توصیه های تهران به پاریس
توصیه های تهران به پاریس

خط امام ، بعدازآنکه «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه بعداز دو روز مذاکرات فشرده با تقریبا همه مقامات رسمی و حزبی لبنان ، بیروت را به مقصد ترکیه ترک کرد، « جان اسلبورن» وزیر امور خارجه لوکزامبورگ و « جان فرانسوا جیرو» فرستاده فرانسه وارد پایتخت […]

خط امام ، بعدازآنکه «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه بعداز دو روز مذاکرات فشرده با تقریبا همه مقامات رسمی و حزبی لبنان ، بیروت را به مقصد ترکیه ترک کرد، « جان اسلبورن» وزیر امور خارجه لوکزامبورگ و « جان فرانسوا جیرو» فرستاده فرانسه وارد پایتخت لبنان شدند.

 

به گزارش خط امام ، مدیرامور خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه فرانسه تاکنون با تعدادی از مقامات رسمی و حزبی لبنان دیدار و محافل سیاسی در لبنان هدف از سفر او به بیروت را تشویق طرف های مختلف سیاسی لبنانی برای خارج کردن این کشور از بن بست انتخاب رییس جمهوری جدید اعلام کرده اند.
سفر جیرو به بیروت با توجه به دیدارهای اخیر او از برخی پایتخت های منطقه بویژه تهران و رایزنی هایش با مقامات جمهوری اسلامی ایران مورد توجه رسانه های لبنانی قرار گرفته و به همین دلیل نگاه خوشبینانه ای به تلاش های فرستاده فرانسه دارند.
رسانه های لبنانی خاطرنشان کرده اند فرانسوا جیرو احتمالا قبل از پایان سالجاری میلادی باردیگر به برخی پایتخت های منطقه از جمله تهران و همچنین بیروت سفر خواهد کرد تا شاید بتوان زمینه انتخاب رییس جمهوری جدید لبنان را فراهم ساخت.
ناظران سیاسی تاکید کرده اند که تلاش های فرانسه در حالی قرین موفقیت خواهد شد که به عنوان یک « میانجی بی طرف» رفتار کند و نام یک شخصیت سیاسی خاص در جیب فرانسوا جیرو نباشد اما گفته می شود که فرانسه بر روی چند نام متمرکز است و برای آنها سرگرم بازاریابی است.
روزنامه لبنانی الاخبار نوشت که فرانسوا جیرو بطور غیرمستقیم بر روی نام « روبیر غانم» به عنوان نامزد مورد حمایت کاخ الیزه برای ریاست جمهوری لبنان تاکید کرده است.
رسانه های لبنانی نوشتند که مقامات ایرانی به پاریس توصیه هایی کرده وتاکید کرده اند که « ما بشکل جدی همکاری می کنیم و امیدواریم بزودی رییس جمهوری جدید لبنان انتخاب شود اما هیچ طرفی نباید گزینه های خود را بر مردم از جمله مسیحیان لبنانی تحمیل کند بلکه باید به آنها فرصت انتخاب داد و همه از گزینه منتخب باید حمایت کنند.
فرانسوا جیرو در اولین روز این سفرش به بیروت با نبیه بری رییس مجلس، تمام سلام نخست وزیر، فواد السنیوره رییس فراکسیون المستقبل در مجلس لبنان ، ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقیخواه، کاردینال بشاره راعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان، سمیر جمعج رییس حزب نیروهای لبنانی و جبران باسیل وزیر امور خارجه دیدار کرده و قرار است با یکی از مقامات ارشد حزب الله و همچنین ژنرال میشل عون رییس حزب جریان آزاد ملی نیز دیدار کند.

