خط امام : استاندار کربلا گفت: سازمان حج و زیارت ایران پیش بینی داشت که حدود 800 هزار زایر ایرانی امسال به عتبات بیایند اما بر حسب آمار حدود 1 میلیون و 500 هزار ایرانی در مراسم اربعین امسال به عراق آمدند به گزارش خط امام عقیل الطریحی، استاندار کربلا درنشستی در میان جمعی از […]

خط امام : استاندار کربلا گفت: سازمان حج و زیارت ایران پیش بینی داشت که حدود 800 هزار زایر ایرانی امسال به عتبات بیایند اما بر حسب آمار حدود 1 میلیون و 500 هزار ایرانی در مراسم اربعین امسال به عراق آمدند
به گزارش خط امام عقیل الطریحی، استاندار کربلا درنشستی در میان جمعی از خبرنگاران با بیان اینکه حضور چشم گیری از زایران ایرانی را امسال شاهد بودیم اظهار داشت: نظر به فتوای حضرت آیت الله العظمی سیستانی درباره اینکه زایرانی که از شهرهای مختلف عراق به کربلا می آیند برای ادای مناسک زیارت اربعین ملزم به حضور در این شهر و اقامت در شهر کربلا نیستند لذا عمده کسانی که در ایام اربعین در کربلا بودند زایران ایرانی محسوب می شدند.
وی با بیان اینکه توجه زیرساخت های اسکان میلیونی زایران در کربلا بایستی مورد توجه قرار گیرد و هنوز شرایط برای تعداد زیادی از مردم در این شهر آماده نیست گفت: اما به خاطر اینکه بتوانیم این وضعیت را پوشش دهیم مدارس مختلف شهر، خیمه ها و چادرهای مختلفی را راه انداختیم اما برای سال های آینده باید فکر اساسی تری شود.
استاندار کربلا در ادامه با تاکید بر اینکه جایگاه اربعین که بعد از 1400 سال آنچنان از ابهتی برخوردار است که میلیون ها زایر شیعه برای شخصی که طی 1400 سال پیش به شهادت رسیده است دور هم جمع می شوند، تصریح کرد: ما بایستی این مساله و تشیع را با همکاری هنرمندان ایرانی و عراقی بیشتر به دنیا معرفی کنیم.
وی همچنین از ساخت یک فیلم مستند درباره اربعین و اینکه زایران چگونه از اقصی نقاط دنیا و با چه دید و نگرشی وارد زیارت می شوند، توسط هنرمندان عراقی خبر داد و از فیلم” روز واقعه” به عنوان اثری ماندگار درباره حوزه عاشورا و قیام امام حسین یاد کرد و گفت: این موضوع بسیار حایز اهمیت است و می تواند تاثیر فراوانی در باورهای مردم داشته باشد.
استاندار کربلا به موضوعات حمل و نقل و خدمات شهری در این شهر اشاره کرد و افزود: متاسفانه تا به امروز دولت عراق نسبت به شهر کربلا همانند یک شهر معمولی برخورد داشته است. در حالی که در همه شهرهای دنیا زمانی را به بازسازی شهر اختصاص می دهند اما مادر طول سال 7 ماه زیارت داریم و بیشتر کسانی که به قصد زیارت وارد شهر می شوند از لحاظ فرهنگی اجتماعی و اقتصادی در جایگاه پایینی قرار دارند و بعضا باعث آسیب رساندن به شهر می شوند و به همین خاطر این معضلات باعث می شود ما نتوانیم شهر را بهتر بازسازی کنیم.
وی با بیان اینکه 6500 دستگاه حمل و نقل وظیفه جابه جایی زایران را بر عهده داشتند گفت: 3 هزار نفر نیروی خدمات شهری به منظور نظافت شهر از ایران وارد کربلا شدند و تعدادی از ماشین آلات نیز با کمک دوستان ایرانی وارد عراق شدند.
استاندار کربلا در خصوص تخصیص اعتبار 5 میلیارد تومانی شهرداری تهران برای خدمت رسانی به زایران اربعین اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: در مورد هزینه اسکان 3 هزار نیروی خدمات شهری را نیز استانداری عراق بر عهده داشت.
وی در عین حال تصریح کرد: ما با هر کسی که درخواست کمک داشته باشد قبول کردیم و برای سال های آینده نیز قصد داریم کمک های بیشتری را جذب کنیم اما نمی خواهیم این کمک ها محدود به یک کار خاصی شود و علاقمندیم استارت یک همکاری طولانی مدتی را بزنیم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار شفقنا درباره برداشتن ویزا برای ورود زایران به عراق در ایام اربعین و هجوم گسترده زایران ایرانی که بعضا بدون گذرنامه وارد این کشور شدند و تعداد قابل توجهی که زمینی سفر کرده بودند با مشکلات عدیده از جمله مفقود شدن، بیماری و …مواجه بودند اظهار داشت: ما حاضریم برای ورود زایران امام حسین بیش از این نیز پذیرایی کنیم هر چند محدوده جغرافیایی شهر نسبت به زایرانی که وارد این کربلا می شوند قابل قیاس نیست و از برکات امام حسین است اما این دلیل نمی شود که تلاش نکنیم خدمات بهتری به زایران ارایه کنیم.
استاندار کربلا درادامه پاسخ خود با اعلام اینکه طی اقدامات تروریستی در شهر کربلا 1 نفر شهید شد اظهار داشت: در طول این مدت کربلا از امن ترین مناطق عراق بود و توانستیم بعضی از طرح های تروریستی را نیز خنثی کنیم.
وی به متولد شدن بیش از 600 نوزاد در طول ایام اربعین اشاره کرد و گفت: حدود 7 میلیون نیز در طول این مدت به مراکز بهداشتی مراجعه کردند و حدود 157 نفر نیز در طی این مدت فوت کردند که برخی به علت فشار جمعیت بوده و برخی نیز بر اثر مرگ طبیعی بوده است.
وی افزود: حدود 65 هزار نفر از کشورهای عربی و 13 هزار نفر غیر از ایران از کشورهای غیر عربی وارد عراق شدند. حتی از برزیل نیز زایر داشتیم و در مجموع 46 درصد تعداد پروازها نسبت به سال گذشته افزایش داشت. در مورد ورود زایران عراقی به کربلا نیز هنوز آمار دقیقی اعلام نشده اما بنا بر آمار غیر رسمی حدود 20 میلیون نفر در مجموع در ایام اربعین وارد کربلا شدند.

شفقنا