24خرداد ملاک افکار عمومی است/گفتمان اعتدال مقبول همه است
24خرداد ملاک افکار عمومی است/گفتمان اعتدال مقبول همه است

خط امام : رییس جمهوری در جلسه رای اعتماد به «محمد فرهادی» برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: افکار عمومی مردم از چارچوبی همچون فرهنگ دینی و ملی، منافع و مصالح ملی تبعیت می کند و معمولا اکثریت قاطع مردم خطا نمی کنند، آخرین انتخاباتی که به هر حال ما افکار مردم را دیدیم […]

خط امام : رییس جمهوری در جلسه رای اعتماد به «محمد فرهادی» برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: افکار عمومی مردم از چارچوبی همچون فرهنگ دینی و ملی، منافع و مصالح ملی تبعیت می کند و معمولا اکثریت قاطع مردم خطا نمی کنند، آخرین انتخاباتی که به هر حال ما افکار مردم را دیدیم و باید معیار ما باشد 24 خرداد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح چهارشنبه در جلسه رای اعتماد به «محمد فرهادی» وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: مایلم در آغاز ایامی که به دهم آذر نزدیک می شویم و متعلق به مجلس شورای اسلامی است را به نمایندگان ملت تبریک و تهنیت عرض کنم و بر روح همه شهیدان مجلس به ویژه شهید بزرگوار مدرس درود و سلام بفرستیم.

**نقش مجلس در ساختن قدرت بزرگ ملی

روحانی افزود: مجلس شورای اسلامی از آغاز پیروزی انقلاب تا امروز در ادوار مختلف بار سنگین قانونگذاری، نظارت، دموکراسی و پیگیری برای اجرای قانون، تصویب لوایح بسیار مهم و سرنوشت ساز و طرح های بسیار مهم، قوانین مربوط به برنامه پنج ساله، بودجه سالانه و همچنین رای اعتماد به وزرا در ادوار مختلف را بر عهده دارد.

رییس جمهوری ادامه داد: رای اعتماد به وزرا پیوند بسیار مبارک بین مجلس و دولت به وجود می آورد و وزرای ما تنها از حمایت دولت برخودار نیستند، وزیر زمانی وارد وزارتخانه می شود که تایید و رای مثبت نمایندگان را به همراه دارد.

روحانی با اشاره به برخی همه امور و کارهایی که بر دوش مجلس از جمله حراست از مرزها گفت: می دانید هر گونه تغییر در مرزها با رای بالای مجلس امکانپذیر است، همچنین قراردادها، مقاوله نامه ها و همه مسایل مهمی که به عنوان قرارداد بین ایران و کشورهای مختلف منعقد می شود، حتی دادن وام و وام بلاعوض و بسیاری از اموری که قانون اساسی از آن یاد کرده، بر دوش مجلس است.

رییس جمهوری گفت: اگر فرصت بود اشاره می کردم که از مجلس اول تا امروز در همه موارد حساس مجلس رسالت و وظیفه بسیار مهم خود را در قبال ملت ایران به عنوان نمایندگان ملت به خوبی ایفا کرده است و این مجلس هم همان مسیر را تا پایان ادامه خواهد داد.

وی تصریح کرد: ثمره همه این مجالس، کشوری در مسیر قانون، مقررات، مردم سالاری دینی، استحکام قوای سه گانه تحت هدایت های مقام معظم رهبری و در نهایت ساختن قدرت بزرگ ملی در برابر رقبا و یا دشمنان است.

روحانی گفت: امیدوارم روز به روز عظمت مجلس و نمایندگان و توفقیات شما برای خدمت به مردم شریف ایران بیشتر و بیشتر باشد.

**تشکر از وزرای پیشنهادی سابق علوم، تحقیقات و فناوری

رییس جمهور ادامه داد: امروز برای پنجمین بار خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسیدم تا وزیر پیشنهادی برای وزارت خانه بسیار مهم علوم، تحقیقات و فناوری خدمت شما معرفی کنم.

وی گفت: از همه کاندیداهای سابق و وزاری پیشنهادی سابق که قبول زحمت کردند به مجلس شورای اسلامی آمدند و توانستند رای 70 نماینده یا 79 نماینده را در کنار خودشان داشته باشند اما در عین حال نتوانستند رای اکثریت نمایندگان را کسب کنند من هم از آن عزیزان تشکر می کنم که برای رضای خدا خود را آماده کردند.

روحانی یادآور شد: به هر صورت به مجلس آمدن، پشت تریبون آمدن، مخالف و موافق سخت است و گاهی برای خود و برای خانواده طرف مشکلاتی را ایجاد می کند اما آنها برای انجام وظیفه آمدند من از آنها سپاسگزاری می کنم و امیدوارم در مناصب و مسوولیت های دیگر بتوانند برای خدمت به مردم عزیز کشورمان ادای وظیفه کنند.

