خط امام : وزیر خارجه آمریکا تمدید مذاکرات تا 9 تیر را تایید کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، جان کری، وزیر خارجه آمریکا عصر دوشنبه پس از دیدار با وزیر خارجه ایران و وزیران خارجه 1+5 در نشست خبری در وین گفت: در این دور از مذاکرات توانستیم به پیشرفت‌های واقعی […]

خط امام : وزیر خارجه آمریکا تمدید مذاکرات تا 9 تیر را تایید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، جان کری، وزیر خارجه آمریکا عصر دوشنبه پس از دیدار با وزیر خارجه ایران و وزیران خارجه 1+5 در نشست خبری در وین گفت: در این دور از مذاکرات توانستیم به پیشرفت‌های واقعی و محکمی درباره توافق بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دست یابیم.

او در بخشی از سخنانش تاکید کرد که امروز به توافق هسته‌ای با ایران نزدیک شده‌ایم. در موضوع راکتورها نیز تا حدودی نگرانی‌های آمریکا رفع شده است.

کری افزود: احتمالا مذاکرات را در ماه دسامبر ادامه می‌دهیم.

وی در ادامه تلاش محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش را تحسین کرد اما گفت هنوز برخی اختلاف نظرهای مهم وجود دارد که نیاز است درباره آن‌ها کار شود.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به تمدید 7 ماهه گفت: مذاکرات سخت است و اگر مذاکرات آسان بود و دیدگاه‌های هر دو طرف به یکدیگر نزدیک بود در این صورت ما می‌توانستیم ماه‌ها و حتی سال‌های گذشته به توافق نهایی دست یابیم اما در این چند روز آخر در وین توانستیم به پیشرفت‌های حقیقی و مهمی دست یابیم و ایده‌های جدیدی را مشاهده کنیم.

او ادامه داد: زمان بیش‌تری نیاز است تا بتوانیم به توافق جامع دست یابیم. این مذاکرات زمان‌بر است و مسائل پیچیده و تکنیکی است. هم‌چنین مذاکرات هسته‌ای زمان بیش‌تری می‌طلبد زیرا ما نمی‌خواهیم که صرفا هر توافقی را انجام بدهیم بلکه ما به دنبال توافق درست هستیم.

وی ادامه داد: قدرت‌های جهان نمی‌توانند تنها تا ابد به مذاکرات با ایران ادامه دهند بدون اینکه پیشرفت جدی حاصل شود.

وی افزود: در این دوران تمدید شده هیچ تعلیق تحریم بیشتری نخواهیم داشت.

جان کری اضافه کرد: اگرچه پیشرفت قابل توجهی در جهت دستیابی به توافق حاصل شده اما با وجود ایده‌های جدید ارائه شده هنوز در ماه‌های آینده مذاکرات سخت پیش خواهد رفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره جزییات مذاکرات ایران و 1+5 گفت: من قصد ندارم در مورد تمام چیزهایی که به‌ توافق رسیدیم صحبت کنم. شکاف‌ها هنوز وجود دارد و باید نظرات را نزدیک کرد. باید به سرعت به نتیجه برسیم. به یک راه‌حل امن‌تر و منطقی‌تر در ارتباط با نتایج توافق‌نامه (ژنو) برسیم.

او گفت که ما در ماه دسامبر و هر چه سریع تر دیدار خواهیم کرد. در این مدت تمام تعهدات ایران باقی خواهد ماند.

کری در ادامه اظهار کرد که ایران در گذشته 200 کیلو اورانیوم غنی شده تا 20 درصد داشت اما امروز آن را ندارد و پیشرفت پروژه اراک امروز متوقف شده است. یک سال پیش برنامه هسته‌ای ایران با سرعت داشت به سمت غنی شدن پیش می‌رفت اما امروز ایران این روند را متوقف کرده و به عقب برگشته است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به غنی‌سازی پنج درصد در ایران اظهار کرد: این مساله مفیدی است. ساتنتریفیوژها و راکتورها به صورت قبل فعال نیست و من فکر می‌کنم این‌کار در نتیجه تلاش های ما به‌وجود آمد و این که فعالیت‌های هسته ای ایران وسیع‌تر از قبل نشد.

او با بیان این که باید گفت‌وگوها ادامه پیدا کند افزود: در طول این یک‌سال همه سود کردند. با هم کار کردند و به یک توافق رسیدیم. ایران هم سعی کرده که پایبند باشد. ما توانستیم که مذاکرات را به نتایج خوب برسانیم و در واقع پیشرفت کردیم.

کری با اشاره به آخرین دور مذاکراتش با ظریف در عصر دوشنبه گفت: بعد از این که این گفت‌وگو تمام شد به دیگر وزیران خارجه نتایج مذاکرات را انتقال دادم. ما باید به یک برنامه توافق مشترک می‌رسیدیم که تا حدودی به آن دست پیدا کردیم.

وی در مورد همانگی دولت آمریکا و کنگره درباره بحث هسته ای ایران اظهار کرد: کنگره آمریکا در مذاکرات باید با دولت هماهنگی تنگاتنگی داشته باشد و ما به این موضوع نیازمندیم البته همکاری کنگره با دولت آمریکا را در مذاکرات نمی‌توان نادیده گرفت.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار ایرانی مبنی بر این که شما می‌خواهید همه چیز را از جمله پلوتونیوم، غنی‌سازی و غیره صفر کنید پس کی تحریم‌ها را صفر می‌کنید؟ گفت: هنوز که توافق جامع امضا نشده است و ایران به سمت توافق حرکت کرده است و ما هم مقداری از تحریم‌ها را برداشته‌ایم. اگر ایران توافق جامع را امضا کند ما هم نگرانی‌های ایران را درباره تحریم‌ها رفع می‌کنیم.

کری با طرح این سوال که آیا ما می‌خواهیم تحریم‌ها را لغو کنیم؟ گفت که “بله.ما می خواهیم لغوشان کنیم. ما به دنبال راهی برای پایان دادن به تحریم‌ها هستیم. اما این فقط مساله شش کشور نیست بلکه مساله جهان است.

وی گفت که ما هنوز سوال‌های بزرگی درباره برنامه هسته‌ای ایران داریم.

ایسنا