اوباما در مظان اتهام؟
اوباما در مظان اتهام؟

خط امام : باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که یکبار اعلام کرده بود «آمریکای سیاه و آمریکای سفید وجود ندارد» بار دیگر در مسیر بحث های نژادی قرار گرفته که شاهدی آشکار از اختلافات پایدار این ملت است. به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از سی ان ان، پس از تجدید خشونت ها […]

خط امام : باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که یکبار اعلام کرده بود «آمریکای سیاه و آمریکای سفید وجود ندارد» بار دیگر در مسیر بحث های نژادی قرار گرفته که شاهدی آشکار از اختلافات پایدار این ملت است.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از سی ان ان، پس از تجدید خشونت ها در فرگوسن به دلیل رای دادگاه در مورد پلیس سفیدپوستی که تابستان سال جاری یک جوان سیاه پوست را به قتل رساند، نخستین رئیس جمهور آفریقایی-آمریکایی ایالات متحده با مسائل حساس عدالت و نژاد روبرو شده است. با وجود آنکه انتخاب اوباما امیدها در مورد آغاز عصر پسانژادپرستی را تقویت کرده بود، اینگونه مسائل دست از سر اوباما برنداشته اند.

وی در سخنرانی روز سه شنبه خود در شهر شیکاگو سعی کرد توازن سازی را در دستور کار خود قرار دهد و این مسئله رویکرد آشنای وی طی شش سال حضورش در کاخ سفید بوده و بازتابی از تجربه آفریقایی- آمریکایی وی با تاکید بر سیستم قانونی کشور است. اوباما کسانی را که به دلیل تصمیم هیات منصفه عالی فرگوسن خشمگین شده بودند، به آرامش دعوت کرد و در عین حال به وحشت غارت و از بین بردن تجارت در حومه سنت لوئیس اشاره کرد.

اوباما گفت: «اگر هر بخشی از جامعه آمریکا با رفتاری غیرمنصفانه روبرو شود، همه ما به خطر خواهیم افتاد.» وی اما در ادامه افزود: «اقدامات مخرب هیچ نتیجه ای ندارند و من با کسانی که فکر می کنند آنچه در فرگوسن رخ داده بهانه ای برای گسترش خشونت است، هیچ همدردی ندارم.»

این سخنرانی شباهتی به لفاظی های شخصیت سیاسی عالی رتبه ای که در نخستین دور کمپین انتخاباتی خود با فصاحت در مورد مسائل نژادی صحبت می کرد، نداشت و البته رئیس جمهور احساساتی که در پی مرگ نوجوان فلوریدایی به شخصه واکنش نشان داد هم نبود. اوباما در عوض سعی کرد یک گفتگوی ملی در مورد نژادپرستی داشته باشد و در مورد باورهای عمیق در بسیاری از جوامع رنگی که «قوانین ما همیشه به طور یکسان در آنها اجرا نمی شوند» صحبت کرد.

منبع: فرارو