روش تکفیری‌ها با اسلام بیگانه است
روش تکفیری‌ها با اسلام بیگانه است

خط امام : کنگره جهانی «جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی»دیروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب به ریاست آیت‌الله مکارم شیرازی و دبیری علمی آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عالم تشیع و با حضور جمع کثیری از علما و اندیشمندان جهان اسلام در سالن همایش‌های بین‌المللی رسول […]

خط امام : کنگره جهانی «جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی»دیروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب به ریاست آیت‌الله مکارم شیرازی و دبیری علمی آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عالم تشیع و با حضور جمع کثیری از علما و اندیشمندان جهان اسلام در سالن همایش‌های بین‌المللی رسول اکرم(ص) مجتمع فرهنگی و مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم آغاز به کار کرد .
به گزارش واحد مرکزی خبر، در این کنگره دو روزه حضرات آیات مکارم شیرازی و سبحانی، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین، آیت‌الله امینی امام جمعه موقت قم، حجج الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه، اعرافی رئیس جامعه المصطفی، اراکی رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب، قاضی عسگر نماینده رهبری درحج و زیارت، ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق، علما و اندیشمندان اسلامی اهل سنت و تشیع از 83 کشور جهان حضور دارند.
بررسی راه‌های برون‌رفت در کمیسیون‌های تخصصی
آیت‌الله سبحانی دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی ضد تکفیری در آغاز کنگره در قم گفت: چهار کمیسیون تبار‌شناسی، ریشه‌یابی عقاید جریان‌های تکفیری و سیاست و راه‌های برون رفت از تکفیر بعد از ظهر امروز در این کنگره تشکیل می‌شود و مصوبات این کمیسیون‌ها در بیانیه پایانی این کنگره قرائت می‌شود.
وی افزود: قبل از برگزاری این کنگره سه پیش‌نشست در کشورهای سوریه، پاکستان و عراق که کانون بحران و درگیری بودند برگزار شد که نخستین کشور سوریه بود که در آن بیش از 120 نفر از علمای اسلام شرکت کردند و دومین نشست در کشور پاکستان بود، کشوری که در سال 2006 بیش از 7000 نفر در آن قربانی جنایات تکفیری‌ها شدند.
حجت‌الاسلام علیزاده موسوی با بیان اینکه ماهیت این کنگره علمی است گفت: از میان 716 مقاله ارسال شده 96 مقاله از خارج کشور و 45 مقاله توسط علمای اهل سنت و بقیه از علمای شیعه به کنگره ارسال شده است.  وی افزود: برای برگزاری این کنگره 2000 نفر از علمای اسلام مورد بررسی قرار گرفتند که 420 نفر از آنها انتخاب شدند و هم‌اکنون 315 نفر از آنان در این همایش حضور دارند.
آیت‌الله مکارم: روش تکفیری‌ها با اسلام بیگانه است
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در سخنان خویش در افتتاح کنگره گفت: باید به دنیا اثبات کنیم که روش تکفیری‌ها با اسلام بیگانه است و جوانان فریب خورده‌ای را که جذب تکفیری‌ها شده‌اند به راه راستین اسلام برگردانیم.
به گزارش ایرنا، این مرجع تقلید دیروز در کنگره جهانی جریان‌های تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی در قم افزود: در این کنگره به دنبال راهکاری برای حل مشکل شوم تکفیری‌ها هستیم که همزمان به اسلام و مسلمین و جهان بشریت ضربه می‌زنند.وی بیان داشت: وظیفه همه ما این است که در شرایط کنونی انگیزه‌های گروه منحرف تکفیری را بررسی کرده و ریشه‌های افکاری که آنها را به سوی وادی خطرناکی که به سمت جهنم می‌برد، بشناسیم و کوشش کنیم این ریشه‌ها را بخشکانیم.  وی در پایان گفت: در مبارزه با تکفیری‌ها تنها مبارزه نظامی کافی نیست و باید ریشه‌های فکری تکفیری‌ها از سوی علمای اسلام خشکانده شود.
تعامل با واتیکان
پیشتر نیز آیت‌الله مکارم شیرازی طی نامه‌ای به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار توجه ادیان و مذاهب به مقابله با تروریسم و خشونت شده بود. رهبر کاتولیک‌های جهان در پاسخ رسمی واتیکان که چند روز پیش به نامه آیت‌الله مکارم داد، آورده است: از جنابعالی به خاطر این نامه و موضعگیری‌تان تشکر می‌کنم زیرا اتخاذ مواضع روشن رهبران مذهبی بر ضد خشونت، مخصوصاً خشونت‌هایی که به اسم دین انجام می‌شود، لازم و ضروری است. در واقع، افراد مؤمن، نیازمند و منتظر شنیدن صدای هدایت خصوصاً در لحظات سخت، از رهبران مذهبی خود هستند.  بنابرگزارش‌ها واتیکان در آینده نزدیک میزبان کنگره‌ای بین‌الادیانی در این خصوص خواهد بود.
در این همایش آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نیز در سخنانی اظهار داشت: تکفیر مسأله‌ای عقیدتی و دینی نبوده بلکه سیاسی است و به اسم اسلام به مسلمانان ضربه می‌زند. دبیر شورای نگهبان ابراز داشت: امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با ایجاد گروه‌های تکفیری سعی دارند کشورهایی را که اکنون در معرض بیداری اسلامی هستند از اسلام فراری دهند، لذا بر همه مسلمانان واجب است که در مقابل تکفیری‌ها و تروریست‌ها مقاومت کنند.
وزیر خارجه عراق: اهل سنت بیشترین کشته‌های تکفیر
همچنین وزیر امور خارجه عراق با تأکید بر لزوم شناخت صحیح گروه‌های تکفیری گفت: آنها همه را به نام اسلامی جعلی تهدید می‌کنند. به گزارش ایسنا ابراهیم الجعفری گفت: تکفیری‌ها به هیچ کس رحم نمی‌کنند و بیشترین کشته‌ها از میان اهل سنت بودند. قربانیان حملات تروریستی داعش 2 درصد مسیحی 14درصد شیعه و 84 درصد از اهل سنت هستند.
60 درصد شرکت‌کنندگان کنگره از اهل تسنن
حجت‌الاسلام سید محمود وزیری به معاون بین‌الملل کنگره جهانی بررسی خطر جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام، ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان این کنگره را شیعیان و ۶۰ درصد آنان را برادران اهل تسنن تشکیل می‌دهند.  وی افزود: در این همایش از مذاهب مختلف حضور دارند و اکتفا به مذاهب چهار یا شش‌گانه نشده است.
حزب‌الله لبنان: تکفیری‌ها «قدرت» و «وحدت» مسلمانان را هدف گرفته‌اند‌
به گزارش تسنیم حجت‌الاسلام سید ابراهیم امین‌السید نماینده حزب‌الله لبنان در کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام گفت: مقابله با پدیده تکفیر و افراطی‌گری مهم‌ترین دلیل برگزاری این اجلاس است. وی با اشاره به میزان تهاجمات جریانات افراطی و تکفیری‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین تصریح کرد: تضعیف قدرت و وحدت مسلمانان مهم‌ترین هدف تکفیری‌ها است از همین رو روز به روز بر اختلافات شیعه و سنی دامن می‌زنند تا مشترکات مسلمانان را از بین ببرند. وی در پایان گفت: روشنگری و آگاهی بخشی مهم‌ترین رسالت علما، دانشمندان و اندیشمندان اسلامی است.