ثروت افسانه ای شرکت های فناوری از آمازون تا علی بابا در چین

به گزارش خط امام : میثم لطفی در خصوص ارزش شرکت‌های فناوری در روزنامه ایران نوشت: مرکز سرمایه گذاری ValueWalk با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۴ میلادی گزارش داده است که ارزش کل سرمایه های اپل از ۷۰۰میلیارد دلار هم فراتر رفته است و به لحاظ مالی نه تنها می توان آن را ارزشمندترین شرکت جهان دانست، بلکه ارزش آن از کشور سوئیس هم بیشتر است.
مجموع سرمایه های آمازون تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۴۰ میلیارد دلار محاسبه شده است و از این رو می توان رقم یاد شده را از حیث تولید ناخالص ملی بیش از نیمی از کشورهای جهان دانست.
مجموع سرمایه نقدی مایکروسافت به عنوان بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان ۵۰ میلیارد پوند محاسبه می شودو ارزش درآمد امسال مایکروسافت از ارزش تولید ناخالص ملی کشورهایی مانند عمان، کوبا، آذربایجان، کرواسی، لوگزامبورگ و… بالاتر محاسبه شده است.
تاکنون فکر کرده اید که با ۲۴۱ تریلیون دلار پول چه کارهایی می توانید انجام دهید؟ برای آنکه تصور بهتری از این عدد داشته باشید ۱۲ صفر جلوی عدد ۲۴۱ قرار دهید با این اتفاق شما هم اکنون سرمایه همه انسان های روی زمین را در اختیار دارید. البته نگهداری از این همه پول کار دشواری به نظر می رسد. اگر ۱۰۰ برگه اسکناس ۱۰۰ دلاری که ارزش آن ۱۰ هزار دلار محاسبه می شود را روی هم بگذارید مکعبی با ضخامت ۰۹/۱ سانتیمتر در اختیار خواهید داشت. بنابراین یک میلیون دلار ارتفاعی معادل یک متر را اشغال می کند و ارتفاع یک میلیارد دلار اسکناس ۱۰۰ دلاری نیز یک کیلومتر محاسبه می شود. با این توضیحات اگر ۲۴۱ تریلیون دلار اسکناس ۱۰۰ دلاری را روی هم قرار دهید ستونی به ارتفاع ۲۶۲ کیلومتر در اختیار خواهید داشت که با آن می توانید ۶۸ درصد مسیر زمین تا کره ماه را بپیمایید. این اعداد و ارقام اندکی باورنکردنی به نظر می رسند، اما برخی شرکت های بزرگ درآمدهایی کسب می کنند که به همین بزرگی محاسبه می شود.
برای مثال، فروشگاه زنجیره ای و <المارت> با قدمت ۵۲ سال به قدری بر گستره فعالیت های خود افزوده است که این روزها مجموع سرمایه های آن از بودجه ۱۵۸ کشور هم بیشتر است. افزایش قابل ملاحظه سرمایه شرکت ها تا یک دهه قبل در فروشگاه های زنجیره ای، صنعت خودروسازی، شرکت های نفتی و… صورت می گرفت. اما آنچه هم اکنون قانون این ماجرا را تغییر داده، روی کار آمدن شرکت های بزرگ فناوری با درآمدهای کلان است که روز به روز بر سرمایه آنها افزوده می شود و ارزش آنها از بسیاری از کشورهای بزرگ جهان هم بیشتر شده است.