**دموکراسی ایران کمتر در دنیا تجربه شده است

رییس جمهوری گفت: امروز جناب آقای دکتر فرهادی که همه شما شاید به اندازه خود من و یا بیشتر او را می شناسید به عنوان وزیر جدید برای این وزارتخانه مهم معرفی شده است و ایشان در دو زمینه هم وزارت علوم و هم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارای سابقه است.

وی افزود: من یک بار دیگر قبل از این که ویژگی های آقای فرهادی را بیشتر بیان کنم می خواهم به ملت شریف ایران عرضه بدارم رای نیاوردن وزرا را سایت ها و رسانه ها به مسایلی منتصب نکنند که نتیجه آن اهانت به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس باشد به هر حال ما یک دموکراسی ویژه ای در ایران داریم، دموکراسی غیرحزبی و این دموکراسی در دنیا کمتر تجربه شده است.

روحانی ادامه داد: اگر دموکراسی ما حزبی بود ما دو تا سه حزب بزرگ داشتیم، اقلیت داشتیم، اکثریت داشتیم، دولت و مجلس معمولا از یک حزب بود حتی اگر از دو حزب بود معلوم بود و کمی کار در تعامل سیاسی آسانتر بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: قانون اساسی ما این شیوه را برگزیده و انتخاب کرده و ما هم در طول این مدت همین راه را ادامه دادیم. البته امتیازاتی را هم این شیوه دارد و مشکلات خودش را دارد اما این به این معنا نیست ما برای آینده فکر نکنیم و راه بهتر پیدا نکنیم. اما به هر حال شیوه دموکراسی ما این چنین است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دموکراسی آنجا که نظرات نهادهای قانونی با افکارعمومی مردم منطبق است خیلی کار، سهل پیش می رود اما می دانید در فراز و نشیب در سال های مختلف در انتخابات های گوناگون افکارعمومی مردم ایستا نیست، در یک نقطه پنج یا چهار سال پیش نمی ایستد.

روحانی ادامه داد: افکار عمومی مثل نهر زلال روان است هر ساعت آن حرکت جوهری که ملاصدرا بیان می کند، آن حرکت در افکار عمومی خیلی سریعتر و بیشتر وجود دارد. به هر حال افکار عمومی تغییر می کند و ما همواره باید به فکر مردم در کنار افکار مردم باشیم.

وی یادآور شد: آخرین انتخاباتی که به هر حال ما افکار مردم را دیدیم و باید معیار ما باشد 24 خرداد است و گفتمانی مورد تایید مردم بوده و فردی مورد انتخاب مردم قرار گرفته که اگر این فرد با نفر بعدی اختلافش یک میلیون رای بود خب گفته می شد دوتا گفتمان بوده است و به هم نزدیک که یکی از آنها یک میلیون بیشتر رای آورده است.

روحانی اضافه کرد: اما اگر گفتمانی رای آورده است که با نفر بعدی رای آن سه برابر رای نفر بعدی است و 13 میلیون اختلاف رای با نفر بعد دارد این نشان آن است که این افکار و این گفتمان مورد تایید قاطع مردم است. ضمن این که گفتمان نفر اول با نفرهای بعدی خیلی تفاوت زیاد نداشته است.

وی گفت: من فکر می کنم گفتمان اعتدال امروز مورد قبول همه ما است مخصوصا که رهبر معظم انقلاب بر گفتمان اعتدال تاکید فرموده اند. گفتمان اعتدال گفتمان دین ما است. گفتمان فرهنگ بزرگ ایران ما است و ما امت وسط هستیم و بر مبنای امت وسط حرکت می کنیم.

**روحانی : دولت و مجلس در کنار یکدیگرند

روحانی عنوان کرد: ما به آرای مجلس در هر شرایط احترام می گذاریم و رای مجلس مورد اعتماد ما است و بین ما هم آنچه قضاوت می کند،خداوند بزرگ، قانون اساسی و افکار عمومی مردم است.حکم ما بعد از خداوند متعال ،اصول قانون اساسی و افکار عمومی مردم است.

رییس جمهور افزود: من می خواهم از همه زحماتی که نمایندگان شورای اسلامی از آغاز دولت تا امروز کشیده اند،تشکر کنم. ما در مقاطع مختلف در کنار هم بودیم و در مسایل مختلف کشور هم امروز در کنار هم خواهیم بود.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: وزیری که امروز خدمت شما معرفی شده، دارای سوابق گسترده و درخشان از آغاز انقلاب اسلامی است.ایشان چهره درخشان دوران انقلاب در شهر مقدس مشهد بوده اند و بعداز پیروزی انقلاب هم همواره به عنوان خادم این انقلاب خدمت کرده است.

وی با بیان اینکه مهمترین معیار ما خدمت به انقلاب و مردم بوده اضافه کرد: دکتر فرهادی درجهاد دانشگاهی و در کمیته های ستاد انقلاب فرهنگی به عنوان مسوول دانشگاه بوده و خدمات فراوان ارائه کرده است. در واقع بسیاری ازگوش ها را شنوا کرده، البته آقای دکتر هاشمی (وزیر بهداشت) هم خیلی از چشم ها را بینا کرده است.

