اربیل نقطه پایان رایزنی های لاریجانی
اربیل نقطه پایان رایزنی های لاریجانی

خط امام : رییس مجلس شورای اسلامی، ماراتن منطقه ای شش روزه به کشورهای محور مقاومت ضد تروریستی، شامل سوریه، لبنان و عراق را در اربیل ، مرکز منطقه کردستان عراق به پایان برد و به تهران بازگشت. به گزارش خط امام ؛ لاریجانی آخرین رایزنی ها در خصوص ادامه مبارزه و ایستادگی در برابر […]

خط امام : رییس مجلس شورای اسلامی، ماراتن منطقه ای شش روزه به کشورهای محور مقاومت ضد تروریستی، شامل سوریه، لبنان و عراق را در اربیل ، مرکز منطقه کردستان عراق به پایان برد و به تهران بازگشت.

به گزارش خط امام ؛ لاریجانی آخرین رایزنی ها در خصوص ادامه مبارزه و ایستادگی در برابر تروریسم و افراط گری در منطقه را با مقامات منطقه اقلیم کردستان عراق انجام داد؛ جایی که نقطه پایان و ایستگاه آخر رایزنی های این سفر بود.

لاریجانی، روزجمعه از مبداء نجف اشرف، ابتدا به سلیمانیه و دیدار و عیادت جلال طالبانی رفت که در عراق به مرد مصالحه، سیاست ورزی و اعتدال معروف است و بعد از عیادت مام جلال، گفت وگویی با ‘هیرو ابراهیم احمد’ همسر وی و سرانجام گپ و گفتی با ‘برهم احمد صالح’ معاون جلال طالبانی در اتحادیه میهنی و معاون نخست وزیر سابق عراق داشت که محور این گفت وگوها اوضاع حساس منطقه و بحران تروریستی بود.

وی سپس به اربیل مرکز منطقه کردستان عراق رفت؛ جایی که بارزانی ها رسما سه استان کردنشین شمال عراق (اربیل، سلیمانیه و دهوک) را از این شهر مدیریت می کنند.

کردستان عراق که سالهاست بصورت فدرالی اداره می شود، در طول سالهای اخیر همواره دارای اختلافات و کشمکش های زیادی با دولت مرکزی عراق بوده است که برخی کارشناسان یکی از دلایل رشد گروههای تروریستی در عراق را وجود اختلافات سیاسی، از جمله میان بغداد و اربیل می دانند. این اختلافات باعث شد که منطقه کردستان در آغاز یورش داعش در خرداد امسال به عراق، خود را به حاشیه بکشاند و درگیر جنگ نکند، اما هنگامی که در تابستان نوک پیکان حملات داعش به سمت اربیل نشانه رفت، کردها دریافتند که نمی توانند از معادلات منطقه بیرون بمانند و در حاشیه امنیت هم قرار داشته باشند.

حالا کردستان عراق برغم اختلافات با بغداد که همچنان هم ادامه دارد، خود را در داخل میدان نبرد با تروریسم می بیند و از این جهت باید گفت که سفر لاریجانی به این منطقه، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

ضرورت هماهنگی ، همکاری و تعامل سازنده میان بغداد و اربیل، برای به ثمر نشستن هر تلاشی علیه گروههای تروریستی ضروری است و جمهوری اسلامی ایران نیز – که حین حملات داعش به اربیل، به کمک کردها رفت و به قول رهبران منطقه اگر نبود این کمک ها اربیل سقوط می کرد-، همواره این ضرورت را به طرف کردی یادآور شده است.

انتخاب نقطه پایانی سفر دکتر لاریجانی، در حقیقت بیانگر همین موضوع است که روز جمعه چندین بار در منطقه کردستان عراق تکرار کرد و به همه طرف ها اعم از جریان های اهل سنت و کردی متذکر شد که منطقه در شرایط حساسی بسر می برد و ایجاب می کند که نبرد علیه تروریسم در اولویت همه باشد و مهمتر اینکه اکنون زمان مناسب طرح مسایل حاشیه ای نیست.

وی در جریان گفت و گو با مسعود بارزانی به این نکته کلیدی اشاره کرد که ‘مبارزه با تروریسم ، باید مبارزه ای عمیق و همه جانبه باشد و هر گروه باید نقش خود را در آن به خوبی ایفا کند.’

و البته مسعود بارزانی نیز در صحبت هایش به نقش و اهمیت کمک های ایران اشاره و اذعان کرد که ایران همواره در کنار ملت عراق و از جمله کردها بوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی ، در اربیل به پارلمان منطقه اقلیم کردستان عراق هم رفت و با ‘محمد صادق’ رییس این پارلمان و روسای فراکسیون های پارلمانی و برخی نمایندگان آن دیدار و گفت وگو کرد، از آنان برای بازدید از مجلس شورای اسلامی و سفر به تهران، دعوت کرد و البته در این دیدار در خصوص مسایل منطقه، ضرورت ها و بایدها و نبایدها نیز بحث شد و سرانجام گفت وگوها، مسایل اقتصادی و ضرورت توسعه روابط منطقه اقلیم با جمهوری اسلامی ایران را نیز در بر گرفت.

دکتر لاریجانی در نهایت شامگاه جمعه بعد از امضای دفتر یادبود کاخ ریاست اقلیم، کشور عراق را از مبداء اربیل به سمت تهران ترک کرد.

علی لاریجانی سفر منطقه ای خود را به سه کشور سوریه، لبنان و عراق از روز یکشنبه گذشته آغاز کرده بود. وی در کشورهای لبنان و سوریه با سران این کشورها ملاقات و در خصوص مهمترین مساله منطقه و بحران تروریسم بحث و تبادل نظر کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی بامداد سه شنبه از طریق نجف اشرف وارد عراق شد و ضمن زیارت مرقد مطهر امام علی (ع)، با مراجع ، از جمله آیت الله علی سیستانی در این شهر ملاقات کرد.

دیدار با فواد معصوم رییس جمهوری، حیدرالعبادی نخست وزیر، سلیم الجبوری رییس پارلمان ، ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه و جمعی از شخصیت ها و سران جریان های سیاسی عراق، از جمله سید عمار حکیم رییس مجلس اعلای اسلامی ، احمد چلبی رییس کنگره ملی عراق، محمود المشهدانی رییس اسبق پارلمان، اسامه نجیفی معاون رییس جمهوری ، در روز چهارشنبه، عمده برنامه های سفر لاریجانی در بغداد بود.

وی روز پنجشنبه برای زیارت مراقد سالار شهیدان امام حسین و حضرت ابوالفضل العباس(ع) به کربلا رفت و روز جمعه راهی کردستان عراق شد.

irna.ir