دختر 13 ساله فلسطینی، باهوش ترین کودک در جهان در زمینه ریاضیات
دختر 13 ساله فلسطینی، باهوش ترین کودک در جهان در زمینه ریاضیات

خط امام : دانیا حسنی جعبری دختر بچه 13 ساله فلسطینی ساکن شهر الخلیل است که اخیرا موفق به کسب مقام اول مسابقه جهانی تیزهوشان در سنگاپور شد. در این مسابقات دانش آموزانی از 20 کشور دنیا مشارکت داشتند. به گزارش خط امام مرکز اطلاع رسانی فلسطین از الخلیل نوشت ، جعبری در این باره […]

خط امام : دانیا حسنی جعبری دختر بچه 13 ساله فلسطینی ساکن شهر الخلیل است که اخیرا موفق به کسب مقام اول مسابقه جهانی تیزهوشان در سنگاپور شد. در این مسابقات دانش آموزانی از 20 کشور دنیا مشارکت داشتند.

به گزارش خط امام مرکز اطلاع رسانی فلسطین از الخلیل نوشت ، جعبری در این باره می گوید: « پس از رسیدن به این مقام احساس خوشحالی عجیبی داشتم، زیرا توانستم به عنوان باهوش ترین کودک در جهان در زمینه ریاضیات برگزیده شوم. من این پیروزی را به ملت فلسطین و کودکان هموطنم تقدیم می کنم و از همینجا به تمامی دنیا می گویم که ما کودکان فلسطین حق داریم که آزادانه در کشور خود زندگی کنیم و دیگر شاهد اشغال سرزمین خود نباشیم. ما مهارت و استعدادهای زیادی داریم که هنوز کشف نشده است.»

جعبری همچنین تاکید کرد که برای کسب این مقام تلاش زیادی کرده، روزها و ساعت ها درس خوانده و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است.

از سوی دیگر، حسنی جعبری پدر این دختر بچه فلسطینی نیز اظهار داشت که این نخستین مقام دانیا در عرصه بین المللی نیست، زیرا او دو سال پیش نیز رده دوم این مسابقات را کسب کرده بود و امسال او با دو هدف وارد این مسابقه شد، نخست رقابت با دانش آموزان دیگر کشورها و دوم شکستن رکورد قبلی خود.

وی تاکید کرد که فرزندش از هوش و استعداد بسیار بالایی برخوردار است و قبلا نیز موفق به کسب رده دوم مسابقات شطرنج در الخلیل شده بود، علاوه بر این حافظ 16 جزء از قرآن نیز می باشد.

جعبری در ادامه تصریح کرد که کودکان فلسطینی کودکانی باهوش و با استعداد هستند و می توانند در تمامی زمینه ها سرآمد بوده و دست به ابداع و نوآوری بزنند و حتی اشغالگری نیز نمی تواند جلودار ملت فلسطین باشد. وی از جامعه بین الملل خواست در راستای تحقق صلح و سازش در فلسطین و تامین امنیت کودکان فلسطینی گام بردارد.

لازم به ذکر است که این دانش آموز فلسطینی توانست بیش از 230 مساله ریاضی بلند را طی 8 دقیقه حل کند و به مقام اول مسابقات بین المللی ریاضی و تیزهوشان در کشور سنگاپور که بیش از 1500 دانش آموز از بیش از 20 کشور جهان در آن شرکت کرده بودند، دست یابد.