اپل ارزشمندتر از کل سرمایه های امریکا
روزنامه تلگراف چاپ لندن در تازه ترین شماره خود توضیح داد که مجموع پول های نقد اپل از پول های ذخیره شده در وزارت خزانه داری بریتانیا هم بیشتر است. ارزش پول های نقد شرکت اپل هم اکنون بیش از ۹۵ میلیارد پوند است که این رقم را می توان بیشتر از سرمایه کشورهای مالزی، ترکیه و لهستان دانست. وزارت خزانه داری امریکا نیز سال گذشته اعلام کرد اپل از دولت امریکا هم بیشتر پول دارد و تمام این اتفاقات به واسطه سیاست هایی صورت گرفته است که «استیو جابز» در جریان تاسیس این شرکت اعمال کرد.
مرکز سرمایه گذاری ValueWalk با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۴ میلادی گزارش داده است که ارزش کل سرمایه های اپل از ۷۰۰ میلیارد دلار هم فراتر رفته است و نه تنها می توان آن را ارزشمندترین شرکت جهان دانست، بلکه ارزش آن از کشور سوئیس هم بیشتر است. میزان تولید ناخالص ملی(GDP) سوئیس به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان برای سال ۲۰۱۴ میلادی ۶۳۱ میلیارد دلار محاسبه شده است و از این رو می توان گفت اپل ۱۰ درصد بیشتر ارزش دارد. این مرکز براساس محاسبات خود گفته است که اپل را به واسطه سرمایه هایی که دارد می توان بیستمین کشور ثروتمند جهان دانست. برای فهم بهتر این مساله، سازمان ملل متحد فهرست ۱۹۴ کشور جهان با بیشترین میزان تولید ناخالص ملی را منتشر کرده است و اگر قرار بود که اپل یک کشور باشد، می توانستیم بگوییم ۱۰ درصد از تمام درآمدهای حاصل از تولید ناخالص ملی جهان در اختیار آن است و ساکنان این کشور بیشترین سطح رفاه عمومی را دارند. ارزش مالی اپل از بسیاری از کشورهای ثروتمند اروپایی بیشتر محاسبه می شود که از جمله آنها می توان به سوئد، نروژ، لهستان، بلژیک، اتریش، دانمارک، یونان، فنلاند، پرتغال و ایرلند اشاره کرد. همچنین گفته شده است که این شرکت از کشور ثروتمند امارت با تمام منابع طبیعی و ذخایر نفتی هم بیشتر می ارزد و در سال ۲۰۱۴ میلادی کشورهای عربستان و آرژانتین را هم پشت سر گذاشته است.

آمازون ارزشمندتر از نصف جهان
مجموع سرمایه های آمازون تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۴۰ میلیارد دلار محاسبه شده است و از این رو می توان رقم یاد شده را از تولید ناخالص ملی در نیمی از کشورهای جهان بیشتر دانست. این شرکت اینترنتی سالانه حدود ۳۴میلیارد دلار درآمد کسب می کند و هفته ای ۱۳۷ میلیون مشتری دارد که این تعداد افراد ۳۳ درصد بیشتر از جمعیتی هستند که در آخرین رای گیری ریاست جمهوری امریکا شرکت کردند. روزانه ۵/ ۱۹ میلیون مشتری به سایت اینترنتی آمازون مراجعه می کنند که این رقم معادل تمام ساکنان شهر پکن است و البته با تمام امریکایی هایی که سالانه کمتر از ۶ هزار دلار درآمد دارند، برابری می کند. آمازون یک دهم همه درآمدهای امریکای شمالی در حوزه تجارت الکترونیک را به خود اختصاص داده است، تعداد کاربران فعال آن در طول روز به اندازه یک کشور است و مجموع کاربران آن دو برابر کانادا محاسبه می شوند. در کتابخانه الکترونیکی آمازون به ازای هر یک نفر که روی کره زمین زندگی می کند ۸۲ کتاب موجود است. این تعداد کتاب الکترونیکی کافی است تا دو برابر درختان آلاسکا، پارک ملی تونگاس و بزرگترین جنگل امریکا حفظ شوند. درآمد سالانه این شرکت از تولید ناخالص ملی نیمی از کشورهای جهان بیشتر است و بر این اساس گفته شده است که آمازون هر سال ۱۷ برابر سیرالئون، ۲ برابر هندوراس و ۶ برابر رواندا درآمد کسب می کند.

