صدای انفجارهای پی درپی در کربلا شنیده شد
صدای انفجارهای پی درپی در کربلا شنیده شد

خط امام : پنجشنبه شب به وقت محلی صدای چندین انفجار پی در پی در کربلای معلی که اکنون میزبان میلیون ها زائر است، شنیده شد ، منابع امنیتی عراق اعلام کردند که صدای انفجارهای پنجشنبه شب کربلا ناشی از شلیک دستکم 6 گلوله خمپاره یا مینی کاتیوشا به مناطقی در اطراف شهر کربلا بوده […]

خط امام : پنجشنبه شب به وقت محلی صدای چندین انفجار پی در پی در کربلای معلی که اکنون میزبان میلیون ها زائر است، شنیده شد ، منابع امنیتی عراق اعلام کردند که صدای انفجارهای پنجشنبه شب کربلا ناشی از شلیک دستکم 6 گلوله خمپاره یا مینی کاتیوشا به مناطقی در اطراف شهر کربلا بوده و براساس گزارش ها تاکنون هیچ زائر ایرانی در این حملات صدمه ندیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، شبکه المیادین در خبری فوری گزارش داد ، صدای انفجاری از منطقه “الحزام الاخضر”، در غرب کربلا شنیده شد.

این شبکه خبر داد صدای دو انفجار نسبتا قوی بوده و ستونی از دود غلیظ در حوالی جاده نجف کربلا در کیلومتر 3 در آسمان مشاهده شد.

منابع عراقی می گویند، این انفجارها در منطقه حرم و مرکز شهر نبوده است؛ در عین حال میلیون ها زائر اربعین با وجود شنیدن صدای انفجارها، خیابان ها را ترک نکرده و ندای لبیک یا حسین سر دادند.

به گزارش خط امام ایرنا به نقل از منابع امنیتی در کربلا اعلام کرد که شماری از این انفجارها با خودروهای بمبگذاری شده در محدوده منطقه شرقی شهر کربلا موسوم به دروازه ‘طویریج’ رخ داده است.

بعد از وقوع این انفجارها، صدای آژیر آمبولانس هایی شنیده شد که از دروازه نجف وارد کربلا شدند. نیروهای امنیتی تدابیر سختگیرانه تری را به اجرا گذاشته اند. هنوز تعداد دقیق کشته و مجروحان این حملات تروریستی مشخص نیست.

ارتباطات تلفنی نیز که در یک هفته اخیر در کربلا وضعیت مناسبی نداشت، از شامگاه پنجشنبه و به دنبال انفجارها مختل شده و به سختی برقرار می شود.

برخی منابع صبح پنجشنبه از تهدید داعش علیه مراسم اربعین خبر داده بودند، به طوری که یکی از مسئولان عتبه حسینی برخی سخت گیری ها در خصوص خبرنگاران را دلیل این امر دانسته بود.

همچنین یک منبع امنیتی نیز به پایگاه ‘المدی پرس’ عراق گفت که صدای انفجارهایی از شهر کربلا که انتظار می رود به خاطر اصابت خمپاره به حاشیه این شهر باشد، شنیده شد.
منابع عراقی اعلام کرده اند که تعداد زائران ورودی به کربلا در 10 روز گذشته بیش از 17 میلیون نفر بوده است و برای دو سه روز اخیر نیز تخمین زده شده حدود پنج میلیون زائر به کربلا وارد شوند.
یک منبع امنیتی در این رابطه گفت: حملات پنجشنبه شب در منطقه ‘حی النصر’ با مینی کاتیوشا صورت گرفته است و تعدادی از زائران بر اثر این حملات مجروح شده اند.

به گزارش خط امام ، مصطفی قاسمی مدیر نمایندگی حج و زیارت در عراق نیز در گفت وگویی با خبرنگار ایرنا، گفت: مطلع شدیم در این حملات چند نفر زخمی شده اند اما تاکنون گزارشی درباره وجود زائران ایرانی در میان زخمی ها به ما نرسیده است.

وی درعین حال افزود: تا ساعاتی دیگر اطلاعات تکمیلی در این زمینه را دریافت و اعلام می کنیم. قاسمی، احتمال صدمه دیدن ایرانی ها در این حملات را اندک و گفت: عموما در مناطق حاشیه ای کربلا زائری نداریم.  از شامگاه پنجشنبه تا نیمه شب، دستکم 6 صدای انفجار نسبتا قوی در کربلا و اطراف این شهر شنیده شد.

این حملات تروریستی به بزرگترین تجمع و راهپیمایی مسالمت آمیز و آرام شیعیان در حالی صورت گرفت که تا روز پنجشنبه به گفته منابع عراقی دستکم 17 میلیون نفر در مراسم زیارت اربعین در 10 روز گذشته شرکت کرده اند.

سیل زائران اربعین در روز پنجشنبه از سه محور نجف، بغداد و حله برای حضور در روز اربعین در کربلا جریان داشت و حتی تا بامداد امروز (جمعه) نیز از تعداد نفراتی که به سمت کربلا در حرکت هستند، کاسته نشده است.