شکستن یخ ها درلبنان
شکستن یخ ها درلبنان

خط امام : گفت وگوی دوجانبه بین حزب الله و حزب جریان المستقبل دو رکن اصلی سیاسی لبنان شامگاه سه شنبه آغاز شد تا یخ های سیاست در نخستین روزهای زمستان نه چندان سرد لبنان شکسته شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، در آخرین روزهای پایان سال 2014 میلادی انتظار لبنانی ها […]

خط امام : گفت وگوی دوجانبه بین حزب الله و حزب جریان المستقبل دو رکن اصلی سیاسی لبنان شامگاه سه شنبه آغاز شد تا یخ های سیاست در نخستین روزهای زمستان نه چندان سرد لبنان شکسته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، در آخرین روزهای پایان سال 2014 میلادی انتظار لبنانی ها بسر آمد و دو هیات از حزب الله و حزب جریان المستقبل درساختمان شماره 2« عین التینه» (مقر رییس مجلس لبنان) دور میز نخستین دور گفت وگوهای دوجانبه نشستند تا صفحه ای جدید از سیاست را در تاریخ لبنان بگشایند.

ایرنا در همین رابطه نوشت ، روزنامه المستقبل ارگان حزب جریان المستقبل از این گفت وگوها به عنوان « شکستن یخ ها» یاد کرده است.

« نادر الحریری» مشاور « سعد الحریری » رییس حزب جریان المستقبل به همراه « نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان و « سمیر الجسر» از فراکسیون المستقبل در مجلس لبنان از طرف این حزب در گفت وگوهای با حزب الله شرکت کرده اند.

« حسین الخلیل» معاون سیاسی « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله نیز به همراه « حسین الحاج حسن» وزیر صنعت لبنان و « حسن فضل الله» از فراکسیون حزب الله (وفاداری به مقاومت) در مجلس از طرف این حزب پشت میز گفت وگوها نشسته اند.

این گفت وگوها که با تلاش های « نبیه بری» رییس مجلس و رییس جنبش امل لبنان شکل گرفته است، تحت نظارت مستقیم وی برگزار خواهد شد و شخصا ریاست نخستین جلسه را برعهده خواهد داشت.

نبیه بری گفته است که اگر دو طرف تمایل داشته باشند« علی حسن الخلیل» وزیر دارایی و عضو جنبش امل از نزدیکان وی در جلسات دیگر گفت وگوها که احتمالا بعداز تعطیلات سال جدید میلادی 2015 تشکیل خواهد شد، شرکت می کند.

رییس مجلس لبنان بعداز اظهارات و پیام های رد وبدل شده بین « سید حسن نصرالله » دبیرکل حزب الله و « سعد الحریری» رییس حزب جریان المستقبل در سخنرانی های مختلف که با تشدید اوضاع نابسامان امنیتی ، سیاسی و اقتصادی افزایش یافت، دست بکار شد تا زمینه گفت وگوی بین دو طرف را فراهم کند.

انتظار می رفت حزب سوسیالیست ترقیخواه لبنان هم در این گفت وگوها شرکت داشته باشد زیرا تلاش های زیادی را در ابتدا برای نزدیک کردن حزب الله و حزب جریان المستقبل انجام داد اما با اعلام هیات های شرکت کننده، عدم حضور آن قطعی شد.

«ولید جنبلاط »رییس این حزب تاکید کرده است که برای او مهمترین موضوع شروع گفت وگوها بین حزب الله و حزب جریان المستقبل است.

محافل رسانه ای ، سیاسی و مردمی لبنان از این گفت وگوها با نگاهی خوشبینانه استقبال کرده و گفته می شود که « جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی دو همپیمان اصلی منطقه ای حزب الله و حزب جریان المستقبل هم موافقت خود را اعلام کرده اند.

ناظران گفت وگوهای بین حزب الله و حزب جریان المستقبل را نشانه ای از نزدیک شدن تهران و ریاض دانسته و به نوعی آن را گفت وگوهای بین ایران و عربستان می خوانند.

حسین الخلیل در باره دستور کار گفت وگوی با حزب جریان المستقبل گفته است که « کاهش تنش مذهبی و سخنرانی های سیاسی و مواضع رسانه ای تنشج آمیز، مبارزه با تروریسم ، فعالیت موسسات از جمله دولت و پارلمان و هر آنچه که روند زندگی مردم لبنان و انتخاب رییس جمهوری لبنان را آسان می کند، 4 دستور کار گفت وگوها است.

برخی منابع خبری گفته اند که انتخابات ریاست جمهوری و قانون انتخابات هم در دستور کار قرار دارد.

معاون سیاسی دبیرکل حزب الله تاکید کرده است: نامزد حزب الله در انتخابات ریاست جمهوری لبنان ژنرال «میشل عون» رییس حزب جریان آزاد ملی است مگر اینکه خود او نظری دیگر داشته باشد و برای همین می گوییم بجای حزب الله باید با ژنرال عون صحبت کنند.

این گفت وگوها با توافق طرفین بطور مستقیم از شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای پخش نمی شوند و خبرنگاران از مقابل عین التینه گزارش های خود را منتشر می کنند.

درهر صورت همه نگاه ها به عین التینه دوخته شده است تا ثمره های این گفت وگوها را بزودی ببیند.