فلسطین بزرگ ترین اولویت رسانه ای
فلسطین بزرگ ترین اولویت رسانه ای

خط امام : مساله ی فلسطین مهمترین موضوع مورد توجه در دهمین اجلاس وزیران اطلاع رسانی کشورهای اسلامی بود؛ یکی از بزرگ ترین دغدغه های مسلمانان که لازم است در عرصه ی رسانه بیش از گذشته به آن پرداخته شود. دهمین نشست وزیران اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در روزهای چهارشنبه و […]

خط امام : مساله ی فلسطین مهمترین موضوع مورد توجه در دهمین اجلاس وزیران اطلاع رسانی کشورهای اسلامی بود؛ یکی از بزرگ ترین دغدغه های مسلمانان که لازم است در عرصه ی رسانه بیش از گذشته به آن پرداخته شود.

دهمین نشست وزیران اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته ی جاری (12 و 13 آذر) در تهران برگزار شد، فرصتی برای بازشناسی اولویت های کشورهای اسلامی و بهره گیری از ظرفیت های رسانه یی برای پرداختن به این اولویت ها بود.

مساله ی فلسطین همواره یکی از مهم ترین دغدغه های جهان اسلام بوده است. تا جایی که یکی از اهداف اصلی تاسیس سازمان همکاری اسلامی (کنفرانس اسلامی) در سال 1969 میلادی، حمایت از فلسطینیان در برابر اشغالگری های رژیم صهیونیستی بود. حمایت از منافع کشور فلسطین و کمک به این کشور که همواره در نشست های سازمان مورد توجه بوده است، در اجلاس تهران نیز به عنوان موضوعی اصلی مطرح شد.

سفیر فلسطین در سخنانی در نشست کارشناسان کشورهای اسلامی که در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته ی جاری برگزار شد، به مشکل ها و فاجعه هایی که کشورش زیر سایه ی رویکردهای اشغالگرایانه و نژادپرستانه ی رژیم صهیونیستی با آن ها رو به رو است اشاره کرد و ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران به پاس حمایت همیشگی از حقوق فلسطینیان و محکومیت اقدام های صهیونیست ها، از کشورهای اسلامی خواست در همه ی حوزه ها به فلسطین کمک کنند.

«صلاح زواوی» در بخشی از سخنان خود با تاکید بر نقش و تاثیر مهم رسانه ها در سراسر جهان، آن ها را در قبال حمایت از مظلومان و عدالت گرایی مسوول دانست. او همچنین از برخی کشورهای اسلامی که در راه مبارزه و محکومیت اقدام های رژیم صهیونیستی تلاش کافی ندارند، انتقاد کرد.

او در حالی که خود را یک مبارز و نه یک سیاستمدار و اعضای نشست را برادران خود می خواند، بر این نکته که مساله ی فلسطین و روشن کردن ماهیت رژیم اشغالگر قدس باید بزرگ ترین دغدغه ی جهان اسلام در همه ی حوزه ها و بویژه رسانه باشد تاکید کرد.

سخنان سفیر فلسطین علاوه بر نماینده ی کشورمان که همواره بزرگ ترین حامی این کشور در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی بوده، با تایید سایر اعضا رو به رو شد. اما با وجود حمایت صریح همه ی کشورها، نکته های مطرح شده از سوی صلاح زواوی مبنی بر اینکه مساله ی فلسطین و قدس شریف در میان معضل های جهان اسلام از چه جایگاهی برخوردار است و کشورهای عضو در حوزه ی رسانه و سیاست گذاری چه اقداماتی را برای رفع این معضل انجام داده اند، نیاز به بازنگری در سیاست های رسانه یی در این خصوص را بار دیگر مطرح می کند.

«حسن امینیان» سفیر سابق ایران در امارات، کارشناس مسایل فلسطین و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به نمایندگی از کشورمان در این نشست حضور داشت در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا در این خصوص گفت: مهم ترین مساله ی کنونی جهان اسلام که مهم ترین بخش قطعنامه ی نشست کارشناسان نیز بود، فلسطین است.

امینیان ادامه داد: سازمان همکاری اسلامی با هدف حمایت از فلسطین تشکیل شد، این در حالی است که این سازمان و برخی از کشورهای عضو تنها حمایت از فلسطین را در حد کلام انجام می دهند و در این خصوص اقدامی نمی کنند.

