گردهمایی دستیاران جوان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
گردهمایی دستیاران جوان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

خط امام : چهارمین گردهمایی دستیاران جوان مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در تاریخ 15/9/93 با حضور اکبر ترکان؛ دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی برگزار شد. در ابتدای این گردهمایی طباطبایی به عنوان یکی از کارآفرینان برتر در حوزه انرژی به ایراد سخنرانی پرداخت .طباطبایی با اشاره به نقش […]

خط امام : چهارمین گردهمایی دستیاران جوان مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در تاریخ 15/9/93 با حضور اکبر ترکان؛ دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی طباطبایی به عنوان یکی از کارآفرینان برتر در حوزه انرژی به ایراد سخنرانی پرداخت .طباطبایی با اشاره به نقش جوانان  تاکید کرد: کشور نیاز به تولید و فعالیت در عرصه کارآفرینی دارد و از کارآفرینان برای پیشرفت کشور باید حمایت کنیم.

سپس علی شمس اردکانی عضو هیات مدیره منطقه آزاد قشم به ایراد سخنرانی پرداخت؛ او گفت: برای اینکه ما بتوانیم میزان بیکاران کشور را به حداقل برسانیم و به اهداف سند چشم انداز برسیم می‌بایست انباشت سرمایه را افزایش دهیم.

او تاکید کرد: برای این مهم  می‌بایست از واردات تا حد امکان کاسته صادرات را تا می‌توانیم افزایش دهیم. در ضمن صادرات باید به سمت صادرات محصولات «های‌تک» (high tech) و صنعتی پیش برود. که این مهم و تجاری‌سازی آن و سپس توسعه محصول و انبوه‌سازی آن و در نهایت برندسازی و بین‌المللی کردن آن، به دست می‌آید. سعید اله‌بداشتی دستیار جوان مشاور عالی ریاست با تشریح فعالیت‌های دستیاران جوان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: دستیاران جوان با حمایت از کارآفرینان و بالاخص کارآفرینان جوان بازوی قدرتمند و حرکتی مناطق شده‌اند. وی افزود نسل سوم دارای ویژگی‌های متفاوت از نسل اول هستند زیرا تجربیات متفاوتی دارند آن‌ها تجربیات انقلاب را داشتند دو آیتم تجربه و محیط دو ویژگی عدم کادرسازی نسل جدید مدیریتی یکی از دغدغه‌های اصلی نسل سوم است. خطر پیر شدن مدیران و عدم کادر سازی نسل جدید مدیریتی و تجربه نداشتن مدیران جوان یکی از خطراتی است که بارها بر آن تاکید کردم. اما در این میان نوع نگاه و راهبردهای رهبر معظم انقلاب تا حدی نگرانی‌ها را کاهش می‌داد.

سعید اله‌بداشتی در پایان به ارایه جزییات عملکرد دستیاران جوان در مناطق مختلف در هشت ماه اخیر پرداخت. دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در این گردهمایی با اشاره به این موضوع که توسعه مناطق بدون مشارکت جامعه محلی بی معناست، گفت: هم اکنون در این مناطق آن‌طور که شایسته و لازم است از جامعه محلی، علی‌الخصوص جوانان آن منطقه، در ساخت و شکوفایی مناطق استفاده نمی شود. وی ادامه داد: من هم اکنون از دستیاران جوان انتظار دارم تا با همکاری اهالی محل مخصوصا جوانان، شروع به ایجاد بنگاه‌های اقتصادی هرچند کوچک بکنند، هم اکنون دستیاران جوان به دنبال واگذاری زمین‌های کوچکی جهت ایجاد کارگاه‌های صنعتی، در این مناطق هستند.

ترکان گفت: البته من و دوستانم انتظار نداریم که این بنگاه‌ها در ابتدای کار جز بنگاه‌های های‌تک (high tech) باشند و حتی بنگاه‌های با فن‌آوری ضعیف نیز در ابتدای کار مورد قبول ماست. اما در نهایت انتظار ما این است که روزی برسد که تمامی این بنگاه‌های کوچک و ضعیف به بنگاه‌هایی قوی در حوزه داخل و بین الملل تبدیل شده و در عین حال برای چندین نفر ایجاد شغل نمایند. رییس سازمان نظام مهندسی با اشاره به هزاران مهندس بیکار در کشور، گفت: هم اکنون 308 هزار مهندس در سازمان نظام مهندسی وجود دارد که در حدود 148 هزار نفر از آنها پروانه اشتغال دارند.