تمرين تعاملات شفاهي
تمرين تعاملات شفاهي

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، وزیر بهداشت در یادداشتی در روزنامه اطلاعات نوشت: روز يكشنبه به مجلس رفتم. مباحث مختلفي مطرح شد كه تصويب دائمي شدن تخصيص يك درصد از ماليات برارزش افزوده به حوزه سلامت مهم‌ترين بخش آن بود. مصوبه‌اي كه امكان حل مشكلات اين عرصه را تاحد زيادي فراهم مي‌آورد […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، وزیر بهداشت در یادداشتی در روزنامه اطلاعات نوشت: روز يكشنبه به مجلس رفتم. مباحث مختلفي مطرح شد كه تصويب دائمي شدن تخصيص يك درصد از ماليات برارزش افزوده به حوزه سلامت مهم‌ترين بخش آن بود. مصوبه‌اي كه امكان حل مشكلات اين عرصه را تاحد زيادي فراهم مي‌آورد كه لازم است همين‌جا از نمايندگان محترم براي اين دورانديشي ارزشمند تشكر كنم.

جلسه‌اي هم با مديران پرستاري داشتم كه به نتايج خوبي دست يافتيم. اما آنچه بسيار بردلم نشست، مصاحبه دكتر انوري مدير بيمارستان ضياييان بود كه چند شب قبل قرباني حادثه اسيدپاشي شد. توكل، آرامش، بلندنظري، انسان‌دوستي و عشق به كار و تلاش در كلماتش به وضوح پيدا بود.

او به جاي هياهو درمورد مشكلي كه برايش پيش‌آمده، مي‌گويد: احساس من هميشه اين بوده كه همه ما در بيمارستان ضياييان عضو يك خانواده هستيم. حالا براي يكي از اعضاي اين خانواده مشكلي پيش آمده است و اضافه مي‌كند كه خدارا شكر به خير گذشت؛ زيرا مي‌توانست خيلي بدتر از اين باشد، الان هم خيلي خوب هستم.

دكتر انوري در مورد عاملان اسيدپاشي هم مي‌گويد: من فكر مي‌كنم اين افراد مي‌خواهند، امنيت، آرامش و آسايش مردم را به هم بزنند. آنها هرجا كه احساس مي‌كنند مردم قدري خوشحال هستند يك‌جوري شرايط را به‌هم مي‌زنند، اما بايد بدانند مردم ما با اين چيز‌ها از پا هم درنخواهند آمد و هميشه سرپا هستند. اين‌ها مي‌خواهند. با اين كارشان نشان دهند مملكت ما ناامن است كه خوشبختانه خيلي هم امن است و با اين چيزها امنيتش از بين نمي‌رود.

اما شاه‌بيت سخنان اين مدير آنجاست كه مي‌گويد: اميدوارم سرعقل بيايند و از راه گفتگو مشكلات‌شان را حل كنند و تا اين حد باعث آزار و اذيت مردم نشوند. من نمي‌دانم چگونه مي‌خواهند در آن دنيا جواب خدا را بدهند. آرزو مي‌كنم خدا آن‌ها را ببخشد، كينه‌اي از كسي به دل ندارم و شكايتي هم ندارم حتي اگر بدانم كه چه‌كسي بوده است. دعا مي‌كنم خدا به راه راست هدايت‌شان كند.

به اعتقاد من دكتر انوري نمونه‌اي كامل از جامعه پزشكي كشور است. جامعه‌اي فداكار، پرتلاش، خستگي‌ناپذير و عاشق خدمت به مردم.

در جلسه يكشنبه هيئت‌دولت هم تأكيد كردم كه جامعه ما به سوي خشونت پيش مي‌رود. اين يك مشكل فرهنگي و رواني است كه هرچه زودتر بايد براي حل آن چاره‌اي انديشيد. براي شروع بايد ياد بگيريم باهم حرف بزنيم. بايد براي تعاملات شفاهي تمرين كنيم؛ از خانه تا مدرسه و جامعه، رسانه‌ها در اين‌زمينه مسئوليت سنگيني دارند. اميدوارم همه به ميدان بياييم و اجازه ندهيم آرامش مردم با چنين رفتارهاي ناهنجاري خدشه‌دار شود.