رییس جمهوری سپس گفت: انشاالله با قلب سلیم شما هم می شود آیه شریفه «إن السمع و البصر و الفؤاد کل أولئک کان عنه مسئولا».

وی افزود: امیدواریم با چشم بینا و گوش شنوا و دل پاک و سلیم بتوانیم مسیر مسوولیت و راه مسوولیت را ادامه دهیم و به مقصد برسانیم.

**فرهادی فردی معتدل و معتقد به تحول در دانشگاه است

رییس جمهوری در ادامه گفت: اینکه دکتر فرهادی در هر دو وزارتخانه مسوولیت داشته اند نقطه امتیاز است. درست است ما دو وزارتخانه داریم که وظایف آنها در قانون تفکیک شده اند ،اما هر دو وزارتخانه آموزشی هستند باید با هم هماهنگ باشند و همکاری کنند.

وی ادامه داد: حتی در آینده پیش بینی دانشگاه های جامع دربرنامه ششم ممکن است مورد بحث و بررسی مجلس قرار گیرد.

روحانی عنوان کرد: آنچه برای ما مهم می باشد این موضوع است که ایشان فردی انقلابی ،مومن ،معتدل و معتقد به تحول در دانشگاه است.

رییس جمهوری عنوان کرد: دانشگاه های ما باید از کمیت به کیفیت بهتر برسند. دانشگاه ما باید دانشگاه علم و آگاهی به سیاست و نه سکو برای جناح های مختلف سیاسی باشد و ایشان به این امر معتقد است که دانشگاه آرام و مرکز علم باشد و دانشگاه باید برای رفع مشکلات کشور ما همراه باشد.

رییس دولت یازده تصریح کرد: اگر مشکلاتی در کشور ما در بخش های مختلف وجود دارد، این دانشگاه است که باید به کمک ما بیاید.

**سیاست و فرهنگ ما هم باید دانش بنیان باشد

رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه اظهارداشت : ما تنها اقتصاد دانش بنیان نمی خواهیم ،سیاست ما ،فرهنگ ما و تعامل مجلس و دولت هم باید دانش بنیان باشد. حتی حرکت قوای سه گانه هم باید دانش بنیان باشد.

روحانی ادامه داد: آنچه ما نیاز داریم در کنار وحی که بالاترین مسیر هدایت ماست ،عقل و علم است و این سه می تواند ما را به مقصد نهایی برساند و ما می توانیم به نقطه ای برسیم که کشور ایران در آینده مرجع علمی برای منطقه و جهان اسلام باشد.

**امیدوارم با رای قاطع نمایندگان گره وزارت علوم باز شود

رییس جمهوری گفت: امیدوارم با شناختی که نمایندگان از دکتر فرهادی دارند و اینکه وی در مقاطع حساس مسوولیت وزارت علوم یا بهداشت را بر دوش داشت با رای قاطع شما نمایندگان گره از این وزارتخانه باز شود، وزیر بتواند انجام مسوولیت کند و دانشگاه ها بتوانند نشاط خود را بازیابند.

**تجلیل از بسیج و نیروی دریایی

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه امروز همزمان با روز بسیج است، ایام هفته بسیج و و نیروی دریایی را تبریک گفت.

روحانی اظهار داشت: می دانید امام(ره) پنجم آذر 58 در یک سخنرانی فرمودند ما نیاز به ارتش 20 میلیونی داریم، حتی ایشان تعبیر کردند جوان های ما باید آموزش ببینند و اینگونه نباشد که وقتی تفنگی در دستشان قرار می دهند، نتوانند از آن استفاده کنند، حتی تعبیر کردند ما 20 میلیون تفنگدار نیاز داریم.

رییس جمهوری گفت: بنابراین با آن بیان امام(ره) در پنجم آذر، موضوع بسیار مهم بسیج و ارتش بیست میلیونی کلید خورد و دیدید در جنگ تحمیلی بسیج چه نقش بزرگی ایفا کرد و امروز هم نقش بسیار بزرگی را بر عهده دارد.

روحانی با اشاره به هفتم آذر، سالروز تاسیس نیروی دریایی افزود: می دانید که نیروی دریایی در همان ماه های اولیه، توانست موفقیت های بسیار بزرگی را به دست آورد و بعد از آذر سال 59، نیروی دریایی عراق باقیمانده خود را در خور عبدالله حبس کند.

وی تصریح کرد که کار ناوچه پیکان و رشادت های نیروی دریایی از یاد ملت ایران نخواهد رفت.

رییس جمهوری در پایان بر روح شهدای بسیج، نیروی دریایی، مجلس و همه شهدا و امام شهیدان درود فرستاد و گفت: از نمایندگان، هیات رییسه و رییس مجلس هم به خاطر تحمل این جلسه و برگزاری آن و تحمل این گفتار تشکر و قدردانی می کنم.

پس از استیضاح رضا فرجی دانا و رای اعتماد نیاوردن دو گزینه پس از وی، رییس جمهوری روز چهارشنبه 28 آبان در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، محمد فرهادی را برای اخذ رای اعتماد جهت تصدی مسوولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی کرد.