سقوط بی سابقه قیمت نفت خام در 5 سال گذشته
سقوط بی سابقه قیمت نفت خام در 5 سال گذشته

خط امام : اختلاف و رقابت در اوپک به حدی تشدید شده که برخی اعضای این سازمان، بی توجه به سقوط بی سابقه قیمت ها با دادن تخفیف بیشتر در صدد جذب مشتریان و افزایش سهم خود در بازار هستند. به گزارش خط امام ، سقوط بی سابقه قیمت نفت خام در هفته های اخیر […]

خط امام : اختلاف و رقابت در اوپک به حدی تشدید شده که برخی اعضای این سازمان، بی توجه به سقوط بی سابقه قیمت ها با دادن تخفیف بیشتر در صدد جذب مشتریان و افزایش سهم خود در بازار هستند.

به گزارش خط امام ، سقوط بی سابقه قیمت نفت خام در هفته های اخیر همزمان شده با تشدید اختلاف و واگرایی اعضای اوپک به طوری که برخی اعضای اوپک رسما اعلام کرده اند که از کاهش قیمت ها هیچ نگرانی ندارند.
عربستان، عراق و کویت، سه عضو تاثیرگذار اوپک این ماه تخفیف بیشتری به نفت خود در بازار آسیا و نشان دادند که در حال رقابت برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار هستند.
هفته گذشته منابع خبری اعلام کردند که عراق برای باقی ماندن در بازار فروش نفت و در تلاش برای حفظ سهم بازار، قیمت رسمی فروش نفت خام خود را در سال ٢٠١٥ کم کرد و این در حالی است که بغداد در اجلاس اخیر اوپک خواستار کاهش تولید اعضا و افزایش قیمت نفت بود.
براین اساس، شرکت بازاریابی و فروش نفت عراق (سومو) اعلام کرده که قیمت رسمی فروش نفت خام اصلی این کشور یعنی نفت سبک بصره، به مقصد آمریکا و آسیا را برای تحویل در ماه ژانویه ٢٠١٥ پایین آورده است.
این سازمان دولتی عراق قیمت نفت سبک بصره را در بازارهای آسیایی برای ماه ژانویه چهار دلار کاهش داد. این در حالی است که پیش از این نفت دوبی-عمان برای تحویل در ماه دسامبر ٢٠١٤ با تخفیف دو دلار و ١٥ سنتی عرضه شده بود.
این اقدام عراق به دنبال کاهش قیمت فروش نفت عربستان به بازارهای منطقه در هفته گذشته صورت می گیرد. به عقیده تحلیلگران، کاهش اینچنینی قیمت نشان می دهد که این کشورها بر سر حفظ سهم بازار نفتی خود در شرایطی که بازار با مازاد عرضه نفت روبروست، رقابت می کنند.
خبرگزاری رویترز پیش از این اعلام کرده بود: عربستان سعودی قیمت های نفت خود را برای مشتریان آمریکایی و آسیایی کاهش داد، اقدامی که به گفته تحلیلگران نشان دهنده تلاش بیشتر این کشور برای سهم خود در بازار یک هفته پس از مخالفت با کاهش تولید اوپک است.
براساس این گزارش، تخفیف نفت خام عربستان سعودی برای مشتریان آسیایی در ماه ژانویه بیشترین تخفیف از سال ٢٠٠٢ میلادی تاکنون به شمار می رود، این در حالی است که قیمت ها برای آمریکا نیز به مدت پنج ماه پیاپی کاهش یافته بود.
همچنین مقامات عربستانی در واکنش به کاهش بی سابقه قیمت نفت خام در هفته گذشته اعلام کردند که این کشور برای حمایت از قیمت نفت اقدام به کاهش تولید خود نمی کند و مداخله ای در بازار انجام نمی دهد.
علی النعیمی وزیر نفت عربستان با رد نظر برخی کارشناسان و فعالان بازار مبنی بر لزوم کاهش تولید نفت عربستان برای حمایت از قیمت ها گفت که این کشور در ماه گذشته تولید خود را ثابت نگه داشته و آن را کاهش نمی دهد.
النعیمی که در حاشیه اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در پرو سخن می گفت، افزود: بازار را باید رها کرد تا بدون مداخله پادشاهی عربستان خود را متعادل کند.
وی همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسیده بود آیا فکر می کند نیاز به کاهش تولید نفت تا قبل از نشست بعدی اوپک در ژوئن ٢٠١٥، پیش می آید، گفت: چرا باید تولید را کاهش دهیم؟ چرا؟
وزیر نفت عربستان افزود: ما در ماه نوامبر روزانه بین ٩,٦ تا ٩.٧ میلیون بشکه نفت خام تولید کردیم که مشابه ارقام برآورد شده در ماه اکتبر است.
النعیمی همچنین با تاکید بر آنکه عربستان تولید خود را در شرایط فعلی افزایش نمی دهد، گفت: این میزان تولید نفت تغییر نخواهد کرد، مگر آنکه مشتریان دیگری بیایند و بگویند که نفت بیشتری می خواهند.
اظهارات النعیمی در حالی بیان شد که قیمت نفت در هفته گذشته به پایین ترین میزان خود از سال ٢٠٠٩ تاکنون سقوط کرد.
بعد از انتشار پیش بینی آژانس بین المللی انرژی مبنی بر کاهش قیمت نفت در سال آینده میلادی به دلیل افزایش عرضه و کاهش تقاضا، قیمت نفت خام برنت کاهش بی سابقه ای یافت.
افزایش ذخایر نفتی آمریکا و همچنین تاکید مجدد عربستان بر کاهش ندادن تولید خود برای حمایت از قیمت ها موجب شد تا قیمت نفت در دو روز گذشته به شدت کاهش یابد.
این در حالی است که عرضه بیش از تقاضای نفت به بازارهای جهانی در چند ماه گذشته، قیمت نفت را به پایین ترین حد آن در پنج سال گذشته رسانده است.
در همین حال، اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود، برآوردش از تقاضای جهانی برای نفت این سازمان در سال ٢٠١٥ را ٢٨٠ هزار بشکه در روز کاهش داد.
براساس گزارش ها، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه ژانویه با 2 دلار و 14 سنت، معادل 3.6 درصد کاهش به 57 دلار و 81 سنت رسید که پایین ترین رقم پایانی از می 2009 تاکنون بود.
گزارش های نیز حاکی از آن است که میزان تولید نفت آمریکا نیز به بالاترین رقم در 3 دهه اخیر رسیده و قرار است در سال 2015 همچنان به رشد خود ادامه دهد.
پیش بینی ها نشان می دهد که در سال آینده میلادی عرضه نفت مازاد به بازار ادامه خواهد یافت و در نتیجه قیمت نفت خام کاهش بیشتری خواهد داشت.

ایرنا