جاسوسی از شرکتهای بزرگ موبایل جهان
جاسوسی از شرکتهای بزرگ موبایل جهان

خط امام : ˈادوارد اسنودنˈ پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در آخرین افشاگری خود اعلام کرد: آژانس امنیت ملی آمریکا از شرکتهای بزرگ مخابراتی (تلفن همراه) در سطح جهانی جاسوسی می کند. به گزارش خط امام به نقل از ایتارتاس، اسنودن روز جمعه اسناد جدیدی را در نشریه اینترنتی ‘اینترسپت’ منتشر کرد که بر […]

خط امام : ˈادوارد اسنودنˈ پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در آخرین افشاگری خود اعلام کرد: آژانس امنیت ملی آمریکا از شرکتهای بزرگ مخابراتی (تلفن همراه) در سطح جهانی جاسوسی می کند.
به گزارش خط امام به نقل از ایتارتاس، اسنودن روز جمعه اسناد جدیدی را در نشریه اینترنتی ‘اینترسپت’ منتشر کرد که بر اساس آن آژانس امنیت ملی آمریکا در چارچوب برنامه ای به نام Aurora Gold به جستجوی نقاط ضعف سیستمهای امنیتی صدها شرکت اپراتور بزرگ تلفن همراه در کشورهای مختلف جهان می پردازد.

در اسناد منتشر شده توسط اسنودن گفته شده است: آژانس امنیت ملی آمریکا این اقدام را برای یافتن امکان جاسوسی در مکالمات تلفنی مشترکین اپراتورهای تلفنهای همراه در سطح جهانی انجام می دهد.

علاوه بر آن، در این اسناد به تلاشهای آژانس آمریکایی برای ایجاد نقاط ضعف و نقص در سیستمهای امنیتی شرکتهای اپراتور تلفن همراه برای شنود اشاره شده است.

براساس یکی از این اسناد، سازمانهای اطلاعاتی آمریکا تا ماه می 2012، اطلاعات فنی مربوط به 70درصد اپراتورهای تلفن همراه را در کشورهای مختلف به دست آوردند.

اسنودن در این اسناد همچنین از جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در مورد انجمن انگلیسی اپراتورهای تلفن همراه موسوم به GSM Association پرده برداشت.

به گزارش ایتارتاس، شرکت های بزرگ اپراتور تلفن همراه روسیه همچون مگافون و بی لاین عضو این انجمن هستند.

اسنودن پارسال پس از افشای برنامه شنود مکالمات سازمان امنیت ملی آمریکا، ابتدا به هنگ کنگ و کوبا و از آنجا به روسیه گریخت و مدتی در فرودگاه مسکو بلاتکلیف ماند.

وی در نهایت توانست از روسیه اجازه اقامت سه ساله بگیرد که این مساله خشم آمریکا را برانگیخت.

اسنودن در یک سال اخیر از طریق چند روزنامه، اطلاعات محرمانه و طبقه بندی زیادی را از جاسوسیهای آمریکا علیه کشورهای دیگر به ویژه سران کشورهایی چون آلمان افشا کرده که دردسرهای زیادی برای دولت آمریکا ایجاد کرده است.

ایرنا