رژیم صهیونیستی یکی از نمادهای آشکار افراط گرایی و نژادپرستی در منطقه است. این رژیم همواره در عرصه ی رسانه یی از خود تصویری بی گناه و مظلوم ارایه کرده و تلاش کرده است فلسطینیانی را که سال ها است از کمترین حقوق انسانی زیر تاثیر اشغالگری صهیونیست ها بی بهره بوده اند، تهدیدی برای حیات خود نشان دهد. این مساله در کنار حمایت رسانه یی کشورهای غربی و در صدر آن ها آمریکا، لزوم اتحاد رسانه یی کشورهای اسلامی بر روی مساله ی فلسطین و حمایت همه جانبه از این کشور را برجسته تر می کند.

همین عامل در کنار تاکید اعضای شرکت کننده در نشست تهران بر لزوم حمایت از نهادهای رسانه یی و گسترش آن ها در راستای افزایش همکاری خبری با هدف مبارزه با اسلام ستیزی و …، اهمیت نقش رسانه های کشورهای اسلامی و همگرایی میان آنها در این خصوص را برجسته تر می کند.

«ضیاالدین سعید بامخرمه» سفیر کشور جیبوتی در تهران در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، رسانه را یکی از مهم ترین ابزارهای کنونی کشورهای اسلامی در راه رسیدن به هدف های خود دانست.

بامخرمه افزود: مساله ی فلسطین همواره یکی از اولویت های جهان اسلام بوده است؛ ولی من تصور می کنم اهمیت این مساله در رسانه های اسلامی در مقایسه با گذشته اندکی کاهش یافته است و لازم است در اقدامی سریع در این خصوص تصمیم گیری های اثربخشی گرفته شود.

او همچنین با تاکید بر ظرفیت رسانه در مبارزه با هرگونه افراط گرایی تصریح کرد: اسلام دین صلح و مهربانی و برادری است. ممکن است در خصوص بسیاری از مساله های جهان اسلام بویژه در حوزه ی سیاسی نتوان از ظرفیت رسانه کمک گرفت، ولی در مبارزه با اسراییل و حمایت از فلسطین باید از ابزار رسانه تا حد توان کمک گرفت.

امینیان نیز با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی باید از همه ی ظرفیت های رسانه یی در راستای جامه ی عمل پوشاندن بر هدف های اصلی خود استفاده کنند گفت: ما باید مانند رسانه های غربی تلاش کنیم تا به چارچوبی منظم و واحد دست پیدا کنیم و با کنار گذاشتن مساله های انحرافی که در بسیاری از موارد وقت ما را تلف می کنند، برای تمرکز رسانه بر اولویت های اصلی امت اسلامی تلاش کنیم.

سازمان همکاری اسلامی از سال 1969 میلادی و با عضویت 57 کشور به گسترش بیش از چهار قاره فعالیت خود را آغاز کرد. هدف اصلی این سازمان علاوه بر حمایت از موضع فلسطین، تجمیع صدای جهان اسلام و تلاش برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام در روح ترویج صلح بین المللی و هماهنگی میان افراد مختلف جهان بوده است. هدف هایی که به گفته ی امینیان می توانست با پیگیری و ممارست بیشتری مورد توجه قرار گیرد و بویژه در خصوص افزایش و تحکیم حمایت از فلسطین مفید واقع شود.

او گفت: کشورهای اسلامی از پراکندگی و تشتت فراوانی رنج می برند و از همین رو در حوزه ی اجرایی ضعیف عمل می کنند. ضعفی که در حوزه ی رسانه یی نیز قابل مشاهده است. متاسفانه دبیرخانه ی سازمان همکاری های اسلامی نیز در خصوص ایجاد این وحدت و همکاری کمی ضعیف عمل کرده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد این اجلاس و تلاش های مشابه بتواند گامی موفق در راستای پر کردن این خلا و کمک به حل معضل های کشورهای اسلامی باشد.

سفیر جیبوتی نیز با اشاره به بزرگی و ظرفیت بالای این سازمان گفت: ما دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد هستیم. ما این توان را داریم که ندای صلح طلبی اسلام را به گوش همه ی جهان برسانیم و مشکل های جهان اسلام را مرتفع کنیم. ولی این تنها در صورتی ممکن خواهد بود که سازمان و اعضای آن صلح و اتحاد را از خود آغاز کنند.

بامخرمه ادامه داد: جهان اسلام در شرایط کنونی از معضلات بسیاری رنج می برد. برای ایجاد اتحاد و بالا بردن ظرفیت رسانه ها در راستای نمایش چهره ی زیبا و حقیقی اسلام، ما باید صلح و آرامش را از درون کشورهای خود آغاز کنیم. در این صورت ما قادر خواهیم بود گامی بزرگ به سوی مدرن تر شدن کشورهایمان برداشته و در شرایطی که غرب و داعش از ابزارهای رسانه یی علیه اسلام استفاده می کنند، رسانه های خود را به سمتی درست در جهت مبارزه با آن ها هدایت کنیم