10 پیشنهاد به جهان ، علیه خشونت و افراطی گری
10 پیشنهاد به جهان ، علیه خشونت و افراطی گری

خط امام : سوم مهر 92 هنگامی که روحانی در مجمع عمومی، دنیا را به برداشتن گام برای ایجاد«جهان علیه خشونت و افراطی گری» دعوت کرد، از یک روی سکه صلح طلبی خود رونمایی کرد و امروز نیز روی دیگر سکه اعتدال را با ارایه 10 پیشنهاد به جهان برای مبارزه فوری با تروریسم نشان […]

خط امام : سوم مهر 92 هنگامی که روحانی در مجمع عمومی، دنیا را به برداشتن گام برای ایجاد«جهان علیه خشونت و افراطی گری» دعوت کرد، از یک روی سکه صلح طلبی خود رونمایی کرد و امروز نیز روی دیگر سکه اعتدال را با ارایه 10 پیشنهاد به جهان برای مبارزه فوری با تروریسم نشان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : سوم مهر 92 هنگامی که حسن روحانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل، جامعه جهانی را به برداشتن گام برای ایجاد«جهان علیه خشونت و افراطی گری» دعوت کرد، از یک روی سکه اعتدال و صلح طلبی خود رونمایی کرد و امروز نیز روحانی روی دیگر سکه اعتدال را با ارایه 10 پیشنهاد به جهان برای مبارزه فوری با تروریسم نشان داد.
مرد اعتدال گرا و باتدبیری که پس از استقرار دولت وی؛ امید، جان تازه ای در داخل گرفت و در خارج از کشور هم در همان ماه های آغازین کار خود، با حضور فعال در بزرگترین مجمع بین المللی و ارائه پیشنهاد برای ضروری ترین و مبرم ترین معضل جهانی یعنی خشونت و افراطی گری، برای اعتلای فرهنگ صلح و مدارا و مبارزه با خشونت در جهان نیز ظرفیت آفرینی کرد.

