عربستان دولت روحانی، اوباما و پوتین را نشانه گرفته است
عربستان دولت روحانی، اوباما و پوتین را نشانه گرفته است

خط امام : یک عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشور با اشاره به نامه ظریف به همتایانش در کشورهای مختلف درباره رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت: «پیام اصلی آقای ظریف در این نامه در یک کلام خلاصه می‌شود و آن این‌که ایران حسن نیت خود را برای توافقی جامع در قالب معاهده ان […]

خط امام : یک عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشور با اشاره به نامه ظریف به همتایانش در کشورهای مختلف درباره رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت: «پیام اصلی آقای ظریف در این نامه در یک کلام خلاصه می‌شود و آن این‌که ایران حسن نیت خود را برای توافقی جامع در قالب معاهده ان پی تی به اثبات رسانده و این قدرت‌های جهانی هستند که به علت درخواست‌های فراتر از ان پی تی مانع نهایی شدن توافق بوده و هستند.»

سیدحسین موسویان عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران و معاون حسن روحانی در مذاکرات سعدآباد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نامه وزیر خارجه کشورمان و تاکید وی بر رد قاطعانه درخواست‌های نامشروع و تحقیرآمیز در مذاکرات هسته‌ای از سوی کشورهای غربی اظهار کرد: «مشکل اساسی مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی از ابتدا تاکنون به خاطر در خواست‌های فراتر از ان پی تی غربی‌ها بوده است.
سخنان موسویان را در ادامه میخوانید:

  • پرونده هسته‌ای ایران یک پرونده سیاسی – امنیتی است که قدرت‌های بزرگ از مسایل فنی و حقوقی به عنوان ابزار استفاده می‌کنند. اگر فقط مسایل فنی و حقوقی مطرح بود که ما در همان ماه‌های اول مذاکرات در سال 1382 توافق را قطعی کرده بودیم.
  • اقدام عربستان برای کاهش قیمت نفت دولت‌های روحانی، اوباما و پوتین را همزمان نشانه گرفته است. کاهش قیمت نفت از 120-140 دلار به 40-50 دلار نه تنها مذاکرات هسته‌ای را تحت الشعاع قرار می‌دهد، بلکه مانع بزرگی برای اجرای برنامه‌ها و اهداف دولت روحانی است. از طرف دیگر کاهش قیمت نفت به کمتر از 60-70 دلار باعث می‌شود که تولید نفت آمریکا غیر اقتصادی شده و آمریکا از کارزار رقابت با عربستان به عنوان اولین تولیدکننده و صادرکننده نفت در جهان خارج شود. در مورد روسیه هم که واضح است این حرکت عربستان، اقتصاد روسیه را با چالشی بزرگ مواجه کرده و خواهد کرد.
  • من معتقدم که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا برای توافق هسته‌ای و پذیرش غنی‌سازی در ایران و رفع تدریجی تحریم‌ها جدی هستند و قصد بازی کردن با ایران را ندارند. اما واقعیت این است که قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌نهایت پیچیده و دشوار است و رئیس‌جمهور آمریکا هم قدرت و اختیار لغو آن‌ها را ندارد، بلکه حداکثر می‌تواند تعلیق کند. به هر حال این یک مشکلی است که مربوط به مسایل داخلی آمریکا است و دولت اوباما مجبور خواهد بود که توافق کنگره را بگیرد.
  • هم ما باید مشکلات داخلی آمریکا را درک کنیم و هم آمریکایی‌ها باید مشکلات داخلی ما را درک کنند. من اخیرا در جلسه‌ای به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها گفتم که مشکلات داخلی ما و آمریکا مشابه است با یک تفاوت که ما رهبری داریم که وقتی تصمیم بگیرد همه تابعند و آمریکا چنین رهبری ندارد.
  • من خوشبین هستم. هم دولت روحانی و هم دولت اوباما جدی هستند. اروپایی‌ها و روس‌ها و چینی‌ها هم قانع شده‌اند. مقام معظم رهبری هم حامی تیم مذاکره‌کننده است، از این رو دسترسی به توافق نهایی ممکن و انشالله حاصل خواهد شد.

فرارو