مایکروسافت ارزشمندتر از بریتانیا
مجموع سرمایه نقدی مایکروسافت به عنوان بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان ۵۰ میلیارد پوند محاسبه می شود که این رقم ۴۵ میلیارد پوند از سرمایه نقدی اپل کمتر است. با وجود این درحالی که ارزش پول نقد ذخیره شده در وزارت خزانه داری بریتانیا ۴۱ میلیارد پوند محاسبه می شود، مایکروسافت بیشتر از این کشور
ارزش دارد. مجموع سرمایه های مایکروسافت در بازار جهانی بیش از ۳۴۳ میلیارد دلار است و فوربز آن را دومین برند ارزشمند دنیا می شناسد.
غول نرم افزاری جهان امسال حدود ۸۷ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است و در مقایسه با میزان تولید ناخالص ملی کشورها، مایکروسافت می تواند برای سال ۲۰۱۴ رتبه ۶۳ را به خود اختصاص دهد و به عبارت دیگر این شرکت می تواند به عنوان شصت وسومین کشور جهان از نظر میزان تولید درآمد معرفی شود. ارزش درآمد امسال مایکروسافت از ارزش تولید ناخالص ملی کشورهایی مانند عمان، کوبا، آذربایجان، کرواسی، لوکزامبورگ، اروگوئه، لبنان، سوریه، کنیا، بحرین و… بالاتر محاسبه
شده است.
از نظر میزان پول نقدی که در اختیار کشورها و شرکت های بزرگ است به ترتیب می توان گفت که اپل، مالزی، ترکیه، لهستان، اندونزی، مایکروسافت و دانمارک بیشترین ارزش را دارند.

علی بابا کشور ۲۷ هزار نفری
در حال حاضر بیش از ۲۷ هزار نفر معادل جمعیت یک شهر برای شرکت چینی Alibaba کار می کنند که البته یاهو ۲۴ درصد سهام آن را در اختیار دارد و همین میزان سهام بیش از ۳۰ میلیارد دلار می ارزد. ارزش کل شرکت یاهو به همراه سهامی که از شرکت Alibaba در اختیار دارد درمجموع ۴۰ میلیارد دلار محاسبه می شود. بیش از ۶۰ درصد بسته های که در چین جابه جا می شوند به خریدهای انجام شده در سایت Alibaba مربوط هستند و ۸۰ درصد درآمد حاصل از تجارت الکترونیک در کشور چین نیز به این شرکت اختصاص می یابد. شرکت Alibaba اعلام کرده است که بیش از ۴۰ میلیون مشترک ثبت شده در ۲۴۰ کشور جهان دارد و محصولات روی سایت آن در ۶ هزار موضوع مختلف به فروش می رسند. این شرکت از فیس بوک، IBM و آمازون هم بیشتر می ارزد و نخستین شرکت جهان محسوب می شود که در حوزه خدمات تجارت الکترونیک در طول یک سال بیش از یک تریلیون دلار پول جابه جا کرده است. با رشد ۸/۲درصدی ارزش سهام Alibaba در ماه گذشته، ارزش مجموع سرمایه های آن در بازار جهانی بیش از ۲۴۷ میلیارد دلار است و میزان پول نقد آن حدود ۱۰ میلیارد دلار محاسبه می شود که با این رقم می توان آن را در فهرست تولید ناخالص ملی کشورهای مختلف جهان در رتبه ۱۲۸ قرار داد. با این توضیح ارزش پول نقد شرکت Alibaba را می توان از کشورهایی مانند نیکاراگوئه، سودان، زیمبابوه، مالت، تاجیکستان، هائیتی، گینه، قرقیزستان و… بالاتر دانست. با همه این توضیحات باید توجه داشت که نام شرکت های موفقی چون گوگل، سامسونگ، فیس بوک، IBM، یاهو، eBay، سیسکو و… در این فهرست خالی است که هر یک از آنها رکوردهای مشابهی را به ثبت رسانده اند.

نوشته شده توسط خط امام در چهارشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱:۵۵ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.