ثروت افسانه اي شركت هاي فناوري از آمازون تا علي بابا در چين
ثروت افسانه اي شركت هاي فناوري از آمازون تا علي بابا در چين

به گزارش خط امام : ميثم لطفي در خصوص ارزش شرکت‌های فناوری در روزنامه ایران نوشت: مرکز سرمايه گذاري ValueWalk با نزديک شدن به پايان سال 2014 ميلادي گزارش داده است که ارزش کل سرمايه هاي اپل از 700ميليارد دلار هم فراتر رفته است و به لحاظ مالي نه تنها مي توان آن را ارزشمندترين […]

به گزارش خط امام : ميثم لطفي در خصوص ارزش شرکت‌های فناوری در روزنامه ایران نوشت: مرکز سرمايه گذاري ValueWalk با نزديک شدن به پايان سال 2014 ميلادي گزارش داده است که ارزش کل سرمايه هاي اپل از 700ميليارد دلار هم فراتر رفته است و به لحاظ مالي نه تنها مي توان آن را ارزشمندترين شرکت جهان دانست، بلکه ارزش آن از کشور سوئيس هم بيشتر است.
مجموع سرمايه هاي آمازون تا پايان سال 2013 ميلادي بيش از 40 ميليارد دلار محاسبه شده است و از اين رو مي توان رقم ياد شده را از حيث توليد ناخالص ملي بيش از نيمي از کشورهاي جهان دانست.
مجموع سرمايه نقدي مايکروسافت به عنوان بزرگترين شرکت نرم افزاري جهان 50 ميليارد پوند محاسبه مي شودو ارزش درآمد امسال مايکروسافت از ارزش توليد ناخالص ملي کشورهايي مانند عمان، کوبا، آذربايجان، کرواسي، لوگزامبورگ و… بالاتر محاسبه شده است.
تاکنون فکر کرده ايد که با 241 تريليون دلار پول چه کارهايي مي توانيد انجام دهيد؟ براي آنکه تصور بهتري از اين عدد داشته باشيد 12 صفر جلوي عدد 241 قرار دهيد با اين اتفاق شما هم اکنون سرمايه همه انسان هاي روي زمين را در اختيار داريد. البته نگهداري از اين همه پول کار دشواري به نظر مي رسد. اگر 100 برگه اسکناس 100 دلاري که ارزش آن 10 هزار دلار محاسبه مي شود را روي هم بگذاريد مکعبي با ضخامت 09/1 سانتيمتر در اختيار خواهيد داشت. بنابراين يک ميليون دلار ارتفاعي معادل يک متر را اشغال مي کند و ارتفاع يک ميليارد دلار اسکناس 100 دلاري نيز يک کيلومتر محاسبه مي شود. با اين توضيحات اگر 241 تريليون دلار اسکناس 100 دلاري را روي هم قرار دهيد ستوني به ارتفاع 262 کيلومتر در اختيار خواهيد داشت که با آن مي توانيد 68 درصد مسير زمين تا کره ماه را بپيماييد. اين اعداد و ارقام اندکي باورنکردني به نظر مي رسند، اما برخي شرکت هاي بزرگ درآمدهايي کسب مي کنند که به همين بزرگي محاسبه مي شود.
براي مثال، فروشگاه زنجيره اي و <المارت> با قدمت 52 سال به قدري بر گستره فعاليت هاي خود افزوده است که اين روزها مجموع سرمايه هاي آن از بودجه 158 کشور هم بيشتر است. افزايش قابل ملاحظه سرمايه شرکت ها تا يک دهه قبل در فروشگاه هاي زنجيره اي، صنعت خودروسازي، شرکت هاي نفتي و… صورت مي گرفت. اما آنچه هم اکنون قانون اين ماجرا را تغيير داده، روي کار آمدن شرکت هاي بزرگ فناوري با درآمدهاي کلان است که روز به روز بر سرمايه آنها افزوده مي شود و ارزش آنها از بسياري از کشورهاي بزرگ جهان هم بيشتر شده است.