حضور گسترده هیات های دیپلماتیک و سیاسی درلبنان در آستانه گفت وگوهای حزب الله و جریان المستقبل که تاکنون زمان دقیق آن مشخص نشده اما روند آماده سازی برگزاری آن زیر نظر نبیه بری رییس مجلس ادامه دارد، مورد توجه محافل رسانه ای لبنان قرار گرفته است.
برخی از ناظران سیاسی هم خاطرنشان کرده اند که سفر هیات ها بویژه روس و فرانسه به بیروت تنها برای مسائل داخلی نبوده و با تحولات پشت مرزهای لبنان هم ارتباط زیادی دارد
فرانسوا جیرو هنگام و بعداز دیدارهایش با مقامات لبنان تاکید کرد که « ادامه خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری و خلاء سیاسی در لبنان،فرانسه و شرکای آن را نگران کرده است و تلاش های شفافی را در این زمینه انجام می دهند».
وی افزود: انتخاب رییس جمهوری لبنان یک مسئله ملی و لبنانی است و فرانسه نامزد خاصی ندارد و نام طرفی را هم وتو نمی کند».
مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه فرانسه اضافه کرد: لبنانی ها باید عزم خود را جزم و بدون دخالت خارجی رییس جمهوری جدید را انتخاب کنند و بر نام یک نامزد به تفاهم برسند و توافق کنند.
فرانسوا جیرو تاکید کرد: اوضاع منطقه خطرناک است و درگیری های سوریه تبعاتی برای لبنان دارد که طاقت تحمل آنها را ندارد».
وی همچنین گفت که تجهیز ارتش لبنان با سلاح های فرانسوی خریداری شده از محل هبه 3 میلیارد دلاری عربستان سعودی در حال پیگیری است اما هنوز برخی گام های عملی در این زمینه برداشته نشده است.
در خصوص سفر فرستاده فرانسه به لبنان ، روزنامه لبنانی السفیر نوشت که پاریس در چارچوب نقش میانجی گری بین طرف های منطقه ای و بین المللی، در مرحله اول «نقشه راه سه بعدی خود» به دنبال یافتن راه حلی برای حل ناامنی های داخل لبنان وانتخاب رییس جمهوری جدیداین کشوراست و سفر فرانسوا جیرو به بیروت درهمین چارچوب قرار دارد.
السفیر افزود: فرانسوا جیرو با سفر به بیروت ، دیدارهای خود از تهران ، ریاض و واتیکان را در خصوص انتخاب رییس جمهوری لبنان و حل دیگر پرونده های لبنان ازجمله مشکلات امنیتی، تصویب قانون جدید انتخابات و برگزاری انتخابات پارلمانی و سرانجام تشکیل دولت توافقی جدید با مشارکت همه طرف های داخلی تکمیل می کند.
السفیر به نقل از منابع خود خاطرنشان کرد: ایران و عربستان در خصوص برقراری ثبات و امنیت و آرامش در لبنان ، حمایت از موسسات قانونی و حاکمیت لبنان و وحدت و یکپارچگی مردم لبنان هم رای و نظر هستند.
** سفر تمام سلام به فرانسه
روزنامه لبنانی السفیر نوشت که تمام سلام نخست وزیر لبنان امروز و یا فردا برای دیداری سه روزه از فرانسه عازم پاریس می شود.
این نخستن سفر تمام سلام به فرانسه به عنوان نخست وزیر لبنان است.
وی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با « فرانسوا اولاند» رییس جمهوری فرانسه ملاقات کرده است.
اولاند شب گذشته و در آستانه سفر تمام سلام به پاریس تلفنی با « سعدالحریری» نخست وزیر اسبق و رییس حزب جریان المستقبل لبنان گفت وگو کرد.
نخست وزیر لبنان در این سفر قرار است علاوه بر فرانسوا اولاند با «مانوئل فالس» نخست وزیر، «جرار لارشیه» رییس مجلس اعیان و «کلود بارتولون» رییس مجلس ملی فرانسه دیدار و گفت وگو کند.
تمام سلام همچنین با «ایف لودریان» وزیر دفاع فرانسه دیدار و با وی در خصوص همکاری های نظامی بین دو کشور و اجرای پروتکل های مربوط به اجرایی کردن هبه 3 میلیارد دلاری عربستان به منظور خرید تجهیزات نظامی برای ارتش لبنان تبادل نظر خواهد کرد.
انتظار می رود توافق مشترک بین فرانسه ، عربستان ولبنان به امضا برسد تا این توافق در ماه های اول سال جدید میلادی وارد مرحله اجرایی شود.
«سمیر مقبل» معاون نخست وزیر و وزیر دفاع لبنان، «جبران باسیل» وزیر امور خارجه و برخی مشاوران قرار است نخست وزیر لبنان را در سفر به پاریس همراهی کنند.
محور گفت وگوهای فرانسوی – لبنانی در این سفر، بررسی پرونده های دو جانبه مانند کمک به ارتش لبنان و آغاز اجرای توافق سه جانبه خواهد بود.
انتخاب رییس جمهوری لبنان، مساعدت های فرانسه به پروژه های توسعه لبنان از طریق «نمایندگی امور توسعه فرانسه»، مساله پناهجویان سوری و مشکلات ناشی از آن، موضوعات منطقه ای و پیامدهای آن بر امور داخلی لبنان و راه های حمایت از لبنان در مقابل جریان تروریسم تکفیری، از دیگر موضوعاتی هستند که قرار است در سفر تمام سلام به فرانسه مورد بررسی قرار گیرند.