خط امام : آمار بانک مرکزی نشان می دهد، نرخ رشد اقتصاد ایران در شش ماهه سال ۹۳ در قیاس با شش ماهه سال ۹۲ رشدداشته و به عدد ۴ درصد رسیده است. با این وجود نرخ رشد اقتصادی کل سال ۹۳ هنوز به صورت دقیق مشخص نیست. به گزارش خبرآنلاین، در این خصوص اما […]

خط امام : آمار بانک مرکزی نشان می دهد، نرخ رشد اقتصاد ایران در شش ماهه سال ۹۳ در قیاس با شش ماهه سال ۹۲ رشدداشته و به عدد ۴ درصد رسیده است. با این وجود نرخ رشد اقتصادی کل سال ۹۳ هنوز به صورت دقیق مشخص نیست.

به گزارش خبرآنلاین، در این خصوص اما «سعید لیلاز» با تاکید براینکه بانک مرکزی بهترین و قانونی ترین مرجع برای انتشار آمار رسمی اقتصادی است، گفت: من قبول ندارم که مرجعی بهتر و معتبرتر از بانک مرکزی برای اعلام شاخص های اقتصادی کشور وجود دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی به این ترتیب برآورد بانک مرکزی از رشد اقتصادی ۴ درصدی را مبتنی بر واقعیت دانست و در عین حال تشکیک در این آمار را غیرکارشناسانه خواند.

او با اذعان به اینکه پیش از این رشد اقتصادی شش ماهه را حدود ۴ درصد پیش بینی کرده بودم، تصریح می کند: براین اساس پیش بینی می شود رشد اقتصادی ۹ ماهه سال جاری هم به حدود ۳ درصد برسد که بخشی از این کاهش رشد به واسطه کاهش قیمت نفت خواهد بود.

لیلاز اظهارات خود را اینگونه تکمیل می کند: باتوجه به تداوم کاهش قیمت جهانی نفت، در صورتی که رشد اقتصادی بخش صنعت و معدن روند کنونی خود را طی کند، رشد اقتصادی کشور در پایان امسال بین ۲ تا ۲.۵ درصد خواهد بود.