اپل ارزشمندتر از کل سرمايه هاي امريکا
روزنامه تلگراف چاپ لندن در تازه ترين شماره خود توضيح داد که مجموع پول هاي نقد اپل از پول هاي ذخيره شده در وزارت خزانه داري بريتانيا هم بيشتر است. ارزش پول هاي نقد شرکت اپل هم اکنون بيش از 95 ميليارد پوند است که اين رقم را مي توان بيشتر از سرمايه کشورهاي مالزي، ترکيه و لهستان دانست. وزارت خزانه داري امريکا نيز سال گذشته اعلام کرد اپل از دولت امريکا هم بيشتر پول دارد و تمام اين اتفاقات به واسطه سياست هايي صورت گرفته است که «استيو جابز» در جريان تاسيس اين شرکت اعمال کرد.
مرکز سرمايه گذاري ValueWalk با نزديک شدن به پايان سال 2014 ميلادي گزارش داده است که ارزش کل سرمايه هاي اپل از 700 ميليارد دلار هم فراتر رفته است و نه تنها مي توان آن را ارزشمندترين شرکت جهان دانست، بلکه ارزش آن از کشور سوئيس هم بيشتر است. ميزان توليد ناخالص ملي(GDP) سوئيس به عنوان يکي از ثروتمندترين کشورهاي جهان براي سال 2014 ميلادي 631 ميليارد دلار محاسبه شده است و از اين رو مي توان گفت اپل 10 درصد بيشتر ارزش دارد. اين مرکز براساس محاسبات خود گفته است که اپل را به واسطه سرمايه هايي که دارد مي توان بيستمين کشور ثروتمند جهان دانست. براي فهم بهتر اين مساله، سازمان ملل متحد فهرست 194 کشور جهان با بيشترين ميزان توليد ناخالص ملي را منتشر کرده است و اگر قرار بود که اپل يک کشور باشد، مي توانستيم بگوييم 10 درصد از تمام درآمدهاي حاصل از توليد ناخالص ملي جهان در اختيار آن است و ساکنان اين کشور بيشترين سطح رفاه عمومي را دارند. ارزش مالي اپل از بسياري از کشورهاي ثروتمند اروپايي بيشتر محاسبه مي شود که از جمله آنها مي توان به سوئد، نروژ، لهستان، بلژيک، اتريش، دانمارک، يونان، فنلاند، پرتغال و ايرلند اشاره کرد. همچنين گفته شده است که اين شرکت از کشور ثروتمند امارت با تمام منابع طبيعي و ذخاير نفتي هم بيشتر مي ارزد و در سال 2014 ميلادي کشورهاي عربستان و آرژانتين را هم پشت سر گذاشته است.

آمازون ارزشمندتر از نصف جهان
مجموع سرمايه هاي آمازون تا پايان سال 2013 ميلادي بيش از 40 ميليارد دلار محاسبه شده است و از اين رو مي توان رقم ياد شده را از توليد ناخالص ملي در نيمي از کشورهاي جهان بيشتر دانست. اين شرکت اينترنتي سالانه حدود 34ميليارد دلار درآمد کسب مي کند و هفته اي 137 ميليون مشتري دارد که اين تعداد افراد 33 درصد بيشتر از جمعيتي هستند که در آخرين راي گيري رياست جمهوري امريکا شرکت کردند. روزانه 5/ 19 ميليون مشتري به سايت اينترنتي آمازون مراجعه مي کنند که اين رقم معادل تمام ساکنان شهر پکن است و البته با تمام امريکايي هايي که سالانه کمتر از 6 هزار دلار درآمد دارند، برابري مي کند. آمازون يک دهم همه درآمدهاي امريکاي شمالي در حوزه تجارت الکترونيک را به خود اختصاص داده است، تعداد کاربران فعال آن در طول روز به اندازه يک کشور است و مجموع کاربران آن دو برابر کانادا محاسبه مي شوند. در کتابخانه الکترونيکي آمازون به ازاي هر يک نفر که روي کره زمين زندگي مي کند 82 کتاب موجود است. اين تعداد کتاب الکترونيکي کافي است تا دو برابر درختان آلاسکا، پارک ملي تونگاس و بزرگترين جنگل امريکا حفظ شوند. درآمد سالانه اين شرکت از توليد ناخالص ملي نيمي از کشورهاي جهان بيشتر است و بر اين اساس گفته شده است که آمازون هر سال 17 برابر سيرالئون، 2 برابر هندوراس و 6 برابر رواندا درآمد کسب مي کند.

