‌اند.

به گزارش  ایسنا، خوشه‌های کهکشانی، پرجرم‌ترین اجرام در کائنات محسوب می‌شوند و حاوی صدها تا هزاران کهکشان هستند که توسط گرانش به یکدیگر متصل شده‌اند.

جهان حدود 13.8 میلیارد سال قبل در رویدادی موسوم به انفجار بزرگ (Big Bang) متولد شد و در آن زمان، ستارگان و کهکشان‌های اولیه شکل گرفته و سپس نور فرابنفش آنها یونیزه شد که این فرآیند، باز یونیزه شدن کیهانی (cosmic reionisation) نامیده می‌شود.

اخترشناسان جستجو برای کهکشان‌های ساطع‌کننده لیمن- آلفا (LAEs)‌ اولیه را در فاصله 13.1 میلیارد سال نوری با هدف بررسی پدیده باز یونیزه شدن کیهانی آغاز کردند.

تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر «ماسامی اوچی»، از تلسکوپ سوبارو در ژاپن برای شناسایی کهکشان‌های ساطع‌کننده لیمن- آلفا (LAEs)‌ – نوع خاصی از کهکشان‌های کم‌جرم – استفاده کردند.

اخترشناسان در کمال تعجب متوجه شدند که این کهکشان‌ها بطور ناگهانی در حدود 13 میلیارد سال قبل ظاهر شده‌اند.

«آکیرا کونو» یکی از نویسندگان این تحقیق تأکید کرد: درخشش این کهکشان‌ها بطور ناگهانی در مدت 700 تا 800 میلیون سال پس از انفجار بزرگ ظاهر می‌شود؛ این نتایج به درک بهتر مفهوم باز یونیزه شدن کیهانی و ویژگی‌های کهکشان‌های ساطع‌کننده لیمن- آلفا (LAEs)‌ کمک می‌کند.

نتایج این تحقیق در Astrophysical Journal منتشر شد.