n2787061-4114077-a
پیشنهاد رییس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «جهان علیه خشونت و افراطی گری» یا مشهور به قطعنامه WAVE که حروف اول عبارت انگلیسی (World Against Violence and Extremism) است، در 18 دسامبر سال 2013 با رأی قاطع نمایندگان 190 کشور جهان و بدون مخالفت به تصویب رسید.
تصویب این قطعنامه را در جهانی که به ویژه طی سالهای اخیر خشونت، آن را با خطری بزرگ مواجه کرده است، می توان دستاورد مهم و پیشتازی ایران در جلوگیری از افراطی گری به شمار آورد.
مفاد این قطعنامه، بخشی از سخنان روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران است که در جریان شصت و هشتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل بیان شد.
قطعنامه ای که به رغم تلاش هایی که طی سال ها برای نشان دادن چهره ای غیرصلح طلب از کشورمان شد، نشان داد جمهوری اسلامی ایران منادی و پرچمدار مبارزه با تندروی و افراط گری در جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه است.
در واقع می توان گفت پیام این قطعنامه، احترام به نگاه و دیدگاه های صلح طلبانه و اعتدالگرایانه جمهوری اسلامی ایران بویژه پس از انتخابات شکوهمند سال گذشته و نیز سیاست های دولت جدید ایران در عرصه جهانی است.
دکتر روحانی امروز نیز که تهران میزبان کنفرانس بین المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری با حضور میهمانان خارجی از 40 کشور جهان بود، 10 پیشنهاد راهبردی و مهم به جامعه جهانی ارایه کرد.
وی پیشنهاد داد 18 دسامبر روز تصویب پیشنهاد ایران در مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت و افراطی گری نامگذاری شود تا بدین وسیله یاد خون های به ناحق ریخته شده فراموش نشود و عزم جهانی برای مبارزه با خشونت و افراطی گری هر ساله حیات جدیدی بگیرد.
در شرایطی که به گفته حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری، این قطعنامه ها، مقبولیت ها و اجماع های بین المللی، به آسانی به دست نمی آیند؛ نباید آنها را آسان از دست بدهیم.
10 پیشنهاد راهبردی برای مبارزه فوری با تروریستم جاری درمنطقه وجهان ارایه کرد که بدین شرح است:
1- کشورهای که از راه سازماندهی وتامین مالی به شکل گرفتن تروریسم کمک کرده اند باید به صراحت از آن ها اعلام برائت نموده وتامین مالی مسقیم وغیرمستقیم خود ازآن ها را قطع کنند و در جهت مبارزه علیه تروریسم با کشورهای قربانی، همکاری کرده و به آنها کمک های مالی، اطلاعاتی ونظامی نماینده عراق وسوریه متحمل تلفات وصدمات جانی به سابقه ای شده اند وکشورهای که سبب این صدمات بی شمار بوده اند لازم است وظیفه تامین مالی برای جبران خسارت وارده را برعهده بگیرند.
2- کمک های بین المللی برای بازسازی خانه های ویران شده، اماکن مذهبی تخریب شده و تاسیسات زیربنایی نابود شده در اثر اقدامات تروریستی و خسارات ناشی از عملیات نظامی مقابله با آنان ضروری است.
3- تروریسم از فضای فقر و بیکاری سربازگیری می کند با تاسیس «صندوق بین المللی اشتغال زایی و توسعه» برای کمک به رشد سرمایه گذاری در کشورهای قربانی تروریسم بین المللی باید زمینه اقتصادی رشد تروریسم را از میان برداشت.
4- همکاری منطقه ای برای اصلاح نظام آموزش و پرورش عمومی و مدارس دینی جهت مقابله با تفسیرهای افراطی، تکفیری و خشونت آمیز از آموزه های مذهبی، ضروری است. باید حقیقت اسلام رحمانی به جهانیان ارایه شود.
5- همه طرف های که در مبارزه با این فتنه تروریستی جدی هستند از طریق هماهنگی های منطقه ای، همکاری های لازم از جمله تبادل اطلاعاتی را سامان دهند.
6- لازم است رسانه های ملی و بین المللی، نسبت به آگاه سازی افکار عمومی در مورد تهدیدات تروریست ها و جلوگیری از سوء استفاده از خیل جوانان بیکار و به حاشیه رانده شده برنامه ریزی جدی داشته باشند.
7- همکاری جهانی برای مقابله با سوء استفاده تروریست ها از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ضروری است.
8- تروریست ها در تردد بین کشورها با مشکلات زیادی روبه رو نیستند. کشورهای در مسیر ترانزیت تروریست ها باید با تقویت اراده سیاسی و مکانیسم های ضروری، مسوولیت خود را در قبال بازگشت ثبات و امنیت به منطقه ایفا نمایند.
9- تلاش جامعه بین المللی برای اصلاحات در سازمان ملل به ویژه شورای امنیت و کاربرد حق وتو که در موارد جدی تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی، عملا سازمان ملل را فلج کرده است. تاکنون با موفقیت چندانی روبه رو نبوده است. ناکارآمدی شورای امنیت در موارد جدی تهدید صلح و امنیت بین المللی موجب تشویق متجاوز از یک طرف و سرخوردگی قربانیان و زمینه ساز اقدامات خشونت آمیز آن ها از طرف دیگر می شود. شایسته است روند این اصلاحات و بازپروری سازمان ملل از فلج های ادواری که گریبانگیرش می شود با اراده و استدلال قوی تر از جانب جامعه بین المللی پیگیری شود.
10- پیشنهاد من این است که روز 18 دسامبر که سالروز تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1393 است به عنوان روزجهانی علیه خشونت و افراطی گری نامگذاری شود تا بدین وسیله یاد خون های به ناحق ریخته فراموش نشود و عزم جهانی برای مبارزه با خشونت و افراطی گری هر ساله حیات جدیدی بگیرد.

برگرفته از ایرنا/عکس تسنیم / ایرنا