مايکروسافت ارزشمندتر از بريتانيا
مجموع سرمايه نقدي مايکروسافت به عنوان بزرگترين شرکت نرم افزاري جهان 50 ميليارد پوند محاسبه مي شود که اين رقم 45 ميليارد پوند از سرمايه نقدي اپل کمتر است. با وجود اين درحالي که ارزش پول نقد ذخيره شده در وزارت خزانه داري بريتانيا 41 ميليارد پوند محاسبه مي شود، مايکروسافت بيشتر از اين کشور
ارزش دارد. مجموع سرمايه هاي مايکروسافت در بازار جهاني بيش از 343 ميليارد دلار است و فوربز آن را دومين برند ارزشمند دنيا مي شناسد.
غول نرم افزاري جهان امسال حدود 87 ميليارد دلار درآمد کسب کرده است و در مقايسه با ميزان توليد ناخالص ملي کشورها، مايکروسافت مي تواند براي سال 2014 رتبه 63 را به خود اختصاص دهد و به عبارت ديگر اين شرکت مي تواند به عنوان شصت وسومين کشور جهان از نظر ميزان توليد درآمد معرفي شود. ارزش درآمد امسال مايکروسافت از ارزش توليد ناخالص ملي کشورهايي مانند عمان، کوبا، آذربايجان، کرواسي، لوکزامبورگ، اروگوئه، لبنان، سوريه، کنيا، بحرين و… بالاتر محاسبه
شده است.
از نظر ميزان پول نقدي که در اختيار کشورها و شرکت هاي بزرگ است به ترتيب مي توان گفت که اپل، مالزي، ترکيه، لهستان، اندونزي، مايکروسافت و دانمارک بيشترين ارزش را دارند.

علي بابا کشور 27 هزار نفري
در حال حاضر بيش از 27 هزار نفر معادل جمعيت يک شهر براي شرکت چيني Alibaba کار مي کنند که البته ياهو 24 درصد سهام آن را در اختيار دارد و همين ميزان سهام بيش از 30 ميليارد دلار مي ارزد. ارزش کل شرکت ياهو به همراه سهامي که از شرکت Alibaba در اختيار دارد درمجموع 40 ميليارد دلار محاسبه مي شود. بيش از 60 درصد بسته هاي که در چين جابه جا مي شوند به خريدهاي انجام شده در سايت Alibaba مربوط هستند و 80 درصد درآمد حاصل از تجارت الکترونيک در کشور چين نيز به اين شرکت اختصاص مي يابد. شرکت Alibaba اعلام کرده است که بيش از 40 ميليون مشترک ثبت شده در 240 کشور جهان دارد و محصولات روي سايت آن در 6 هزار موضوع مختلف به فروش مي رسند. اين شرکت از فيس بوک، IBM و آمازون هم بيشتر مي ارزد و نخستين شرکت جهان محسوب مي شود که در حوزه خدمات تجارت الکترونيک در طول يک سال بيش از يک تريليون دلار پول جابه جا کرده است. با رشد 8/2درصدي ارزش سهام Alibaba در ماه گذشته، ارزش مجموع سرمايه هاي آن در بازار جهاني بيش از 247 ميليارد دلار است و ميزان پول نقد آن حدود 10 ميليارد دلار محاسبه مي شود که با اين رقم مي توان آن را در فهرست توليد ناخالص ملي کشورهاي مختلف جهان در رتبه 128 قرار داد. با اين توضيح ارزش پول نقد شرکت Alibaba را مي توان از کشورهايي مانند نيکاراگوئه، سودان، زيمبابوه، مالت، تاجيکستان، هائيتي، گينه، قرقيزستان و… بالاتر دانست. با همه اين توضيحات بايد توجه داشت که نام شرکت هاي موفقي چون گوگل، سامسونگ، فيس بوک، IBM، ياهو، eBay، سيسکو و… در اين فهرست خالي است که هر يک از آنها رکوردهاي مشابهي را به ثبت رسانده اند.